Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Suplementy dla kobiet w ciąży, witaminy i minerały

Suplementy dla kobiet w ciąży, witaminy i minerały służą uzupełnieniu codziennej diety w niezbędne składniki, na które zapotrzebowanie w ciąży jest zwiększone. Najłatwiej przyswajalne są naturalne źródła witamin, zgromadzone w produktach spożywczych, a odpowiednio skomponowana dieta zawierająca dużą ilość surowych warzyw, owoców, nabiału, przetworów zbożowych oraz mięsnych jest pożądanym podstawą dla nowego organizmu. Jednak nie zawsze możliwe jest dostarczenie witamin i składników mineralnych w ilościach odpowiednich dla matki i rozwijającego się płodu. Oznaczenie ilości hemoglobiny pozwala wykryć, czy przyszłej mamie brakuje żelaza, witamin B6 i B12 oraz kwasu foliowego. Rozwiązaniem są wielowitaminowe suplementy diety o składzie specjalnie dostosowanym do potrzeb kobiet ciężarnych (np. Femibion Natal Classic, Prenatal Classic, Falvit Mama). Kwas foliowy (witamina B9) uważany jest za najważniejszy element ciążowej suplementacji. Jego odpowiedni poziom jest szczególnie ważny dla płodu, ponieważ wpływa na kształtowanie się układu nerwowego i zapobiega wadom cewy nerwowej. Decyzję o podawaniu witamin, ich rodzaju i dawkowaniu zawsze należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza w przypadku kobiet ciężarnych.


Littleme Trymestr 1 interakcje ulotka kapsułki  60 kaps.

Littleme Trymestr 1

60 kaps.

suplement diety


Ulotka

Littleme Trymestr 2 I 3 Day+Night interakcje ulotka kapsułki  90 kaps. | + 60 kaps.

Littleme Trymestr 2 I 3 Day+Night

90 kaps. | + 60 kaps.

suplement diety


Ulotka
Ascofer Plus interakcje ulotka tabletki powlekane  50 tabl. | 2 blist.po 25szt.

Ascofer Plus

50 tabl. | 2 blist.po 25szt.

suplement diety


Ulotka
Composita Mama DHA interakcje ulotka kapsułki  30 kaps. | +60 kaps.

Composita Mama DHA

30 kaps. | +60 kaps.

suplement diety


Ulotka
Composita One interakcje ulotka kapsułki  60 kaps. | (30 kaps. + 30 kaps.)

Composita One

60 kaps. | (30 kaps. + 30 kaps.)

suplement diety


Ulotka
Dr.Max Pregnafolin I interakcje ulotka tabletki  30 tabl.

Dr.Max Pregnafolin I

30 tabl.

suplement diety


Ulotka
DuphaVit Pregna interakcje ulotka kapsułki  30 kaps.

DuphaVit Pregna

30 kaps.

suplement diety


Ulotka
Falvit Mama interakcje ulotka tabletki powlekane  30 tabl.

Falvit Mama

30 tabl.

suplement diety


Ulotka

Czy kobiety w ciąży powinny stosować specjalne preparaty witaminowe dla ciężarnych?

Ciąża jest dla organizmu kobiety wyjątkowym czasem, ale też wyczerpującym, dlatego moment ten zasługuje na wyjątkową uwagę w zakresie suplementacji witamin. W większości przypadków odchodzi się od preparatów zawierających mnóstwo witamin, związków mineralnych i innych składników w jednej tabletce. Te podstawowe i najważniejsze, a przede wszystkim rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne to: kwas foliowy, jod, witamina D3, kwasy DHA oraz żelazo (jedynie w przypadku zwiększonego ryzyka lub występowania niedokrwistości). Suplementy witaminowe w ciąży są potrzebne, aby organizm przyszłej mamy prawidłowo pracował, a płód zdrowo rósł i się rozwijał.

Co powinien zawierać zestaw witamin dla ciężarnych?

