Sprawdzamy dostępność
leków w 10 939 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceWłosy, skóra, paznokcie
Witaminy i składniki mineralne wspomagające włosy, skórę, paznokcie stymulują odnowę tkankową i wspomagają naturalne procesy regeneracyjne. Niedobór witamin w organizmie zaburza ogólny metabolizm składników odżywczych, czego objawem jest sucha skóra z zaburzeniami pracy gruczołów łojowych, tzn. łuszczenie się skóry wraz z pojawiającymi się na niej ogniskami zapalnymi gruczołów łojowych w postaci trądziku. Suplementy diety poprawiające urodę służą uzupełnianiu diety w składniki o działaniu regenerującym i nawilżającym, przeciwdziałającym procesom starzenia się skóry, zapewniającym odpowiedni poziom jędrności i elastyczności. Preparaty wielowitaminowe na skórę, włosy i paznokcie zawierają aktywne składniki, takie jak: selen (przeciwdziała procesom starzenia), jod (przeciwdziała szorstkości cery i skłonności do przetłuszczania się), żelazo (prawidłowo dotlenia skórę), kolagen i kwas hialuronowy (odpowiednie nawilżenie skóry) oraz wyciągi roślinne, np. wyciąg z alg, wyciąg z liści pokrzywy, wyciąg z ziela skrzypu. W zależności od upodobań można wybrać dogodną formę preparatu: tabletki, kapsułki, saszetki, płyn, zioła do zaparzania (Belissa, Skrzypovita, Vitapil, Doppelherz aktiv Na włosy i paznokcie). Stanowią idealne uzupełnienie tradycyjnej pielęgnacji skóry, włosów i paznokci.
Sulpementy na włosy, skórę i paznokcie
Zdrowa skóra, włosy i paznokcie to pragnienie każdej kobiety i niejednego mężczyzny. Pod wpływem wielu czynników, takich jak: niewłaściwa dieta, stres, przebyte infekcje, zaburzenia metaboliczne, dochodzi do osłabienia struktury włosów i paznokci, a skóra staje się pozbawiona blasku i sprężystości.
Jak zadbać o skórę, włosy i paznokcie od zewnątrz?
Wiele osób chcąc uzyskać szybkie i zauważalne efekty, rozpoczyna od wprowadzenia zewnętrznej pielęgnacji. W przypadku włosów istotny będzie dobór odpowiedniego szamponu, odżywki, maseczki i innych produktów pielęgnacyjnych. Nie bez znaczenia jest także szczotka do włosów, która powinna delikatnie rozczesywać włosy, nie powodując dalszych uszkodzeń. W przypadku skóry sięgamy zwykle po dostosowany do rodzaju skóry krem, serum, peeling, maskę. Na paznokcie stosuje się lakiery odbudowujące i olejki oraz preparaty na skórki. Zdarza się jednak, że zewnętrzna pielęgnacja jest niewystarczająca, a efekty jej stosowania niezadowalające.
Jak wspomóc skórę, włosy i paznokcie od wewnątrz?
Wygląd skóry, włosów oraz paznokci jest zależny od diety. Dlatego warto odżywiać się zdrowo, spożywać dużo warzyw bogatych w antyoksydanty i ograniczyć spożycie potraw słodkich i wysokoprzetworzonych. Obecnie u wielu osób stwierdza się niedobory żywieniowe, najczęściej brakuje nam żelaza, magnezu, niezbędnych kwasów tłuszczowych, witaminy D i witamin z grupy B.
Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić podaży wszystkich niezbędnych składników odżywczych, możemy wybrać suplement diety wzmacniający skórę, włosy i paznokcie.
Jakie składniki można znaleźć w suplementach diety na skórę, włosy i paznokcie?
Wybierając suplement diety wzmacniający skórę, włosy i paznokcie warto zwrócić uwagę na skład preparatu, czyli zawarte w nim składniki aktywne i ich dawki.
