Sprawdzamy dostępność
leków w 10 925 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceNa kaca
Środki na kaca służą zwalczaniu nieprzyjemnych objawów po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Ból i zawroty głowy, złe samopoczucie, wzmożone pragnienie, a także nudności, to najczęstsze objawy kaca. Jak pozbyć się kaca? W tym celu warto sięgnąć po sposoby na kaca, naturalne (kiszonki, rosół, ruch na świeżym powietrzu) i apteczne (preparaty łagodzące dyskomfort po spożyciu alkoholu). W praktyce, pozwalają szybciej uporać się z silnym bólem głowy i ogólnym zmęczeniem. Preparaty na kaca, dostępne są m.in. w formie tabletek powlekanych, kapsułek oraz ampułek (shotów), a także tabletek musujących, dzięki którym można szybko uzupełnić ważne składniki w organizmie. Składniki preparatów łagodzących objawy kaca to najczęściej: elektrolity, glukoza, witaminy, wyciągi roślinne (wyciąg z żeń-szenia, wyciąg z opuncji). Przykładowe suplementy diety na kaca dostępne w aptece: Riposton, 2KC Restart, ReduKAC). Gdy objawy kaca są nasilone można sięgnąć po preparaty zawierające substancje przeciwbólowe (Alka-Seltzer, Alka-Prim).
Suplementy na kaca
Skąd bierze się kac?
Kac jest efektem nadmiernego spożycia alkoholu. Powstaje na skutek działania metabolitów etanolu. Występuje najczęściej kilka godzin po zakrapianej imprezie i objawia się zwykle m.in.: dokuczliwym bólem głowy, zmęczeniem, wymiotami, nudnościami, biegunką, złym samopoczuciem i problemami z koncentracją. Często odczuwamy wówczas znacznie większe niż normalnie pragnienie.
Wszystko, o czym mowa powyżej, pojawia się w konsekwencji odwodnienia organizmu, a także zatrucia alkoholem. Powstanie kaca ma związek z metabolizmem alkoholu w organizmie, a konkretnie w naszej wątrobie. Jedynie 2-10% alkoholu wydalane jest drogą oddechową, z moczem lub przez skórę. Na wątrobie spoczywa eliminowanie pozostałych 90-98% alkoholu z organizmu. Odbywa się to w różnym tempie, w zależności od kondycji organizmu czy uwarunkowań genetycznych. Na jednym z etapów tego procesu wydziela się silnie toksyczny aldehyd octowy. To on zatruwa organizm i powoduje większość charakterystycznych dla kaca objawów. Dopiero w drugim etapie procesu zmienia się w zwykle nietoksyczny octan.
Jakie są sposoby na kaca?
Najlepszym i najskuteczniejszym lekiem na kaca jest czas. Należy dużo odpoczywać i cierpliwie czekać, aż organizm poradzi sobie z usunięciem trującego aldehydu octowego. Pamiętajmy jednak, że organizm po spożyciu alkoholu jest odwodniony. W tym przypadku możemy nieco pomóc organizmowi, pijąc spore ilości wody mineralnej lub łatwych do sporządzenia roztworów elektrolitów. Jeśli siły na to pozwalają, warto także wyjść na spacer, aby dotlenić organizm.
Kiedy dzień po spożyciu alkoholu pojawiają się problemy żołądkowo – jelitowe, np. wymioty, mdłości oraz biegunka, wiadomo, że zjedzenie czegokolwiek jest bardzo trudne. Ważne, aby pamiętać wtedy o odpowiednim nawodnieniu i piciu elektrolitów, żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Dobrym pomysłem będzie zjedzenie jajka na miękko bądź lekkiego rosołu, ponieważ zawierają one stosunkowo dużą ilość cysteiny, która wspomaga metabolizm, a tym samym usuwanie toksyn z organizmu.
Znane jest twierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak też jest w tym przypadku. Szeroka gama piw i win bezalkoholowych pozwoli na zastąpienie napojów zawierających alkohol. Jeśli jednak z jakiś powodów nie możesz lub nie chcesz zrezygnować z alkoholu to podczas jego spożywania pij dużo wody, aby zapobiec odwodnieniu. Najlepiej po spożyciu jednej szklanki napoju alkoholowego wypić jedną szklankę wody. Nie przytrzymuj alkoholu w ustach, bo może to doprowadzić do szybszego upicia się, poprzez wzrost jego wchłaniania do krwi. Nie mieszaj trunków i unikaj palenia papierosów, to może spotęgować objawy kaca.
Jakie suplementy diety z apteki stosuje się na kaca?
Nie wynaleziono jeszcze złotego środka na kaca, który byłby odpowiedni dla wszystkich i blokowałby powstawanie toksycznych produktów metabolizmu alkoholu w zadowalającym stopniu. Na rynku dostępne są również ziołowe preparaty, które należy przyjmować w dniu planowanego spożywania alkoholu. Mają one za zadanie przyspieszyć metabolizm alkoholu do nietoksycznych związków oraz zniwelować skutki zatrucia, dzięki działaniu antyoksydacyjnemu. Bez obaw można zażyć również większą ilość tabletek z magnezem lub z potasem, które pomogą zniwelować drżenie mięśni, kołatanie serca oraz zmęczenie.
Suplementy diety zawierają zwykle kombinacje różnych substancji czynnych, miedzy innymi: witaminy C, kwasu fumarowego i bursztynowego, glutaminianu monosodowego, glukozy, wyciągu z opuncji. Witamina C przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz wspomaga układ nerwowy. Glukoza może być wykorzystana jako źródło szybkiej energii dla organizmu. Wyciąg z opuncji łagodzi skutki spożywania alkoholu, dzięki czemu pomaga w walce z objawami kaca.
Picie alkoholu wzmaga wydalanie moczu, a przez to utratę nie tylko wody, ale także cennych składników mineralnych. Bardzo ważne jest, aby szybko je uzupełnić i nawodnić organizm. Oprócz picia niegazowanej wody mineralnej, warto sięgnąć po powszechnie dostępne elektrolity, stosowane w stanach zmęczenia i odwodnienia organizmu.