Sprawdzamy dostępność
leków w 10 929 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePamięć i koncentracja
Pamięć i koncentracja to kategoria obejmująca suplementy diety stosowane w celu poprawy sprawności umysłowej. W przypadku zwiększonej aktywności umysłowej lub w spadku koncentracji, problemach z zapamiętywaniem warto sięgnąć po kapsułki lub tabletki na pamięć dostępne w aptekach bez recepty, które poprawią ukrwienie mózgu i usprawnią pracę układu nerwowego. Preparaty te zawierają w swoim składzie m.in miłorząb japoński (ginkgo-biloba), lecytynę, żeń-szeń, olej lniany zawierający kwasy omega-3 i 6, guaranę, magnez (np. Ginkofar Forte, OLIMP Guaranax, Pamicon, Vitrum Memory). Zła dieta, stres, siedzący tryb życia mogą powodować problemy z koncentracją i pamięcią. Dlatego warto zmienić swoje nawyki żywieniowe, wprowadzając do swojej diety zdrowe, pełnowartościowe produkty. Duże znaczenie ma także aktywność fizyczna, szczególnie spacery na świeżym powietrzu, które dotleniają organizm i poprawiają jakość snu. Prawidłowa pamięć i koncentracja pozwala na radzenie sobie z codziennymi obowiązkami, przyswajanie nowych informacji, a także właściwe reagowanie na stresujące sytuacje.
Suplementy na pamięć i koncentrację
Jak poprawić pamięć?
Zastanawiając się jak poprawić pamięć, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na produkty spożywcze zawarte w naszej codziennej diecie. To, co jemy każdego dnia, ma duży wpływ na prawidłowe działanie i odpowiednie odżywienie komórek nerwowych. Z pewnością warto wzbogacić codzienny jadłospis o świeże warzywa oraz owoce, w szczególności banany, pomarańcze, brzoskwinie, pomidory oraz ziemniaki. Produkty te stanowią bogate źródło potasu, który poprawia pracę umysłu. Istotne znaczenie mają także tłuszcze roślinne oraz rybne, które zawierają w sobie wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych. Być może nie wszyscy wiedzą, ale ich brak nie tylko spowalnia pracę układu nerwowego, ale także może prowadzić do rozwoju zaburzeń depresyjnych. Pistacje, orzechy piniowe, orzechy pekan, makadamia to także produkty bogate w składniki odżywcze, wpływające korzystnie na pracę umysłu, dlatego warto je na zmianę wprowadzać do diety. Do codziennej diety warto włączyć jajka, które stanowią cenne źródło tzw. prekursorów acetylocholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za zapamiętywanie. Ponadto zaleca się wypijanie dużych ilości wody, która oczyszcza ciało z toksyn i zapewnia odpowiedni poziom nawodnienia. Lepiej unikać mocnej herbaty i kawy, a także alkoholu, gdyż napoje te odwadniają mózg, a co więcej, wypłukują z organizmu witaminy z grupy B.
Dodatkowo, aby poprawić pamięć i koncentrację, warto zadbać o codzienną aktywność fizyczną, najlepiej na świeżym powietrzu. Bardzo cenna jest regularna aktywność fizyczna, w miarę możliwości w parku lub lesie, z dala od spalin samochodów. Codzienne ćwiczenia w domu, spacer szybkim krokiem lub godzina pływania spowodują, że nasz mózg będzie w stanie lepiej się skoncentrować i efektywniej pracować.
Na poprawę pamięci może mieć wpływ nie tylko dieta czy aktywność fizyczna. Chcąc jak najlepiej wykorzystać zdolność naszego mózgu do zapamiętywania, warto nauczyć się skupiać na tym, co w danej chwili robimy. Nie należy rozpraszać się żadnymi innymi czynnościami, ale skoncentrować się na konkretnym zadaniu. Najlepiej unikać sytuacji, kiedy wokół nas wiele się dzieje, rozpraszając naszą uwagę (np. włączone radio, telewizor, rozmowy osób w tym samym pomieszczeniu).
Niedotlenienie mózgu może również wynikać z nieprawidłowego sposobu oddychania. Jest to oczywiście dla nas naturalny proces, nad którym nie zastanawiamy się. Okazuje się, że zbyt płytki oddech nie pozwala na dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu do mózgu.
Odpowiednia ilość snu w ciągu doby jest najlepszym lekiem na pamięć i koncentrację. Regeneracja mózgu w nocy jest niezbędna dla zachowania zdrowia emocjonalnego i psychicznego. Nie tylko długość nocnego odpoczynku ma duże znaczenie dla pamięci i koncentracji w ciągu dnia, ale również jego głębokość.
Jakie suplementy diety mogą pozytywnie wpływać na pamięć i koncentrację?
Okazuje się, że jedną z najlepszych substancji na poprawę pamięci, które możemy suplementować, jest lecytyna sojowa. Niestety występuje w bardzo małych ilościach w naturalnych produktach spożywczych, dlatego warto przyjmować sprawdzone apteczne suplementy diety z lecytyną. Taki preparat na pamięć dla starszych jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Z wiekiem następuje obumieranie komórek nerwowych w mózgu. Jest to naturalny proces, ale warto go spowolnić. Jednak nie tylko seniorzy chętnie wspomagają się lecytyną, ale również studenci i osoby pracujące umysłowo.
Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) to roślina, której od setek lat przypisuje się działanie stymulujące pamięć. Naukowcy wyróżnili kilka mechanizmów, dzięki którym miłorząb pobudza procesy umysłowe. Do najważniejszych z nich należy wpływ na metabolizm mózgu, w wyniku zwiększa się zapas energetyczny komórek. Konsekwencją usprawnionego krążenia mózgowego jest poprawienie sprawności umysłowej, a w szczególności zwiększenie wydolności pamięci oraz podniesienie poziomu koncentracji. Ekstrakt z miłorzębu japońskiego chroni komórki układu nerwowego i mózgowe naczynia krwionośne przed wolnymi rodnikami.