Sprawdzamy dostępność
leków w 10 925 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceKolagen na stawy
Kolagen na stawy można znaleźć w specjalistycznych preparatach wspierających pracę i ruchomość stawów, wpływając na odpowiednia ilość mazi stawowej i elastyczność chrząstek. Maź stawowa zmniejsza tarcie spowodowane ruchami kończyn. Dolegliwości bólowe w obrębie stawów mogą dotyczyć niedostatecznej produkcji mazi stawowej. Taka sytuacja ma miejsce u osób starszych, a takze u ludzi młodych, wyczynowo uprawiających sport, których stawy zużywają sie w szybszym tempie. Z tego powodu sportowcy profesjonalni powinni stosować preparaty na stawy kolanowe i łokciowe od początku kariery. Suplementy diety zawierające kolagen zawierają niekiedy w swoim składzie inne składniki aktywne jak np. chondroityna, kwas hialuronowy, witaminy, ekstrakty roślinne. W aptekach dostępne są saszetki, kapsułki i tabletki na stawy (np. Doppelherz aktiv Na stawy Kolagen, 4Flex, Orton Flex). preparat z kolagenem należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta, regularnie, przez okres minimum trzech miesięcy.
Kolagen na stawy
Co to jest kolagen?
Kolagen jest najbardziej powszechnym białkiem w ludzkim organizmie, znajdującym się w kościach, mięśniach, skórze i ścięgnach. Jest głównym składnikiem tkanki łącznej. Pełni ważną rolę w poprawie kondycji skóry, a ponadto zwiększa jej elastyczność i nawilżenie. W wyniku procesu starzenia organizm wytwarza mniej kolagenu, co prowadzi do wysuszenia skóry i powstawania zmarszczek. Preparaty zawierające kolagen mogą być pomocne w spowalnianiu procesów starzenia się skóry. Kolagen pomaga zachować integralność chrząstki. W miarę zmniejszania się ilości kolagenu w organizmie wzrasta ryzyko rozwoju zwyrodnieniowych chorób stawów.
Jakie są rodzaje kolagenu?
Jak dotąd w tkankach człowieka odkryto 29 typów kolagenów różniących się między sobą pełnionymi funkcjami, strukturą, lokalizacją i zawartością w tkankach.
Najlepiej poznano kolagen typu I. Białko to występuje w skórze i tkance podskórnej, ścięgnach, kościach, tętnicach i rogówce, a także w tkance tworzącej blizny. Również dobrze poznany kolagen typu II występuje wyłącznie w chrząstce. Tworzy wspólne włókna z kolagenem typu XI.
Pozostałe typy zlokalizowane są np. w mięśniach szkieletowych, w macicy, jelitach, pęcherzu, mózgu, sercu, nerkach, w pępowinie, owodni i wielu innych.
Jakie właściwości ma kolagen?
Podstawową funkcją białek kolagenowych jest utrzymanie strukturalnej integralności tkanek i narządów. Nie tylko wypełnia on przestrzeń międzykomórkową, ale również zapewnia wytrzymałość mechaniczną tkanki: twardość, elastyczność, sprężystość, sztywność. Kolagen wiąże wodę w tkankach, bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, w procesach regeneracyjnych: gojeniu ran, tworzeniu blizn, odbudowie kości po złamaniach.
Kolagen wpływa na procesy odnowy komórkowej w skórze oraz utrzymuje odpowiedni poziom jej nawilżenia, co ma odzwierciedlenie w jej kondycji, wyglądzie, sprężystości.
Kolagen umożliwia lepsze wchłanianie składników mineralnych, zwiększając gęstość kości. Wspiera również procesy ochronne i regeneracyjne w tkance chrzęstnej, zmniejsza aktywność mediatorów odpowiedzialnych za stan zapalny i ból.
Jak może się objawiać niedobór kolagenu?
Niewystarczająca ilość kolagenu w organizmie niesie poważne konsekwencje dla jego funkcjonowania. Po 25. r.ż. zmniejsza się jego synteza, a proces ten ulega znacznemu przyspieszeniu w okresie menopauzy, na skutek zmian hormonalnych. Około 60. r.ż. organizm nie wytwarza już endogennego kolagenu. Skutkuje to problemami ze wzrokiem, stawami, zmianami w pracy narządów wewnętrznych, osłabieniem włosów. Najszybciej zauważalnym objawem jest pogorszenie kondycji skóry, utrata jędrności, elastyczności, pojawienie się zmarszczek i bruzd.
Niedobór kolagenu skutkuje również osłabieniem i łamliwością włosów, które nadmiernie wypadają, co może prowadzić do przedwczesnego łysienia. Największe nasilenie tego procesu obserwuje się podczas menopauzy – jest to związane ze spadkiem poziomu estrogenów, które wpływają na syntezę kolagenu i zmianę jego właściwości. Włókna kolagenowe stają się cieńsze i mniej elastyczne.
W jakim celu suplementuje się kolagen?
Doustna suplementacja kolagenu i hydrolizatów kolagenu jest polecana przede wszystkim dla pacjentów ze schorzeniami stawów i kości oraz dla osób aktywnie uprawiających sport. W aptekach dostępna jest cała gama preparatów na stawy: kolageny morskie lub norweskie; pochodzenia wieprzowego, wołowego i kolageny rybie (często ze skór dorsza), które uważane są za składowo najbardziej podobne do kolagenu ludzkiego; kolageny w tabletkach, kapsułkach, do picia, w proszku służącym do sporządzenia żelu lub w ampułkach z gotowym płynem.
Można wybierać spośród preparatów, w których występuje czysty kolagen lub z substancjami wspierającymi: np. z witaminą C, kwasem hialuronowym, miedzią, glukozaminą. Suplementy wspierające poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci to kolagen łączony np. z biotyną, keratyną, koenzymem Q10, kompleksem witamin.
Jednym z najnowszych preparatów kolagenu jest kolagen natywny: rozłożony do zbioru peptydów, podany w postaci helis. Z takich produktów kolagen penetruje barierę naskórkową, dlatego bywa używany w kremach i żelach do twarzy.