Sprawdzamy dostępność
leków w 10 939 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceNasenne i uspokajające
Nasenne i uspokajające to kategoria, w której można znaleźć preparaty przeznaczone dla osób mających problemy z utrzymaniem snu. Stany nadmiernej drażliwości i niepokoju mogą wiązać się z trudnościami w zasypianiu, przyczyniając się do pogorszenia komfortu życia. Brak snu wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu, co objawia się rozdrażnieniem, spadkiem koncentracji i sennością w ciągu dnia. W takiej sytuacji warto sięgnąć po leki nasenne bez recepty, które wpływają tonizująco na układ nerwowy, przyczyniając się do głębokiego i spokojnego snu. Specjalnie dobrane wyciągi roślinne ułatwiają odprężenie oraz wyciszenie organizmu, dbając o lepszy i bardziej komfortowy wypoczynek każdej nocy. Ziołowe suplementy diety o działaniu nasennym i uspokajającym zawierają m.in. wyciągi z liści melisy, korzenia kozłka lekarskiego, szyszek chmielu (np. Valerin Sen, Benosen, Valused). Są też wzbogacane witaminami i innymi związkami (m.in. magnez, witamina B6, witamina B12) , które mogą pozytywnie wpłynąć na nasz układ nerwowy, redukując skutki zmęczenia i stresu. Trzeba pamiętać, że po przyjęciu preparatu o działaniu nasennym nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych oraz wykonywać czynności wymagających koncentracji.
Suplementy na sen i uspokojenie
Dlaczego sen jest ważny dla człowieka?
Sen jest podstawową potrzebą biologiczną organizmu. To taki stan, w którym nasze ciało przyjmuje postawę spoczynku, zaprzestaje wszelkiej aktywności ruchowej, charakteryzuje się zmniejszoną reaktywnością na bodźce zewnętrzne oraz nie ma świadomego kontaktu z otoczeniem. Zapotrzebowanie na sen jest różne i zależne od takich czynników, jak wiek, płeć czy czynniki genetyczne.
Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla naszego organizmu, ponieważ zapewnia odpoczynek i regenerację organizmu, wpływa na pamięć i koncentrację w okresie czuwania, wzmacnia odporność i reguluje procesy metaboliczne zachodzące w ciele człowieka. Podczas snu ośrodkowy układ nerwowy przestaje być aktywny, a mózg ma czas na uporządkowanie wszystkich informacji zebranych w ciągu dnia. W czasie, gdy śpimy, wyzwalany jest hormon wzrostu, który pozwala dzieciom na prawidłowy wzrost, a w przypadku dorosłych przyśpiesza gojenie ran oraz spowalnia procesy rozpadu tkanek.
Bezsenność sama w sobie może być chorobą lub też objawem innej choroby somatycznej albo psychicznej. U prawie połowy chorych, bezsenność to konsekwencja zaburzeń psychicznych, najczęściej depresji lub stanów lękowych. Choroby somatyczne, które najczęściej wiążą się z problemami ze snem to nadciśnienie tętnicze, zaburzenia związane z trudnościami w oddychaniu, choroby przebiegające z bólem, schorzenia dróg moczowych oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Jak zadbać o zdrowy sen?
Istnieją pewne zalecenia, które mogą poprawić jakość snu oraz wydłużyć czas jego trwania poprzez zmianę naszych przyzwyczajeń, zachowań i warunków środowiskowych.
Regularny rytm dobowy
Jeśli mamy problemy ze snem należy nauczyć się stałego trybu życia. Oznacza to, że w ciągu dnia powinniśmy spożywać posiłki o tej samej porze, kłaść się spać i wstawać o zbliżonych godzinach, co pomoże w unormowaniu rytmu dobowego. Należy również postarać się o to, by w trakcie dnia nie poddawać się krótkim drzemkom.
Aktywność fizyczna i dieta
Bardzo ważnym elementem prawidłowej higieny snu jest aktywność fizyczna. Ćwiczenia nie muszą być bardzo intensywne. Ważne, by były regularna i w miarę możliwości odbywała się na świeżym powietrzu – spacer, a nawet praca w ogrodzie mogą mieć zbawienny wpływ na jakość naszego snu. Ćwiczyć i jeść nie powinno się co najmniej 3 godziny przed planowanym pójściem do łóżka. Na noc powinno się jeść lekko, unikając tłustych i ciężkostrawnych potraw. Powinniśmy kłaść się spać z pustym żołądkiem, aby nasz organizm nie tracił sił na trawienie w nocy.
Ekspozycja na światło
Światło jest najsilniejszym wyznacznikiem upływającego czasu w cyklu dobowym. Dlatego właśnie wieczorem powinno się unikać kontaktu ze światłem w godzinach wieczornych. Wyjątkowo negatywnie na jakość późniejszego snu wpływa niebieskie światło odbierane przez nasze oczy, które emitowane jest przez różnego rodzaju urządzenia: smartfony, tablety, ekran komputera. Hamuje ono uwalnianie melatoniny i wysyła do mózgu błędny sygnał o tym, że jest początek dnia.
Substancje pobudzające i używki
Bezpośrednio przed snem powinno się unikać napojów zawierających kofeinę, między innymi kawy, napojów energetycznych, herbaty. Bezpośrednio przed snem powinno się również unikać palenia papierosów. Istnieje przekonanie, że alkohol ma pozytywny wpływ na sen, jednak nic bardziej mylnego. Może się wydawać, że przyśpiesza sam proces zasypiania, jednak znacząco pogarsza jego jakość poprzez spłycenie go, przerywanie, wcześniejsze wybudzenie, w efekcie czego wstajemy zmęczeni i niewystarczająco wypoczęci.
Czy suplementy diety mogą wspomagać zdrowy sen?
W aptece można nabyć ziołowe suplementy diety, które w swoim składzie zawierają np. wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego, liści melisy czy szyszek chmielu. Dostępne są tabletki, kapsułki, syropy, nalewki i krople. Produkty tego typu zawierają jeden składnik lub ich połączenie. Oprócz działania nasennego wykazują również działanie uspokajające. Zmniejszają napięcie, pobudzenie czy uczucie niepokoju. Mają właściwości relaksujące, ułatwiające zasypianie i poprawiające jakość snu. Preparaty tego typu przyjmuje się 30-60 minut przed planowanym spoczynkiem. Nie należy przekraczać zalecanych dawek preparatu.