Sprawdzamy dostępność
leków w 10 928 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceTrawienie
Preparaty na lepsze trawienie wspomagają prawidłowy przebieg procesów trawiennych, zmniejszając uczucie ciężkości i niestrawność. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (niestrawność, wzdęcia, nudności, ucisk w nadbrzuszu) to nieprzyjemne dolegliwości, które mogą pojawić się u osób w różnym wieku. W zwalczaniu tego rodzaju symptomów doskonale sprawdzają się leki syntetyczne oraz preparaty ziołowe, które wspomagają prawidłową pracę układu pokarmowego. Dostępne wyroby wykazują działanie rozkurczowe, żółciotwórcze, żółciopędne oraz wspomagające trawienie. Składniki aktywne preparatów na lepsze trawienie wpływają korzystnie na prawidłowy przebieg procesów trawiennych, w przypadku uczucia pełności i ciężkości po posiłkach, usprawniając działanie wątroby i dróg żółciowych. Objawy niestrawności są często związane z przejedzeniem, zbyt szybkim jedzeniem, niedokładnym gryzieniem pokarmów lub spożywaniem dużych ilości tłustych potraw. Warto wówczas sięgnąć po odpowiedni specyfik, który może wspomóc układ trawienny. W tej kategorii dostępne są preparaty w różnych postaciach: kapsułek, tabletek, płynów lub ziół na wątrobę i trawienie (np. Gastrobonisol, Enzyvit, Verdin Fix,Travisto). Zdarza się, że problemy trawienne mogą być spowodowane nietolerancją laktozy. W takiej sytuacji można zastosować enzym laktazę (np. Lactocontrol).
Skąd biorą się problemy z trawieniem?
Zaburzenia trawienia często są spowodowane nieodpowiednią dietą i trybem życia. Nie tylko rodzaj spożywanych pokarmów ma wpływ, ale także sposób i częstotliwość ich jedzenia. Posiłki powinny być dobrze zbilansowane, zawierać odpowiednią ilość białek, węglowodanów i tłuszczów. Należy unikać przetworzonej, a także ciężkostrawnej żywności. Problemy z trawieniem mogą dotykać wielu osób, bez względu na wiek czy płeć.
Czasami problemy z trawieniem są spowodowane przez choroby przewodu pokarmowego lub choroby układowe, takie jak przykładowo: zapalenie żołądka, choroba refluksowa przełyku, wrzody żołądka lub dwunastnicy, kamica żółciowa, marskość wątroby, choroba Leśniowskiego-Crohna, nowotwory przewodu pokarmowego, cukrzyca, celiakia, nietolerancja laktozy. Ze względu na zmiany zachodzące w organizmie u kobiet w ciąży, problemy trawienne często dotyczą ciężarnych. Niestrawność może być także wywołana przez przyjmowanie niektórych leków, np. antybiotyków, leków przeciwcukrzycowych.
Jakie są objawy problemów z trawieniem?
Problemy z trawieniem mogą zdarzyć się każdemu, w szczególności po spożyciu obfitego i ciężkostrawnego posiłku. Objawy niestrawności bardzo często występują sporadycznie i samoistnie mijają. W sytuacji, kiedy zaburzenia trawienia pojawiają się regularnie i towarzyszą im dodatkowe dolegliwości, takie jak: osłabienie organizmu, gorączka, brak energii, utrata wagi, należy skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania problemu. Niepokojącymi objawami są również: długotrwałe biegunki, zaparcia, bóle brzucha, wymioty czy krew w stolcu.
Jak poprawić trawienie?
Istnieje kilka domowych sposobów na poprawę trawienia i zmniejszenie uciążliwych dolegliwości. Jednym z ważniejszych okazuje się zmiana dotychczasowej diety. Do swojego jadłospisu należy włączyć świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste kasze, chude mięso i nabiał. Dobrze zbilansowana dieta powinna być bogata w witaminy i składniki mineralne, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Podczas leczenia dolegliwości trawiennych dobrze sprawdza się aktywność fizyczna. Dla zachowania zdrowia zaleca się umiarkowany sport (np. spacer), który wspomaga trawienie, poprawi samopoczucie i przyspieszy perystaltykę jelit.
Ustalenie przyczyny dolegliwości jelitowych i żołądkowych nie zawsze jest łatwe, zwykle wymaga zmiany diety, a także wprowadzenia odpowiedniej farmakologii.
Jakie leki/suplementy diety stosować na lepsze trawienie?
Zioła na trawienie to naturalny sposób na poprawę trawienia oraz na dolegliwości trawienne takie jak ból brzucha, kolka, wzdęcia i zaparcia. Pacjenci często pytają, co stosować na trawienie i wzdęcia? W aptece możemy nabyć dobrej jakości herbaty ziołowe na trawienie, zioła w kapsułkach na niestrawność, nalewki ziołowe na trawienie oraz krople na trawienie i wzdęcia. Najczęściej zawierają one wyciągi roślinne z: mięty pieprzowej, rumianku, kopru włoskiego, dziurawca, karczocha, melisy, ostropestu. Leki na poprawę pracy jelit oraz suplementy diety na trawienie i jelita będą wspierać wydzielanie żółci, wspomagając tym samym trawienie nawet ciężkostrawnych posiłków.
Na problemy z trawieniem i wypróżnianiem pomogą roślinne preparaty na bazie liści senesu, kory kruszyny lub aloesu. Można je kupić w postaci ziół do zaparzania lub tabletek na oczyszczanie jelit. Wiele osób zastanawia się także, jak przyspieszyć trawienie? Leki przyspieszające trawienie pobudzą perystaltykę jelit i będą zwalczać zaparcia. Jednak należy pamiętać, aby nie stosować ich przewlekle, gdyż ciągła stymulacja jelit powoduje ich rozleniwienie i konieczność sięgania po coraz większe dawki substancji przeczyszczających. Oznacza to, że to co pomaga na trawienie, w większych dawkach i przy dłuższym stosowaniu może także szkodzić.
Co jeszcze wspomaga trawienie? Na pewno wartą wspomnienia jest grupa leków na trawienie zawierających enzymy trawienne (amylaza, lipaza, proteaza) dostępne w aptece bez recepty. Działają one wspomagająco na procesy trawienne w żołądku i jelitach, ułatwiając rozkładanie spożywanych pokarmów na składniki odżywcze. Tabletki na trawienie i wzdęcia mogą być szczególnie przydatne dla osób cierpiących na nietolerancję pokarmową lub często odczuwających dolegliwości trawienne.
Istotne znaczenie dla komfortu trawiennego mają probiotyki, które pozytywnie wpływają na mikroflorę jelitową, co poprawia trawienie i wchłanianie substancji odżywczych oraz wzmacnia odporność przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Naturalne źródła bakterii probiotycznych to fermentowane produkty mleczne: jogurty, kefiry, maślanka oraz kiszonki: kiszona kapusta, ogórki. Można też sięgnąć po probiotyki z apteki, w kapsułkach, tabletkach, saszetkach bądź kroplach.
Jeśli zastanawiamy się, co stosować na trawienie, najlepiej zasięgnąć porady farmaceuty lub lekarza. W przypadku sporadycznych dolegliwości trawiennych na pewno doradzą odpowiedni preparat, natomiast jeżeli problem z trawieniem jest bardziej złożony konieczna będzie specjalistyczna diagnostyka.
Należy podkreślić, że zdrowy styl życia, dieta bogata w błonnik i regularna aktywność fizyczna również mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Dlatego warto dbać o siebie na wielu płaszczyznach, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i komfortem w codziennym życiu.