Sprawdzamy dostępność
leków w 10 916 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceWitamina E
Głównym działaniem witaminy E (tokoferolu) jest neutralizacja wolnych rodników, które codziennie atakują organizm człowieka. Ponadto wpływa na prawidłową krzepliwość krwi oraz zapewnia odpowiednią ruchliwość mięśni i obniża stężenie cholesterolu frakcji LDL w organizmie. Witamina E jest bardzo istotna dla kobiet i mężczyzn - u pań wspiera prawidłową owulację, wspomaga prawidłowy rozwój płodu, a tym samym ma wpływ na właściwy przebieg ciąży; u mężczyzn zaś bierze udział w produkcji nasienia. Witamina E wpływa korzystnie na kondycję skóry. Nie tylko opóźnia procesy starzenia, ale dodatkowo odżywia, nawilża, regeneruje i natłuszcza. Preparaty zawierające witaminę E mają zastosowanie w uzupełnianiu niedoborów tej witaminy, zwanej witaminą płodności i młodości. Często witamina E jest suplementowana razem z witaminą A, by spotęgować korzystne działanie na skórę. Witamina E może być stosowana bezpośrednio na skórę, a także jako składnik kremów pielęgnacyjnych. W tej kategorii znajdują się m.in. suplementy diety z witaminą E w postaci kapsułek, kropli i tabletek (np. SOLGAR Witamina E w płynie naturalna , Vitaminum E Hasco).
Witamina E
Jaką funkcję w organizmie pełni witamina E?
Witaminą E określa się grupę związków organicznych takich jak alfa-tokoferol, gamma-tokoferol czy tokotrienole. Może więc występować pod różnymi postaciami. Wraz z witaminą A, D i K należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, co oznacza, że jest magazynowana w organizmie człowieka (głównie w nadnerczach i tkance tłuszczowej). Witamina E posiada silne właściwości przeciwutleniające, a więc chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. W potocznym języku witaminę E określa się często jako „witaminę młodości” lub „witaminę życia”.
Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek, wywoływanym przez wolne rodniki. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe oraz potencjalne działanie przeciwnowotworowe. Witamina E bierze także udział w syntezie substancji przeciwkrzepliwych, utrzymaniu odpowiedniej przepuszczalności błon komórkowych i zmniejszeniu agregacji płytek krwi, a co za tym idzie przeciwdziała zakrzepom. Działa nefroprotekcyjnie i kardioprotekcyjnie – wpływa na ochronę nerek oraz na profilaktykę zawału serca. Ponadto wpływa na prawidłową wydolność mięśniową oraz produkcję nasienia u mężczyzn. Ma korzystny wpływ na ciśnienie tętnicze, ponieważ zwiększa wytwarzanie tlenku azotu, działającego rozszerzająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych.
Witamina E charakteryzuje się bardzo korzystnym działaniem na skórę i włosy. Witamina E stosowana miejscowo, może złagodzić objawy oparzenia słonecznego, takie jak rumień, podrażnienie i obrzęk, dlatego produkty do opalania, służące do ochrony skóry, często są wzbogacone o ten składnik. Z pewnością nie bez znaczenia jest również działanie przeciwzapalne witaminy E, które odpowiada za przyspieszenie gojenia się ran, chroni przed nadmiernym przesuszeniem naskórka i zmniejszeniem jego elastyczności. Tokoferole pomagają także osobom, których skóra jest przebarwiona, niwelując widoczność nieestetycznych zmian. Witaminę E może znaleźć w licznych preparatach kosmetycznych lub dermokosmetycznych w formie olejku, serum, kremu, emolientu, wcierki do skóry głowy, pianki do opalania, balsamu lub masła do ciała.
Jakie są skutki niedoboru witaminy E?
Niedobór witaminy E u osób mających dostateczny dostęp do pożywienia zdarza się rzadko. Na zbyt niski poziom tego związku narażone są głównie niemowlęta z niską masą urodzeniową (poniżej 1500 g) oraz osoby z zaburzeniami wchłaniania czy metabolizmu tłuszczów. Do głównych objawów niedoboru witaminy E należą: zaburzenia koncentracji, pogorszenie wzroku, retinopatia, dysfunkcje nerwowe i nerwowo-mięśniowe, szybki rozpad erytrocytów, przebarwienia skórne i plamy starcze, zmniejszona jędrność skóry, zaburzenia płodności, wzrostu i miesiączkowania.
Przedawkowanie witaminy E jest możliwe przy bardzo nasilonej i niekontrolowanej suplementacji. Specjaliści uznają, że przyjmowanie witaminy E w dawkach po 1000 mg dziennie przez dłuższy czas, może w pewnym momencie spowodować przedawkowanie. Objawia się ono głównie bólem głowy, zmęczeniem, rozdrażnieniem, osłabieniem pracy mięśni, problemami żołądkowo-jelitowymi.
Jakie są źródła witaminy E w pożywieniu?
Źródła witaminy E w diecie to przede wszystkim:
- Oleje roślinne (olej słonecznikowy, olej z zarodków pszennych)
- Migdały
- Orzechy laskowe, włoski, arachidowe
- Nasiona słonecznika
- Żółtka jaj
- Tłuste ryby morskie
- Zarodki nasion zbóż
- Kiełki
- Szpinak
- Brokuły
- Awokado
- Otręby i płatki owsiane
Należy pamiętać o tym, że oleje roślinne i oliwa tłoczone na zimno zawierają znacznie więcej witaminy E niż oleje i oliwa produkowane przemysłowo. Podczas produkcji przemysłowej dochodzi do zniszczenia nawet 75% witaminy E.
Jakie preparaty z witaminą E znajdziemy w aptece?
Przed rozpoczęciem przyjmowania preparatów z witaminą E najlepiej wykonać badanie laboratoryjne określające poziom tej witaminy w organizmie. Jeśli poziom witaminy E jest niski, najlepiej skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia dawki preparatu.
Witaminę E można znaleźć w aptece w postaci leku oraz w postaci suplementów diety. Bardzo często preparaty z witaminą E występują w połączeniu z witaminą A. Zawsze należy sprawdzać dawkę witaminy E zawartą w kapsułkach, kroplach lub innych preparatach. Nie należy przekraczać zalecanych przez producenta dawek.