Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Witamina E

Głównym działaniem witaminy E (tokoferolu) jest neutralizacja wolnych rodników, które codziennie atakują organizm człowieka. Ponadto wpływa na prawidłową krzepliwość krwi oraz zapewnia odpowiednią ruchliwość mięśni i obniża stężenie cholesterolu frakcji LDL w organizmie. Witamina E jest bardzo istotna dla kobiet i mężczyzn - u pań wspiera prawidłową owulację, wspomaga prawidłowy rozwój płodu, a tym samym ma wpływ na właściwy przebieg ciąży; u mężczyzn zaś bierze udział w produkcji nasienia. Witamina E wpływa korzystnie na kondycję skóry. Nie tylko opóźnia procesy starzenia, ale dodatkowo odżywia, nawilża, regeneruje i natłuszcza. Preparaty zawierające witaminę E mają zastosowanie w uzupełnianiu niedoborów tej witaminy, zwanej witaminą płodności i młodości. Często witamina E jest suplementowana razem z witaminą A, by spotęgować korzystne działanie na skórę. Witamina E może być stosowana bezpośrednio na skórę, a także jako składnik kremów pielęgnacyjnych. W tej kategorii znajdują się m.in. suplementy diety z witaminą E w postaci kapsułek, kropli i tabletek (np. SOLGAR Witamina E w płynie naturalna , Vitaminum E Hasco).


ASTAKSANTYNA + WITAMINA E VITAMEDICUS

kapsułki

Astaksantyna + Witamina E Vitamedicus interakcje ulotka kapsułki 30 kaps.

Ulotka

ASTAXANTHINUM+ SWISSMEDICUS

kapsułki

Astaxanthinum+ SwissMedicus interakcje ulotka kapsułki 120 kaps.

Astaxanthinum+ SwissMedicus

120 kaps.

suplement diety


Ulotka

D3 FORTE BIODIO

krople

D3 Forte interakcje ulotka krople 30 ml

D3 Forte

30 ml

suplement diety


Ulotka

D3-VIT CLEAN LABEL PHARMOVIT

krople

DOZ PRODUCT WITAMINA E

kapsułki

DOZ Product Witamina E interakcje ulotka kapsułki 60 kaps.

DOZ Product Witamina E

60 kaps.

suplement diety


Ulotka

ESTROVITA GENIUS KIDS

płyn

EstroVita Genius Kids interakcje ulotka płyn 150 ml

EstroVita Genius Kids

150 ml

suplement diety


Ulotka

E-VITUM

kapsułki

E-Vitum interakcje ulotka kapsułki 60 kaps.

E-Vitum

60 kaps.

suplement diety


Ulotka

ISNORD ŚWIAT ZDROWIA

kapsułki miękkie

Isnord Świat Zdrowia interakcje ulotka kapsułki miękkie 60 kaps.

Isnord Świat Zdrowia

60 kaps.

suplement diety


Ulotka

K2+D3-VIT CLEAN LABEL PHARMOVIT

krople

K2-VIT CLEAN LABEL PHARMOVIT

krople

Witamina E

Jaką funkcję w organizmie pełni witamina E?

Witaminą E określa się grupę związków organicznych takich jak alfa-tokoferol, gamma-tokoferol czy tokotrienole. Może więc występować pod różnymi postaciami. Wraz z witaminą A, D i K należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, co oznacza, że jest magazynowana w organizmie człowieka (głównie w nadnerczach i tkance tłuszczowej). Witamina E posiada silne właściwości przeciwutleniające, a więc chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. W potocznym języku witaminę E określa się często jako „witaminę młodości” lub „witaminę życia”.

Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek, wywoływanym przez wolne rodniki. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe oraz potencjalne działanie przeciwnowotworowe. Witamina E bierze także udział w syntezie substancji przeciwkrzepliwych, utrzymaniu odpowiedniej przepuszczalności błon komórkowych i zmniejszeniu agregacji płytek krwi, a co za tym idzie przeciwdziała zakrzepom. Działa nefroprotekcyjnie i kardioprotekcyjnie – wpływa na ochronę nerek oraz na profilaktykę zawału serca. Ponadto wpływa na prawidłową wydolność mięśniową oraz produkcję nasienia u mężczyzn. Ma korzystny wpływ na ciśnienie tętnicze, ponieważ zwiększa wytwarzanie tlenku azotu, działającego rozszerzająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych.

Witamina E charakteryzuje się bardzo korzystnym działaniem na skórę i włosy. Witamina E stosowana miejscowo, może złagodzić objawy oparzenia słonecznego, takie jak rumień, podrażnienie i obrzęk, dlatego produkty do opalania, służące do ochrony skóry, często są wzbogacone o ten składnik. Z pewnością nie bez znaczenia jest również działanie przeciwzapalne witaminy E, które odpowiada za przyspieszenie gojenia się ran, chroni przed nadmiernym przesuszeniem naskórka i zmniejszeniem jego elastyczności. Tokoferole pomagają także osobom, których skóra jest przebarwiona, niwelując widoczność nieestetycznych zmian. Witaminę E może znaleźć w licznych preparatach kosmetycznych lub dermokosmetycznych w formie olejku, serum, kremu, emolientu, wcierki do skóry głowy, pianki do opalania, balsamu lub masła do ciała.

Jakie są skutki niedoboru witaminy E?

Niedobór witaminy E u osób mających dostateczny dostęp do pożywienia zdarza się rzadko. Na zbyt niski poziom tego związku narażone są głównie niemowlęta z niską masą urodzeniową (poniżej 1500 g) oraz osoby z zaburzeniami wchłaniania czy metabolizmu tłuszczów. Do głównych objawów niedoboru witaminy E należą: zaburzenia koncentracji, pogorszenie wzroku, retinopatia, dysfunkcje nerwowe i nerwowo-mięśniowe, szybki rozpad erytrocytów, przebarwienia skórne i plamy starcze, zmniejszona jędrność skóry, zaburzenia płodności, wzrostu i miesiączkowania.

Przedawkowanie witaminy E jest możliwe przy bardzo nasilonej i niekontrolowanej suplementacji. Specjaliści uznają, że przyjmowanie witaminy E w dawkach po 1000 mg dziennie przez dłuższy czas, może w pewnym momencie spowodować przedawkowanie. Objawia się ono głównie bólem głowy, zmęczeniem, rozdrażnieniem, osłabieniem pracy mięśni, problemami żołądkowo-jelitowymi.

Jakie są źródła witaminy E w pożywieniu?

Źródła witaminy E w diecie to przede wszystkim:

 • Oleje roślinne (olej słonecznikowy, olej z zarodków pszennych)
 • Migdały
 • Orzechy laskowe, włoski, arachidowe
 • Nasiona słonecznika
 • Żółtka jaj
 • Tłuste ryby morskie
 • Zarodki nasion zbóż
 • Kiełki
 • Szpinak
 • Brokuły
 • Awokado
 • Otręby i płatki owsiane

Należy pamiętać o tym, że oleje roślinne i oliwa tłoczone na zimno zawierają znacznie więcej witaminy E niż oleje i oliwa produkowane przemysłowo. Podczas produkcji przemysłowej dochodzi do zniszczenia nawet 75% witaminy E.

Jakie preparaty z witaminą E znajdziemy w aptece?

Przed rozpoczęciem przyjmowania preparatów z witaminą E najlepiej wykonać badanie laboratoryjne określające poziom tej witaminy w organizmie. Jeśli poziom witaminy E jest niski, najlepiej skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia dawki preparatu.

Witaminę E można znaleźć w aptece w postaci leku oraz w postaci suplementów diety. Bardzo często preparaty z witaminą E występują w połączeniu z witaminą A. Zawsze należy sprawdzać dawkę witaminy E zawartą w kapsułkach, kroplach lub innych preparatach. Nie należy przekraczać zalecanych przez producenta dawek.