Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Świeży oddech

Świeży oddech to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Główną przyczyną nieświeżego oddechu są choroby zębów i przyzębia, wynikające najczęściej z niedostatecznej dbałości o higienę jamy ustnej. Na zębach resztki jedzenia, które stanowią pożywkę dla bakterii i grzybów. W efekcie rozwija się próchnica i choroby dziąseł, którym towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust. Zdarza się także, że mimo właściwej higieny przykry zapach z ust nadal się utrzymuje. Przyczyną schorzenia zwanego halitozą jest nadmiar lotnych związków siarki w jamie ustnej. Źródłem zapachu bywa głównie język, dziąsła oraz ślina, wydzieliny z nosa i gardła. W tej sytuacji warto sięgnąć po specjalistyczne suplementy diety zawierające m.in. cynk, mentol, wyciągi roślinne i witaminy (np. Halitomin, HALIfresz, Halitozan). Niekiedy przyczyną nieświeżego oddechu może być choroba, dlatego nie należy bagatelizowac tego problemu. Przewlekle zapalenie migdałków i przewlekłe zapalenie zatok to choroby wywołane zwykle przez bakterie. Namnażaniu się patogennych bakterii w układzie oddechowym może towarzyszyć wydzielanie nieprzyjemnego zapachu. Zaburzenia trawienia i problemy z refluksem, zaparcia mogą powodować przykry zapach z ust. Ten objaw może towarzyszyć także nieżytowi jelit oraz chorobie wrzodowej żołądka. Zapach amoniaku wydobywający się z ust może wskazywać na niewydolność nerek.


DOZ Product Haliminum interakcje ulotka tabletki do ssania  30 tabl.

DOZ Product Haliminum

30 tabl.

suplement diety


Ulotka
Haliexpert Świat Zdrowia interakcje ulotka tabletki do ssania  30 tabl.

Haliexpert Świat Zdrowia

30 tabl.

suplement diety


Ulotka
Halioff interakcje ulotka tabletki do ssania  36 tabl.

Halioff

36 tabl.

suplement diety


Ulotka
HaliOFF interakcje ulotka tabletki  30 tabl.

HaliOFF

30 tabl.

suplement diety


Ulotka
Halitil interakcje ulotka tabletki do ssania  40 tabl.

Halitil

40 tabl.

suplement diety


Ulotka
Halitomin interakcje ulotka tabletki do ssania  30 tabl.

Halitomin

30 tabl.

suplement diety


Ulotka
Halitozan interakcje ulotka pastylki do ssania  30 pastyl. | 3x10

Halitozan

30 pastyl. | 3x10

suplement diety


Ulotka
Life Świeży Oddech interakcje ulotka tabletki do ssania  20 tabl.

Life Świeży Oddech

20 tabl.

suplement diety


Ulotka
Olimp Halitofast interakcje ulotka tabletki do ssania  30 tabl.

Olimp Halitofast

30 tabl.

suplement diety


Ulotka

Świeży oddech

Co to jest halitoza?

Halitoza to nieprzyjemny zapach z ust podczas wydychania powietrza, wyczuwany przez osobę cierpiącą na tę dolegliwość lub osoby w jej bezpośrednim otoczeniu. Badania szacują, że problem ten dotyczy od 20% do 50% procent populacji. Nieświeży oddech może powodować problemy emocjonalne, objawiające się utratą pewności siebie, lękiem, wycofaniem z kontaktów międzyludzkich.

Jakie mogą być przyczyny nieświeżego oddechu?

W większości przypadków przykry zapach z ust pochodzi wyłącznie z jamy ustnej. Powodują go przede wszystkim lotne związki siarki produkowane przez bakterie w jamie ustnej, które rozkładają substancje białkowe zawarte w ślinie, złuszczonym nabłonku i zalegających resztkach pokarmowych. Halitozę potęguje zmniejszenie wydzielania śliny wskutek długiej przerwy w spożywaniu posiłków (np. nocny odpoczynek, głodzenie) lub zaburzenia wydzielania śliny.

