Sprawdzamy dostępność
leków w 10 938 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceSłuch
Słuch to jeden z najważniejszych narządów zmysłów. Problem ze słuchem dotyczy zwykle osób starszych, choć coraz częściej pojawia się również u osób młodych. W ofercie aptek dostępne są tabletki wspierające prawidłowe funkcjonowanie narządu słuchu i łagodzące uciążliwe szumy uszne. Suplementy diety na poprawę słuchu należy przyjmować regularnie, przynajmniej przez okres kilku tygodni, aby zauważyć pierwsze efekty. Tabletki poprawiające słuch zawierają naturalne wyciągi roślinne i witaminy, które poprawiają krążenie, usprawniają pracę układu nerwowego, wspomagają prawidłowe słyszenie i pomagają w likwidacji szumów usznych. Pośród składników aktywnych preparatów można znaleźć m.in. wyciąg z gryki, czarnej borówki, galangalu i chmielu oraz foliany i magnez. Stosowany również podczas zmian zwyrodnieniowych w ślimaku ucha. W aptekach dostępne są suplementy diety poprawiające słuch w formie tabletek (np. Tone, Auditon i Audiocontrol). Aby prawidłowo słyszeć należy zadbać również o właściwą higienę i czyszczenie uszu.
Suplementy wspierające słuch
Jak poprawić słuch bez aparatu słuchowego?
Słuch to jeden z pięciu zmysłów człowieka. Dzięki narządowi słuchu, a konkretnie dzięki uszom, mamy możliwość odbierania fal dźwiękowych, komunikowania się z innymi i rozpoznawania dźwięków otoczenia. Nie zdajemy sobie sprawy jak ważny jest słuch, dopóki nie zaczniemy go tracić. Słuch ulega pogorszeniu wraz z wiekiem i jest to naturalny proces.
Czasami za pogorszenie słuchu odpowiada tak prozaiczna przyczyna, jak zatkanie kanału słuchowego woskowiną. Aby temu zaradzić zaleca się odpowiednią higienę uszu i stosowanie specjalnie stworzonych kropli bądź olejków, które służą do rozpuszczania zalegającej woskowiny w uszach. Należy także w odpowiedni sposób dbać o słuch i chronić się przed długotrwałą ekspozycją na hałas. W przypadku, gdy pracujemy w miejscu, gdzie jest duże natężenie hałasu warto pomyśleć o stoperach lub nausznikach przeciwhałasowych. Należy unikać także słuchawek dokanałowych.
Dużym problemem jest proces starzenia się komórek organizmu. Komórki słuchowe odpowiedzialne za proces słyszenia – raz uszkodzone nie ulegają regeneracji. W wielu przypadkach jedynym sposobem na powrót do świata dźwięków jest zastosowanie odpowiedniego aparatu słuchowego.
Jakie są przyczyny pogorszenia słuchu?
Przyczyn utraty słuchu jest wiele. Zaliczamy do nich:
- choroba Ménière’a - schorzenie ucha wewnętrznego, które objawia się problemami ze słuchem, zawrotami głowy i zaburzeniami równowagi;
- otoskleroza – choroba kosteczek słuchowych wywołująca szumy uszne;
- nieleczone bądź nieprawidłowo leczone choroby: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zapalenie zatok;
- zapalenie ucha zewnętrznego – problemy ze słuchem, swędzenie, kłucie w uchu, gorączka;
- nieprawidłowa higiena uszu;
- zalegająca woskowina w uchu i tworzące się korki woskowinowe;
- hałas uliczny;
- praca w nieustannym hałasie;
- proces starzenia;
- uraz głowy;
- głośne słuchanie muzyki;
- działanie niektórych leków lub nadużywanie antybiotyków.
Co to są szumy uszne?
Szum uszny to zwykle pierwszy objaw towarzyszący pogorszeniu słuchu. Jest to nieznośny dźwięk powodujący duże napięcie w głowie chorego. Tak męczący, że osoba zmagająca się z szumem usznym nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Mogą prowadzić nawet do izolacji od otoczenia, a nawet stanów depresyjnych. To dolegliwość, która nie powoduje pogorszenia czy uszkodzenia słuchu. Szum uszny może być pierwszym objawem choroby Meniere'a lub otosklerozy. Przyczyn szumów usznych wymienia się bardzo wiele. Istnieje kilka czynników zwiększających ryzyko wystąpienia szumów usznych:
- nadmierny hałas – słuchanie głośnej muzyki, praca w głośnym otoczeniu;
- uraz mechaniczny głowy lub szyi;
- stres;
- nadużywanie niektórych środków leczniczych;
- choroby jak miażdżyca, nadciśnienie, nadczynność tarczycy.
Co zawierają suplementy diety wpływające na słuch?
Suplementy diety zawierają m.in. naturalne ekstrakty roślinne z miłorzębu japońskiego i nasion gryki oraz witaminy z grupy B, melatoninę, magnez. Preparaty rekomendowane są przede wszystkim dla osób, które borykają się z problemem szumów usznych, jak również dla osób, które chcą zadbać o utrzymanie dobrego słuchu. Jednak z całą pewnością nie można oczekiwać, że przywrócą utracony słuch.