Sprawdzamy dostępność
leków w 10 925 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceNadmierna potliwość
Nadmierna potliwość to zaburzenie polegające na nadmiernym wydzielaniu potu, szczególnie w miejscach bogatych w gruczoły potowe. Zaburzenie procesu pocenia może wynikać m.in. z chorób, zmian hormonalnych, cukrzycy, nadwagi i otyłości. Nadmierną potliwość mogą nasilać m.in.: stres, wysoka temperatura, ostre przyprawy. Leczenie nadpotliwości wtórnej polega przede wszystkim na wdrożeniu i odpowiednim prowadzeniu leczenia choroby, która wywołuje nadmierne wydzielanie potu. W leczeniu natpotliwości pierwotnej stosowane są m.in. preparaty miejscowe: dezodoranty, żele, kremy zawierające chlorek glinu. Ponadto w ofercie aptecznej dostępne są suplementy diety zawierające wyciągi roślinne m.in. z szałwii, pokrzywy, melisy, skrzypu polnego (np. Perspi-Block, Perspicontrol Max, DOZ Product Potblock Max). Suplementy diety zawierający wyciągi roślinne wspomagają utrzymanie prawidłowego procesu pocenia i eliminacji wody przez układ moczowy. Do domowych i łatwych sposobów radzenia sobie z nadpotliwością należą m.in. kąpiele w roztworach z dodatkiem wyciągów z szałwii, kory dębu lub rozmarynu. Jeśli problem dotyczy pocenia w nocy, należy dobrze wietrzyć sypialnię, używać lekkich, bawełnianych pościeli. W sytuacji, gdy nocne poty nie ustępują, należy zasięgnąć porady lekarza.
Nadmierna potliwość
Jaką funkcję pełni pot?
Wydzielanie potu jest naturalnym procesem, którego celem jest chłodzenie organizmu, a także, w mniejszym stopniu, wydalanie produktów przemiany materii. Zazwyczaj człowiek wydala około 500 ml potu na dzień, jednak ilość ta może zwiększać się nawet do 3 litrów. Gruczoły potowe, w których produkowany jest pot zlokalizowane są niemal na całej powierzchni ciała, niemniej jednak najwięcej znajduje się na podeszwach stóp, pod pachami i na wewnętrznych stronach dłoni. Pocenie jest szczególnie zauważalne podczas upałów, nie można jednak zaniedbać nawadniania w zimie, szczególnie podczas uprawiania sportów.
Z czego składa się pot?
Wydzielina gruczołów potowych, inaczej pot składa się w zdecydowanej większości (98%) z wody i soli NACl (około 0,6-0,8%), a także tłuszczy, amoniaku, kwasu mlekowego, mocznika, węglowodanów oraz ważnych związków mineralnych jak sód, wapń, magnez, potas. Ma specyficzny słonawy smak. Skład potu zależy również od tego w jaki sposób jest wydzielany ze skóry. Może być wydalany podczas uprawiania sportu, sytuacji stresowych (wydzielany „stale”) lub może być wydzielany „przerywanie” fizjologicznie, kiedy regulacja ciepłoty ciała nie zwiększa się. Skład potu jest również zależny od diety, warunków klimatycznych oraz czynników hormonalnych.
Jakie mogą być przyczyny nadmiernego pocenia?
Zjawisko nadmiernego pocenia się spowodowane jest zwiększoną aktywnością gruczołów potowych. Możemy je określić jako uogólnione, czyli dotyczące całej powierzchni ciała i związane z jedną konkretną przyczyną, jak również jako zlokalizowane, inaczej nazywane nadpotliwością (hiperhydratozą) pierwotną. Problem ten dotyczy zazwyczaj okolicy pachowej, dłoni i stóp, a także ma związek z czynnikami genetycznymi.
Wtórną nadmierną potliwość możemy natomiast powiązać ze współistnieniem innych chorób, wśród których zalicza się m.in.:
- schorzenia przewlekłe, takie jak gruźlica lub bruceloza, której objawem są charakterystyczne, nocne poty;
- choroby o podłożu hormonalnym, takie jak nadczynność tarczycy, której towarzyszy także utrata masy ciała, kołatanie serca i rozdrażnienie;
- choroby metaboliczne, w tym cukrzyca, przy której pocenie występuje przy nagłym spadku poziomu cukru;
- choroba Parkinsona, która objawia się nadmiernym poceniem się, drżeniem mięśni oraz spowolnieniem ruchów;
- nowotwory układu chłonnego (m.in. białaczka, chłoniak, ziarnica), których symptomami są nocne poty, brak apetytu, ogólne osłabienie i powiększone węzły chłonne;
- zawał serca, któremu towarzyszy ból w klatce piersiowej i duszność;
- menopauza, związana z napadami gorąca oraz nocnym poceniem się;
- grypa oraz choroby, podczas których występuje gorączka;
- otyłość, z którą związane jest nadmierne pocenie się przy małym wysiłku.
Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością?
Pierwszym krokiem w leczeniu nadpotliwości wtórnej jest eliminacja przyczyn tej dolegliwości. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z nadpotliwością pierwotną, wówczas niezbędne jest wdrożenie odpowiedniej terapii, która pomoże w zahamowaniu tego procesu. Lekarze zalecają pacjentom przede wszystkim stosowanie antyperspirantów oraz doustnych środków farmakologicznych, w tym m.in. leków cholinergicznych, które odpowiadają za hamowanie procesu przenoszenia przywspółczulnych impulsów nerwowych. Warto jednak pamiętać, że, z uwagi na duże ryzyko pojawienia się skutków ubocznych, należy przyjmować je wyłącznie pod kontrolą lekarską.
W leczeniu nadmiernej potliwości stosuje się także specjalne kosmetyki przeciwpotne na bazie chlorku glinu, które zmniejszają nadmierne pocenie się pod pachami, w okolicach stóp i dłoni, a także puder z metenaminą, pomocny w leczeniu nadmiernej potliwości dłoni i stóp. Działanie relaksacyjne, a przy tym zmniejszające potliwość, wykazują też ziołowe kąpiele z szałwii, brzozy oraz kory dębu lub doustne suplementy diety zawierające wyciągi ziołowe.
Dużą skuteczność w terapii nadpotliwości wykazuje również jonoforeza (zabieg z użyciem prądu elektrycznego oraz wody) oraz botoks, podczas którego wstrzykiwana jest toksyna botulinowa, blokująca wydzielanie potu. Jeżeli poprzednie metody nie przynoszą spodziewanych rezultatów, można udać się na jednorazowy zabieg laserowego usuwania gruczołów potowych, który trwale eliminuje problem nadmiernej potliwości w wybranej partii ciała (np. w okolicy pach).