Witaminy dla ciężarnych dostępne w aptece powinny zawierać:

  • Kwas foliowy – to bardzo ważny składnik dla dziecka zarówno w życiu płodowym jak i po porodzie. Zapewnia prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego, sercowo – naczyniowego, krwiotwórczego, moczowego, a także wpływa na przebieg ciąży. Niedostateczna suplementacja kwasem foliowym może doprowadzić do nieprawidłowego ukrwienia łożyska, a nawet poronienia.
  • Jod – niedoczynność tarczycy spowodowana zbyt niskim poziomem jodu w organizmie wywołuje nie tylko niedorozwój układu nerwowego dziecka, ale zwiększa również ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Dla dziecka może to skutkować także niedoczynnością tarczycy. Kobiety które dodatkowo w ciąży ograniczają spożycie soli, która jest jednym ze źródeł jodu w diecie ze względu na ratyfikację żywności, powinny szczególnie zwrócić uwagę na uzupełnienie tego składnika w diecie. 
  • Witamina D3 – ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na wapń w ciąży i podczas karmienia, fizjologicznie jest on pobierany z kości. Aby zabezpieczyć mamę przed demineralizacją kości konieczna jest suplementacja witaminą D3 w ilości 2000 IU na dobę. U kobiet w ciąży niedobór witaminy D jest skorelowany z częstotliwością występowania cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego oraz ostrego krwotoku poporodowego.
  • Kwasy DHA – najpóźniej od 20. tygodnia ciąży kobieta powinna rozpocząć suplementację DHA (kwas dokozaheksaenowy). Ze względu na korzystny wpływ składnika na organizm matki i dziecka (wsparcie układu nerwowego, rozwoju narządu wzroku oraz zapobieganie depresji poporodowej) dla kobiet spożywających mało ryb rekomenduje się do 600 mg kwasu DHA na dobę. W przypadku ryzyka przedwczesnego porodu zaleca się nawet 1000 mg na dobę. 
  • Żelazo – oprócz pogorszenia samopoczucie i spadku formy spowodowanych rozwojem anemii może dojść do przedwczesnego porodu. Niedobór żelaza w mleku matki grozi ryzykiem rozwoju niedokrwistości u malucha karmionego piersią.

Dlaczego suplementacja witamin w ciąży jest potrzebna? Czy w ciąży trzeba brać tabletki z witaminami?

Suplementy diety stosowane w ciąży zalecane są kobietom ciężarnym, a także znajdują zastosowanie jako witaminy dla karmiących. Prawidłowa, zbilansowana dieta może zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały w zwykłych warunkach. W czasie ciąży i karmienia piersią wzrost potrzeb na niektóre składniki jest na tyle wysoki, że trudno pokryć to zapotrzebowanie wyłącznie dietą. Dieta kobiety ciężarnej nie zawsze zawiera wszystkie niezbędne składniki, szczególnie w przypadku początkowego etapu ciąży (brak apetytu, nudności, wymioty), a wiadomo, że witaminy w czasie ciąży są niezwykle ważne. Należy zaznaczyć, że suplementacja witamin w ciąży nie zastąpi zdrowej diety, a jedynie ją uzupełnia. Najlepiej skonsultować się z lekarzem ginekologiem i ustalić, który z preparatów witaminowych w ciąży będzie najbardziej optymalny. Witaminy ciążowe zwiększają szansę na prawidłowy przebieg całej ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.

Warto zwrócić uwagę na odpowiednią podaż witamin z grupy B u kobiet w ciąży, zarówno w diecie, jak i w witaminach dla ciężarnych.

Witamina B6 (zwana także pirydoksyną) należy, podobnie jak kwas foliowy, do witamin z grupy B. Sprawia, że niezbędne do życia białko zawarte w produktach spożywczych jest optymalnie przyswajane przez organizm. Zwiększone zapotrzebowanie na białko, powoduje wzrost zapotrzebowania na witaminę B6 w ciąży. Udowodniono, że redukuje ona ciążowe mdłości, z powodu których cierpi zdecydowana większość przyszłych mam.

Kobiety będące w ciąży i planujące zajście w ciążę w najbliższym czasie przyjmują przede wszystkim kwas foliowy. Jest on niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Według WHO równie ważna jest witamina B12 w ciąży, która tak jak kwas foliowy zapobiega wadom neurologicznym.

Witamina B2 uczestniczy w procesach uwalniania energii dostarczanej z żywności i chroni przed powstawaniem stresu oksydacyjnego w organizmie. Jedna z form witaminy B2 (FAD) bierze udział w przemianach folianów niezwykle istotnych w ciąży.

Wysoka zawartość kwasów omega-3 sprawia, że tran jest polecany kobietom w ciąży. Jednak tran bogaty jest również w witaminę A, która co prawda jest niezbędna dla funkcjonowania organizmu, ale zbyt duże stężenie może doprowadzić do uszkodzenia płodu.