Sprawdzamy dostępność
leków w 10 933 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki 65+: Dychawica oskrzelowa, POChP, astma
W tej kategorii znajdziesz produkty w obniżonych cenach w ramach programu 65+ stosowane w dychawicy oskrzelowej, POChP i astmie
Dychawica oskrzelowa, POChP, astma
Przyczyny rozwoju astmy oskrzelowej nie są do końca jasne, jednak często wskazuje się na czynniki środowiskowe (zanieczyszczenie środowiska, ekspozycja na alergeny) oraz genetyczne. Prawdopodobieństwo rozwoju astmy jest większe u osób chorujących na katar sienny lub AZS, gdyż wszystkie te schorzenia łączy atopia.
Charakterystycznymi objawami astmy są:
- świszczący oddech,
- kaszel,
- odczuwalny ucisk w klatce piersiowej,
- obrzęk błony śluzowej,
- napady duszności.
Objawy pojawiają się gwałtownie i utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Astmę oskrzelową diagnozuje się na podstawie występujących objawów oraz wywiadu lekarskiego. Lekarz może wykonać testy alergiczne, które ułatwią identyfikację czynnika alergizującego, a także spirometrię, która określi wydolność oddechową pacjenta.
W leczeniu astmy najważniejsze jest wykluczenie czynnika alergizującego, który nasila uciążliwe objawy. Stosuje się także leki łagodzące ostrze objawy choroby oraz preparaty pozwalające kontrolować chorobę i zapobiegając jej rozwojowi. Do pierwszej grupy zaliczają się beta2-mimetyki oraz cholinolityki. Przy długotrwałej kontroli choroby stosuje się glikokortykosteroidy wziewne, długo działające beta2-mimetyki, leki przeciwleukotrienowe, teofilinę oraz kromony, a także glikokortykosteroidy doustne.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) cechuje się postępującym zmniejszeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Dotyczy głównie tych osób, u których zdiagnozowano rozedmę płuc lub przewlekłe zapalenie oskrzeli. Najczęściej chorują palacze, a także osoby narażone na inne wziewne czynniki ryzyka. Przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Z czasem pojawiają się kłopoty z oddychaniem, kaszel, odpluwanie plwociny. Wraz z rozwojem choroby nasilają się duszności oraz ucisk w klatce piersiowej.
W rozpoznaniu POChP istotny jest wywiad lekarski, badanie radiologiczne, spirometria oraz badania dodatkowe. W leczeniu najważniejsze jest zaprzestanie palenia tytoniu, które uważa się za najważniejszy czynnik rozwoju choroby. W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki łagodzące objawy choroby i poprawiające wydolność wysiłkową. Głównie są to leki antycholinolityczne (rozszerzające oskrzela), glikokortykosteroidy wziewne, beta2-mimetyki (łagodzą duszności) oraz preparaty antycholinolityczne.
Astma oraz POChP dają podobne objawy i czasem trudno je od siebie odróżnić. Zdarza się, że u pacjentów stwierdza się obecność obu tych chorób.