Witamina B7, czyli biotyna
To jedna z najpopularniejszych witamin, która odpowiada za wzrost i zachowanie zdrowych włosów. Biotyna transportuje siarkę do macierzy włosa, dzięki temu osiągamy efekt odbudowy oraz wzmocnienia struktury włosa. Biotyna wspomaga także walkę z łupieżem czy łojotokiem. Nie tylko włosy zawdzięczają wiele biotynie, także paznokcie mogą w tym wypadku wiele zyskać. Wpływa ona na płytkę paznokcia rozjaśniająco oraz sprawia, że paznokcie stają się grubsze i mocniejsze. Biotyna zalecana jest osobą, które borykają się ze zniszczonymi i łamliwymi paznokciami.
Wybierając produkt zawierający biotynę, należy zwracać uwagę przede wszystkim na dawkę biotyny. W produktach dostępnych na rynku występuje ona w różnej ilości – mniejszej i większej. Te większe dawki biotyny (2,5 - 10 mg) przeznaczone są do uzupełniania znacznych niedoborów biotyny. Te mniejsze do zapewnienia codziennego zapotrzebowania na biotynę.
Witamina B5, czyli kwas pantotenowy
Kwas pantotenowy to ważna witamina z grupy B, która odpowiada za procesy zachodzące w strukturze skóry i włosach. Wpływa między innymi za procesy pigmentacyjne oraz podziały komórek w obrębie włosa. Poprawia wygląd skóry, ponieważ bierze udział w regeneracji komórek, zwiększając tym samym jej elastyczność.
Witamina A
Witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, która pełni wiele istotnych funkcji: pobudza i reguluje podziały komórkowe, ułatwia keratynizację, przyśpiesza odnowę komórek naskórka, pobudza syntezę kolagenu.
Witamina E
Witamina E podobnie jak witamina A rozpuszcza się w tłuszczach i jest antyoksydantem, czyli wykazuje właściwości przeciwutleniające i tym samym: opóźnia procesy starzenia, działa przeciwzapalnie, utrzymuje prawidłowy stan tkanki łącznej w skórze, podawana doustnie uzupełnia terapię atopowego zapalenia skóry, zmniejsza widoczność przebarwień i działa fotoprotekcyjnie.
Witamina C
W suplementach diety, przeznaczonych do wzmacniania skóry, włosów i paznokci bardzo często występuje witamina C, która jest silnym antyoksydantem. Chroni struktury wewnątrzkomórkowe przed stresem oksydacyjnym, opóźnia procesy starzenia się skóry, działa przeciwzapalnie oraz jest aktywatorem syntezy kolagenu.
Krzem
Utrzymuje prawidłową mineralizację skóry, włosów i paznokci, regeneruje tkankę okołomieszkową, uczestniczy w tworzeniu tkanki łącznej, keratyny i kolagenu. Naturalnym źródłem krzemu są pędy z bambusa lub ziele skrzypu, które również często znajdują się w produktach aptecznych.
Żelazo
Aby mieszki włosowe wytwarzały nowe włosy, potrzebne są duże pokłady żelaza. Niedobory żelaza będą objawiać się między innymi wypadaniem włosów, zahamowaniem ich wzrostu i szorstką, porowatą strukturą włosa.
Cynk
Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, utrzymuje prawidłowy metabolizm węglowodanów, uczestniczy w syntezie DNA, białek i kwasów tłuszczowych. Dzięki temu wspomaga utrzymanie włosów, skóry i paznokci w dobrym stanie i kondycji.
Miedź
Bierze udział w wytwarzaniu kolagenu oraz w metabolizmie barwników. Jej niedobór prowadzi do odbarwień i zmian w strukturze włosa.
MSM Metylosulfonylometan - Siarka Organiczna
MSM to organiczny związek siarki, który przyspieszające procesy naprawcze organizmu i pobudza produkcję kolagenu.