Sprawdzamy dostępność
leków w 10 925 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceNa brak apetytu
Na brak apetytu mogą cierpieć zarówno dorośli, jak i dzieci. Brak apetytu u dzieci może być spowodowany zmuszaniem dzieci do jedzenia, niewłaściwie zbilansowaną dietą (np. duże ilości słodyczy, przekąski między posiłkami), alergiami pokarmowymi, rozpoczynającą się infekcją. Rozwiązaniem może być zminimalizowanie wymienionych czynników oraz odpowiednia suplementacja (np. Apetizer Plus Junior, Apetyt Plus Junior, Multi-Sanostol, Hartuś Apetyt 3+). Problem braku apetytu może dotyczyć również kobiet ciężarnych. Brak apetytu w ciąży dotyczy zwykle początkowego etapu ciąży, ze względu na uciążliwe nudności i wymioty oraz nadwrażliwość na zapachy. Złe samopoczucie jest spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy. Krótkotrwałe spadki apetytu nie będą wpływały na rozwój płodu, jednak przedłużający się taki stan może być powodem do niepokoju i wymaga konsultacji lekarskiej. Spadek apetytu można zaobserwować u ludzi starszych. Pozytywne efekty przynosi suplementacja diety w składniki wpływające na apetyt, trawienie i regulacje procesów przemiany materii. Dlatego warto sięgnąć po preparaty zawierające ekstrakty z mięty pieprzowej, cykorii, kopru, anyżu, piołunu (np. Apetizer Senior, Nalewka gorzka).
Wspomaganie apetytu
Skąd biorą się problemy z apetytem?
Prawidłowe odczuwanie głodu i sytości jest receptą na zdrowie i dobre samopoczucie, ponieważ właściwa dieta to podstawowe źródło składników odżywczych, witamin i składników mineralnych potrzebnych do prawidłowej pracy organizmu. Gdy pojawiają się problemy z apetytem, zmniejsza się jakość i ilość spożywanych posiłków, równowaga organizmu zostaje poważnie zaburzona.
Chwilowa niechęć do jedzenia spowodowana infekcją wirusową lub bakteryjną nie jest stanem zagrażającym zdrowiu. Wręcz nie należy w tym czasie zmuszać chorego do jedzenia, należy natomiast pamiętać o odpowiedniej podaży płynów. Powinniśmy zacząć się martwić w momencie, kiedy problem utrzymuje się dłużej i oprócz braku apetytu chory skarży się jeszcze na inne objawy, a mianowicie ból brzucha, wymioty, biegunkę, wysypkę skórną, spadek masy ciała. W takim wypadku utrata apetytu może wiązać się z różnymi dolegliwościami np. chorobą wrzodową, alergią pokarmową, a nawet zmianami nowotworowymi lub zaburzeniami psychicznymi, jak anoreksja czy depresja. Ponadto obniżone łaknienie może towarzyszyć stanom zapalnym jamy ustnej, będącym przyczyną zwiększonej suchości lub powodującym ból w trakcie przełykania.
Właściwa diagnoza wymaga konsultacji lekarskiej i wykonania szeregu niezbędnych badań diagnostycznych.
W jaki sposób poprawić apetyt?
Jedną z konsekwencji braku apetytu może być niedożywienie czy niedobory mineralne, witaminowe, dlatego tak ważne jest, aby go nie lekceważyć. W celu poprawy apetytu warto sięgnąć po preparat stymulujący pracę układu trawiennego, dostarczający odpowiednią dawkę witamin i składników mineralnych. W ofercie znajdują się syropy na apetyt dorosłych, a także krople ziołowe zawierające kompozycje ziół wspierające łaknienie i ułatwiające eliminację gazów (m.in. ekstrakt z mięty pieprzowej, ekstrakt z owoców anyżu, ekstrakt z korzenia cykorii, ekstrakt z owoców kopru czy ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego). Syropy na apetyt mają owocowy, słodki smak, co ułatwia ich podanie osobom starszym.
Syropy na apetyt dla dzieci zawierają ziołowe wyciągi, które wspomagają procesy trawienne i pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, a przy tym mają dobry, owocowy smak. Taki pobudzony do pracy układ pokarmowy domaga się posiłku, co szczególnie dobrze sprawdza się u najmłodszych i pozwoli zjeść ze smakiem pożywny obiad. Należy również pamiętać, że u dziecka, które je dużo słodyczy, często pojawia się zmniejszenie apetytu, co skutkuje tym, że dziecko odmawia spożywania wartościowych posiłków, a zatem w jego diecie brakuje cennych witamin i minerałów. W celu odzwyczajenia się od słodyczy wskazane jest chrupanie cienko pokrojonych warzyw, rzucie miętowej gumy bez cukru, spożywanie większej ilości błonnika pokarmowego, który wypełni żołądek hamując apetyt.
Dobrym substytutem słodyczy może być zastosowanie odżywki białkowej. Owsianka, budyń czy sernik z jej dodatkiem ma słodki smak, jednocześnie nie dostarcza zbędnej ilości cukru. Do deserów przygotowywanych w domu, zamiast cukru warto dodawać naturalne słodziki takie jak erytrol, ksylitol czy stewia.