Sprawdzamy dostępność
leków w 10 898 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceProbiotyki
Probiotyki to żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na organizm. Obecnie na rynku dostępne są produkty probiotyczne zawierające jeden lub więcej wybranych szczepów bakterii, głównie: Lactobacillus, Bifidobacterium, Lactococus, Streptococcus, a także niektóre bakterie Gram-dodatnie z rodzaju Bacillus oraz niektóre szczepy drożdży z rodzaju Saccharomyces. Prebiotyki natomiast mogą być stosowane jako alternatywa dla probiotyków lub jako dodatkowe wsparcie dla nich. Do prebiotyków zaliczymy m.in.: laktulozę, fruktooligosacharydy, maltooligosacharydy, inulinę i oligofruktozę. Odpowiednia kombinacja obu składników (prebiotyku i probiotyku) w jednym produkcie to synbiotyk. Takie połączenie zwiększa przeżywalność bakterii oraz stymuluje wzrost kolonii korzystnych szczepów bakterii w jelicie. W tej kategorii znajdziesz produkty probiotyki na jelita przywracające równowagę mikroflory jelitowej i zmniejszające ryzyko powikłań związanych z antybiotykoterapią. Preparaty zawarte w tej kategorii skracają czas trwania biegunki infekcyjnej oraz wspomagają odporność. Probiotyki dla dzieci i dorosłych są dostępne w postaci kapsułek, kropli, płynów doustnych oraz proszku i granulatu do sporządzania zawiesin (np. Enterol 250, BioGaia ProTectis BabyLakcid, Acidolac, Multilac).
Probiotyki
Co to są probiotyki?
Probiotykami nazywamy żywe drobnoustroje, które przyjmowane w odpowiednich dawkach wywołują korzystne efekty zdrowotne. Wśród organizmów probiotycznych wykorzystywane są m.in.: szczepy bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus spp., Streptococcus spp.), szczepy drożdży (Saccharomyces spp.), kultury pleśni (Aspergillus spp.). Preparaty probiotyczne mogą zawierać pojedyncze szczepy organizmów probiotycznych lub ich kombinacje. Produkty z pożytecznymi drobnoustrojami regulują stan mikroflory jelitowej oraz wpływają na perystaltykę.
Jakie działanie mają probiotyki?
1. Probiotyki wspomagają antybiotykoterapię
Badania potwierdzają, że nawet 10% osób przyjmujących antybiotyki cierpi z powodu biegunek. Tego typu kłopoty spowodowane są zaburzeniami naturalnej flory bakteryjnej jelit. Stosowanie probiotyków przez cały okres przyjmowania antybiotyku, a nawet po zakończeniu kuracji zapobiega powikłaniom. Muszą być to jednak takie probiotyki, które mają zdolność namnażania się w świetle jelita i są odporne na kwasowe środowisko soku żołądkowego. Preparaty zawierające szczepy bakterii probiotycznych można znaleźć w aptece. Preparaty probiotyczne mogą być przyjmowane od pierwszego dnia stosowania antybiotyku i jeszcze przez kilka dni po odstawieniu leku. Trzeba je brać nie później niż 2 godziny przed zażyciem antybiotyku i nie wcześniej niż 2 godziny po. Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając dużą ilością wody. Dla dzieci producenci oferują produkty probiotyczne w postaci kropli, saszetek, tabletek do żucia.
2. Probiotyki wspomagają leczenie infekcji intymnych
Prawidłowa flora bakteryjna pochwy składa się w około 96% z pałeczek kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. W pochwie znajdują się też niewielkie ilości chorobotwórczych drobnoustrojów. Czasem jednak równowaga ta zostaje zaburzona, liczba niekorzystnych bakterii się zwiększa i dochodzi do infekcji. W leczeniu stosuje się specjalne probiotyki (dopochwowe lub doustne), które oprócz standardów, jakie muszą spełniać probiotyki apteczne, muszą także wykazywać się umiejętnością osiedlenia się na nabłonku pochwy i działać antagonistycznie wobec bakterii chorobotwórczych zewnętrznych narządów płciowych. Takie probiotyki warto też przyjmować profilaktycznie przy skłonności do infekcji intymnych. Preparaty zawierające probiotyki zalecane są wspomagająco w walce z infekcjami intymnymi oraz profilaktycznie u kobiet: w czasie ciąży i połogu, stosujących antykoncepcję hormonalną, korzystających z basenów, w czasie menopauzy. Zastosowanie probiotyku ginekologicznego przywraca i pozwala utrzymać prawidłową mikroflorę pochwy, zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.
3. Probiotyki jako antidotum na kłopoty z brzuchem
Liczne badania potwierdzają, że preparaty probiotyczne skracają czas trwania biegunek wirusowych ibakteryjnych. To właściwie jedyny preparat, który można bezpiecznie przyjmować od początku trwania takiej infekcji. Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego związane ze wzrostem ilości wypróżnień oraz zmianą konsystencji stolca mogą wystąpić również na skutek zmiany diety. Dlatego kiedy wzrasta ryzyko tego typu incydentów, np. podczas wakacyjnych wyjazdów warto uzupełniać dietę sięgając po probiotyk naturalny, np. kefir bądź suplementy diety zawierające dobroczynne szczepy bakteryjne.
Probiotyki pobudzają też pracę jelit, a dzięki temu potrafią także zwalczyć zaparcia, ułatwiają trawienie i oczyszczanie organizmu z toksyn. Są również pomocne w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Preparaty ze szczepami z rodzaju Lactobacillus sprawdzają się również w regulacji wypróżnień u niemowląt i małych dzieci.
4. Probiotyki w walce z alergią
Długotrwałe stosowanie wysokich dawek szczepów probiotycznych zmniejsza częstość występowania objawów oraz ryzyko zachorowań na atopowe zapalenie skóry. Tego typu terapie sprawdzają się głównie u dzieci. Najlepiej przebadane po tym kątem zostały bakterie z rodzaju Lactobacillus: Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus plantarum CJLP133, Lactobacillus paracasei GMNL133 i Lactobacillus fermentum GM090. Ważne jest również, aby kobiety przyjmowały probiotyki w ciąży i podczas karmienia piersią. Zmniejsza to ryzyko rozwoju choroby u dzieci z grupy ryzyka, kiedy rodzice lub rodzeństwo cierpią na AZS. Na rynku dostępne są również emolienty zawierające szczep probiotyczny Lactobacillus sp. łagodzące objawy skórne związane z alergią.