Sprawdzamy dostępność
leków w 10 920 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki 65+: Hipercholesterolemia
W tej kategorii znajdziesz produkty w obniżonych cenach w ramach programu 65+ stosowane w hipercholesterolemii
Hipercholesterolemia
O hipercholesterolemii mówimy wówczas, gdy stężenie cholesterolu w osoczu przekracza dopuszczalne normy. Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, za nieprawidłowe uznaje się stężenia:
- cholesterolu LDL ≥3,0 mmol/l (115 mg/dl)
- cholesterolu całkowitego ≥5,0 mmol/l (190 mg/dl)
Podwyższone stężenie cholesterolu LDL (tzw. "złego cholesterolu") dotyczy nawet 60% dorosłych Polaków. Choć problem ten dotyczy częściej osób starszych, hipercholesterolemia dotyka także młode osoby.
Wyróżnia się dwa rodzaje hipercholesterolemii - pierwotną oraz wtórną. Przyczyną hipercholesterolemii pierwotnej jest defekt jednego lub wielu genów. Nieprawidłowa dieta może wpłynąć na ujawnienie choroby. Hipercholesterolemia wtórna jest wynikiem stosowania niektórych leków (m.in. progestagenów, beta-blokerów, leków moczopędnych, glikokortykosteroidów) lub objawem innych chorób, jak niedoczynność tarczycy, zespół nerczycowy czy choroby wątroby przebiegające z cholestazą.
Osoby, u których wysoki poziom cholesterolu jest dziedziczny, pojawiają się tak zwane żółtaki (inaczej kępki żółte). To złogi cholesterolu, które mogą się odkładać na powiekach, u nasady nosa czy przy ścięgnie Achillesa. Zdarza się, że przybierają postać podskórnego guza. Innym objawem hipercholesterolemii może być powiększenie wątroby lub rąbek starczy rogówki. Objawem i zarazem konsekwencją hipercholesterolemii są choroby układu sercowo-naczyniowego, które prowadzić mogą do zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu.
W jaki sposób sprawdzić, czy nie borykamy się z hipercholesterolemią? Wystarczy wykonać badanie krwi, oznaczając pełny lipidogram. W szczególności powinny go wykonywać osoby należące do grupy ryzyka, nie rzadziej niż raz do roku. W zależności od posiadanych chorób i stanu zdrowia, lekarz ustala metodę leczenia oraz częstotliwość badań.
W leczeniu hipercholesterolemii najważniejsza jest przede wszystkim zmiana stylu życia poprzez wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej. Pozwala to na zachowanie odpowiedniej masy ciała, a także spalanie spożywanego w diecie tłuszczu. W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki należące do grupy statyn, które obniżają stężenie cholesterolu LDL, hamując jest produkcję w wątrobie. Lekarz może zaproponować także leczenie skojarzone, w oparciu o stosowanie kilku różnych preparatów jednocześnie