Do najczęstszych przyczyn halitozy możemy zaliczyć niedostateczną higienę jamy ustnej, w tym zaleganie resztek pokarmów pod protezami, mostami lub aparatami ortodontycznymi. Inne przyczyny nieświeżego zapachu z ust to: choroby zębów, przyzębia i dziąseł (np. zapalenie dziąseł, paradontoza), owrzodzenia i przetoki w jamie ustnej, zapalenie migdałków oraz zmniejszone wydzielanie śliny spowodowane przez leki lub choroby (np. zespołu Sjögrena). Pośród leków mogących powodować halitozę można wymienić: leki przeciwdepresyjne, diuretyki, leki antycholinergiczne i leki przeciwbólowe.

Zdecydowanie rzadziej zdarza się, że halitoza jest wywołana chorobami zlokalizowanymi poza jamą ustną, przykładowo zapaleniem zatok przynosowych, rozstrzeniem oskrzeli z zaleganiem ropy, nadkażeniem grzybiczym, ropniem lub nowotworem płuc. Przyczyny nieświeżego oddechu można szukać także w przewodzie pokarmowym – uchyłkowatość przełyku (uchyłek Zenkera), achalazja (zaburzenie funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku), rak przełyku, rak żołądka, zarzucanie treści pokarmowej z żołądka (np. w chorobie refluksowej przełyku).

Nieprzyjemny, specyficzny zapach może stanowić ważny objaw w przebiegu innych chorób. W mocznicy (w przebiegu przewlekłej niewydolności nerek) pojawia się zapach amoniaku, w niewydolności wątroby – zapach kojarzony z zepsutymi jajkami, rybami, stęchlizną, natomiast kwasica ketonowa charakteryzuje się zapachem acetonu.

Jak radzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z ust?

W przypadku zaobserwowania nieprzyjemnego zapachu z ust, który jest wyczuwany także przez otoczenie, w pierwszej kolejności warto przeanalizować swoje nawyki dotyczące higieny jamy ustnej. Jeśli zapach ma związek z niedostateczną higieną lub z konkretnymi zachowaniami – długimi okresami powstrzymywania się od przyjmowania płynów i posiłków, spożywaniem określonych pokarmów (cebuli, czosnku) lub paleniem papierosów, należy zacząć od zmiany tych zachowań i przyzwyczajeń. Jeśli jednak mimo zwiększonej dbałości o higienę jamy ustnej i zmiany nawyków, problem przykrego zapachu z ust będzie nawracał, należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku, gdy przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust są leki, można porozmawiać z lekarzem w celu zmiany leku.

Jakie środki można stosować na nieświeży oddech?

Problemy z nieprzyjemnym zapachem z ust stanowią dosyć powszechną przypadłość, jednak dzięki dostępnym w aptece preparatom na halitozę można walczyć z tym problemem. Wśród takich preparatów znajdują się między innymi: tabletki do ssania na nieświeży oddech, spraye i płyny do płukania jamy ustnej. 

Aby pozbyć się nieświeżego oddechu warto po każdym posiłku używać dedykowanych past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej, które poprzez działanie bakteriobójcze, skutecznie ograniczają powstawanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego, a także zapobiegają próchnicy. 
W celu nawodnienia organizmu i wydzielania odpowiedniej ilości śliny należy pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Gdy nie mamy możliwości umycia zębów po jedzeniu można sięgnąć po miętową, bezcukrową gumę do żucia, która zwiększy produkcję śliny i odświeży oddech.

Gdy zależy nam, aby odświeżyć oddech po spożytym posiłku lub przed spotkaniem, można również sięgnąć po odświeżacz do ust lub tabletki na świeży oddech. Tabletki odświeżające oddech najczęściej zawierają w swoim składzie takie substancje jak: mentol, tymianek, cynk oraz glicerynę. Mentol jest substancją o intensywnym zapachu i pozostawia przyjemne uczucie świeżości w ustach. Tymianek neutralizuje nieprzyjemne zapachy, gliceryna nawilża gardło, a cynk pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej, dzięki czemu ograniczamy namnażanie się bakterii. Niektóre z preparatów, np. tabletki zawierające chelat bisglicynianu cynku, uwalniają jony cynku stopniowo, dzięki czemu wykazują kilkugodzinną skuteczność, która rozpoczyna się już po kilku minutach od przyjęcia preparatu. Wybierając tabletki na nieprzyjemny zapach z ust warto szukać wyżej wymienionych składników w ich składzie.

Szukając tabletek na nieświeży oddech pochodzący z żołądka, można zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty i wybrać jeden z wielu dostępnych środków na refluks żołądkowo- przełykowy.