Sprawdzamy dostępność
leków w 10 928 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePłodność
Aby wspomóc płodność i zwiększyć szansę na poczęcie dziecka, warto uzupełnić dietę w witaminy, składniki mineralne i inne aktywne substancje. Każdy przypadek powinien być konsultowany z lekarzem na podstawie 12-miesięcznej obserwacji oraz przeprowadzony szereg badań diagnostycznych. Dzięki temu przyczyna wystąpienia niepłodności może być zdiagnozowana u każdego pacjenta indywidualnie, a co za tym idzie – dobór formy leczenia będzie możliwie najskuteczniejszy. Apteki oferują szeroki wybór preparatów witaminowo-mineralnych dla kobiet i mężczyzn, których specjalnie dobrane składniki zostały opracowane w ten sposób, by pozytywnie wpływać na funkcjonowanie układu rozrodczego (np. Fertinea Mum Folian Plus, OLIMP Ferti Lady, FertilMan Plus, ExtraSperm) . Warto również skorzystać z kalkulatorów dni płodnych, które pozwolą określić dzień owulacji i zwiększyć szansę na poczęcie potomstwa. Pary, które przez dłuższy czas starają się o dziecko, mogą zdecydować się na zakup testu owulacyjnego.
Suplementy wspierające płodność
Czy jest płodność?
Płodność to inaczej charakterystyczne zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety, które rozpoczynają się wraz z okresem dojrzewania. Następuje wtedy produkcja hormonów płciowych (estrogeny i progesteron), jak również zaczyna pojawiać się proces jajeczkowania czyli owulacji. Warto także wiedzieć, że płodność jest zależna od wieku kobiety. Określa się, że okres między 20. a 30. rokiem życia to najlepszy czas, w którym następuje największa szansa na skuteczne zapłodnienie. Po trzydziestce płodność zaczyna mocniej spadać i następuje mniejsza szansa na sukces w urodzeniu potomstwa.
Istnieje także pojęcie męskiej płodności. Odnosi się ono do czasu dojrzewania młodego mężczyzny, kiedy to następuje pierwszy wytrysk nasienia. Płodność u mężczyzn charakteryzuje się nieco mniej skomplikowanym systemem hormonalnym, który pozwala utrzymać płodność nawet do późnej starości. Głównym hormonem odpowiedzialnym za płodność u mężczyzn jest testosteron, który może podlegać wahaniom w zależności od prowadzonego stylu życia.
Jak wpierać płodność?
W pierwszej kolejności należy odpowiednio skomponować jadłospis. Dieta sprzyjająca płodności powinna zawierać dużo warzyw, nabiału, chudego mięsa i ryb, nasion roślin strączkowych, kasz, pełnoziarnistego pieczywa. Należy wybierać produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, D, E i C, żelazo, cykl, selen, potas i kwas foliowy, jak np. orzechy, brokuły, natka pietruszki. Unikaj z kolei słodyczy i cukrów prostych, wysokoprzetworzonych produktów oraz tłuszczów zwierzęcych. Co ważne, warto, by o jadłospis zadbała zarówno kobieta, jak i jej partner.
Na pewno warto wiedzieć, że płodności sprzyja prawidłowa masa ciała względem naszego wzrostu, co pozwala na zachowanie właściwego wydzielania poszczególnych hormonów płciowych. Jednym z istotniejszych czynników oddziałujących na zdrowie reprodukcyjne jest także aktywność fizyczna. Jej brak lub nadmiar może powodować zaburzenia hormonalne u kobiet i obniżenie parametrów nasienia u mężczyzn.
Do nawyków sprzyjających płodności u obojga płci warto dodać uregulowany tryb życia i odpowiednio długi odpoczynek nocny. Sen to czas, gdy organizm może się zregenerować i przygotować do kolejnego wysiłku, dlatego ważne jest, by trwał przynajmniej 7-8 godzin.
Czy suplementy diety mogą wspomagać płodność?
Istnieją sposoby, aby wspomóc płodność i zwiększyć szansę na posiadanie potomstwa. Jednym z nich są apteczne suplementy diety wspierające płodność, w składzie których występują kompleksy witamin i związków mineralnych. Warto pamiętać, że preparaty na płodność dla mężczyzn będą miały inny skład niż produkty na płodność dla kobiet. Tabletki dla mężczyzn będą zawierały najczęściej witaminę E, l-karnitynę, l-argininę, taurynę, magnez czy cynk wzmagające popęd seksualny, poprawiające jakość nasienia oraz wspierające utrzymanie odpowiedniego poziomu testosteronu. Tabletki na płodność dla kobiet w swym składzie będą miały natomiast przede wszystkim inozytol, kwas foliowy oraz witaminy (witaminę D, B6 czy B12) przyczyniające się m. in. do regulacji równowagi hormonalnej.
Podczas starania się o dziecko, oboje z partnerów powinni suplementować kwas foliowy, poza witaminami, które już regularnie spożywają. Ponadto, przyjmowanie folianu (kwas foliowy w jego naturalnej formie) jest kolejnym sposobem na polepszenie płodności, poprzez zwiększenie spożycia ciemnej, liściastej zieleniny w twojej diecie. Kwas foliowy jest niezbędny, by zminimalizować potencjalne wady cewy nerwowej - a także wady serca - u płodów.
Także witamina D (cholekalcyferol) jest uważana za kluczowy komponent zarówno udanego poczęcia, jak i zdrowego porodu. Utrzymywanie optymalnego poziomu witaminy D w organizmie jest łatwo osiągalne przy wystarczającej ekspozycji na promienie słoneczne. Niemniej jednak, większość kobiet i mężczyzn nie wchłania wystarczającej ilości promieni słonecznych, by ten poziom sięgał wymaganego progu w ciągu roku. Najlepiej oznaczyć poziom witaminy D we krwi i w porozumieniu z lekarzem dobrać odpowiednią dawkę preparatu zawierającego cholekalcyferol.