Sprawdzamy dostępność
leków w 10 898 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki 65+: Choroba Parkinsona
W tej kategorii znajdziesz produkty w obniżonych cenach w ramach programu 65+ stosowane w chorobie Parkinsona
Choroba Parkinsona
Parkinson objawia się zaburzeniami ruchowymi oraz psychicznymi, utrudniającymi funkcjonowanie. Początkowe symptomy choroby są niespecyficzne i przypominają dolegliwości wynikające ze starszego wieku, jednak z czasem się nasilają. Do głównych objawów choroby Parkinsona zalicza się spowolnienie ruchowe, sztywność mięśniową, drżenie spoczynkowe oraz niestabilność postawy. Choroba ta dotyczy około 0,15-0,3% populacji. Parkinson zaczyna się rozwijać około 60. roku życia, ale zdarzają się zachorowania u młodszych osób. Częściej chorują mężczyźni.
Leczenie Parkinsona powinno się rozpocząć tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Istnieją pewne objawy, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie:
- zaburzenia snu,
- depresja,
- zaparcia,
- zaburzenia węchowe,
- mrowienia i drętwienia części ciała.
Symptomy te mogą pojawić się na wiele lat przed rozwojem choroby Parkinsona. U wielu osób cierpiących na te dolegliwości choroba nigdy się nie rozwinie. Rozpoznanie choroby ma charakter kliniczny, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny wykonuje się w celu odróżnienia choroby od innych zespołów parkinsonowskich.
Z uwagi na postępujący charakter Parkinsona, można wyróżnić kilka okresów choroby:
- okres wczesny – przedruchowy,
- okres ruchowy wczesny,
- okres zaawansowany,
- okres skrajnie nasilonych objawów.
W początkowej fazie organizm bardzo dobrze reaguje na leczenie, dzięki czemu objawy nie są dla chorego dokuczliwe. Niemniej degeneracja komórek nerwowych postępuje, co prowadzi do słabszej odpowiedzi na leki i fluktuacji - przerw w ich działaniu. Z czasem objawy ruchowe i pozaruchowe się nasilają, utrudniając samodzielne funkcjonowanie chorego.
Na razie przyczyny rozwoju choroby Parkinsona nie są znane, nie wiadomo bowiem, dlaczego komórki nerwowe zaczynają obumierać. Dlatego też nie istnieją jeszcze skuteczne metody jej leczenia. Leki stosowane w chorobie Parkinsona maja na celu łagodzenie objawów choroby i spowolnienie jej rozwoju. W leczeniu Parkinsona stosuje się przede wszystkim takie leki, jak lewodopa (prekursor dopaminy, uzupełnia endogenną dopaminę w mózgu) i antagoniści dopaminy (pobudzają receptory dopaminowe w mózgu). Należy również pamiętać, że w leczeniu ważna jest także rehabilitacja, która poprawia sprawność i komfort życia osoby chorej. Ważne również, by leczyć tzw. pozaruchowe objawy choroby, jak zaburzenia pamięci, depresja, zaparcia czy orostatyczne spadki ciśnienia.