Sprawdzamy dostępność
leków w 10 918 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceProstata
Uciążliwe problemy z prostatą dotyczą przede wszystkim mężczyzn po 50 r.ż. i objawiają się głównie: zwężeniem strumienia moczu, częstą potrzebą oddawania moczu, ostrym bólem w dole brzucha, nudnościami, zawrotami głowy i nadmierną sennością. Gdy zlekceważy się początkowe objawy bardzo łatwo przerost prostaty zamienia się w ostre zapalenie prostaty. Suplementy diety na prostatę mają na celu łagodzenie dolegliwości związanych z łagodnym przerostem prostaty. Dla zachowania zdrowej prostaty, warto wyposażyć się w leki roślinne na prostatę, by uchronić się przed negatywnymi skutkami jej przerostu. Zaleca się, aby leki na prostatę zażywać już po ukończeniu 45. roku życia, co znacznie zminimalizuje ryzyko problemów w przyszłości. W tej kategorii można znaleźć szeroką gamę preparatów na prostatę w postaci kapsułek, tabletek, a także kropli i płynów doustnych (np. Doppelherz aktiv Na prostatę, Olimp Prostatan , Prostenal) . Zawarte w nich naturalne roślinne składniki, takie jak ziele wierzbownicy, owoce palmy sabałowej, liść pokrzywy, nasiona granatu czy pestki dyni wspomagają działanie układu moczowego i rozrodczego mężczyzn.
Suplementy na prostatę
Co to jest przerost prostaty?
Przerost prostaty to powszechna dolegliwość dotykająca mężczyzn powyżej 50. roku życia. Łagodny przerost prostaty blokuje przepływ moczu przez cewkę moczową. Komórki prostaty stopniowo rozrastają się, tworząc powiększenie, które powoduje ucisk na cewkę moczową. W miarę zwężania się cewki moczowej pęcherz musi silniej napierać, aby usunąć mocz z organizmu. Z czasem mięsień pęcherza staje się coraz silniejszy i nadwrażliwy. Pojawia się parcie na pęcherz nawet przy niewielkiej ilości moczu, stąd częsta potrzeba oddawania moczu.
Jakie są objawy przerostu prostaty?
Objawy przerostu prostaty są zróżnicowane:
- słaby lub wolny strumień moczu,
- poczucie niedokładnego opróżnienia pęcherza,
- trudności z rozpoczęciem oddawania moczu,
- częstsze niż normalnie oddawanie moczu,
- wstawanie w nocy, aby opróżnić pęcherz,
- przerywane oddawanie moczu,
- wysiłek podczas oddawania moczu,
- wyciekanie moczu,
- ponowne oddawanie moczu chwilę po opróżnieniu pęcherza,
- ból lub pieczenie podczas oddawania moczu.
W jaki sposób leczy się przerost prostaty?
Leczenie przerostu prostaty zależy od objawów i ich nasilenia, a także od tego, czy u chorego występują inne problemy zdrowotne. Dostępne są różne rodzaje leczenia przerostu prostaty: leczenie farmakologiczne, zabiegi o minimalnej inwazyjności i operacja. W leczeniu łagodnego przerostu prostaty stosuje się głównie leki z dwóch grup: alfablokerów i inhibitorów enzymu 5-alfareduktazy (5-ARI). Nawet łagodny przerost prostaty wymaga leczenia, dlatego warto wcześnie skonsultować się z lekarzem, gdy pojawią się niepokojące objawy.
Czy suplementy mogą pomóc w walce z przerostem prostaty?
Nie można zapomnieć o tym, że każdy mężczyzna, który przekroczył 50. rok życia, powinien udać się do urologa i nie ma w tym wypadku znaczenia, czy wystąpiły u niego jakiekolwiek niepokojące objawy, czy też nie.
W aptekach dostępne są w sprzedaży różne suplementy diety skierowane do mężczyzn, których celem jest wspomaganie prawidłowego funkcjonowania prostaty oraz zapobieganie jej chorobom. Tutaj konieczna będzie systematyczność i przyjmowanie właściwych dawek. Skład takich preparatów to między innymi owoce palmy sabałowej, kora śliwy afrykańskiej, olej z nasion dyni, likopen, wyciągi z liścia i korzenia pokrzywy, jak również wierzbownica drobnokwiatowa.
Mechanizm działania ziołowych suplementów na prostatę najprawdopodobniej wynika z hamowania aktywności wybranych enzymów, biorących udział w przemianach hormonalnych. Jednym z takich enzymów jest 5α-reduktaza, kluczowa dla przemiany testosteronu do bardziej aktywnego dihydrotestosteronu. Drugim natomiast aromataza, odpowiadająca za konwersję testosteronu do estradiolu i estronu. Fitosterole ograniczają także wiązanie się dihydrotestosteronu do receptorów androgenowych. Dzięki temu zahamowana zostaje produkcja białek biorących udział w powiększaniu się gruczołu krokowego. W konsekwencji takiego działania dochodzi do zmniejszenia stanu zapalnego oraz przykrych dolegliwości związanych z łagodnym rozrostem prostaty.
Palma sabalowa jako jedyna spośród surowców na prostatę łagodzi zarówno objawy jej przerostu, ale może zmniejszać rozmiary gruczołu krokowego. Hamuje syntezę prozapalnych związków, a także działa rozkurczowo. W rezultacie suplementy na prostatę z wyciągami palmy sabalowej znoszą obrzęki oraz przekrwienie. Jak wskazują badania kliniczne, minimum 6-cio miesięczna kuracja palmą sabalową przynosi najlepsze efekty, choć obiecujące wyniki uzyskiwano w niektórych próbach już po 6-8 tygodniach od rozpoczęcia jej stosowania. Zalecana dawka dobowa to 1-2 g suszonych owoców lub 320 mg lipofilnego wyciągu.
Jakie produkty spożywcze są zalecane dla mężczyzn z przerostem prostaty? Czego należy unikać?
Dieta w przeroście prostaty powinna być oparta na warzywach i owocach. Są to źródła przeciwutleniaczy, witamin i składników mineralnych, które spowalniają starzenie komórkowe i hamują procesy zapalne w organizmie. Ważne są także inne składniki przeciwzapalne – zdrowe tłuszcze pochodzące z siemienia lnianego, oliwy z oliwek i tłustych ryb morskich. Dieta w chorobie prostaty powinna obfitować w cynk, który pomaga obkurczyć gruczoł krokowy i wpływa na produkcję testosteronu. Źródła cynku to orzechy, pestki dyni i słonecznika, otręby, mleko, jajka, wątróbka, owoce morza.
Dieta w rozroście prostaty nie powinna zawierać: żywności wysokoprzetworzonej, dań gotowych. W jadłospisie nie powinny znaleźć się alkohole wysokoprocentowe i piwa, podobnie jak niskiej jakości tłuste mięsa i jego przetwory, np. w postaci parówek, konserw czy pasztetowej.
W żywieniu w przeroście prostaty bardzo ważne jest unikanie związków chemicznych imitujących działanie żeńskich hormonów płciowych – estrogenów, ponieważ obniżają poziom testosteronu. Głównym składnikiem pożywienia naturalnie bogatym w fitoestrogeny jest soja. Soja upośledza męski układ hormonalny, stąd nie powinna pojawiać się w diecie w przeroście prostaty. Należy też wyeliminować bisfenol A, który również działa jak estrogeny, a jest obecny głównie w żywności z puszki i przechowywanej w opakowaniach plastikowych