Sprawdzamy dostępność
leków w 10 925 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceKwas foliowy
Kwas foliowy wspomaga prawidłowy rozwój kręgosłupa i istotnie obniża możliwość urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej. Kobiety, które suplementowały kwas foliowy przed ciążą i we wczesnej ciąży, gdy formuje się układ nerwowy i kręgosłup dziecka, częściej rodzą zdrowe dzieci, niedotknięte wadami cewy nerwowej. Odpowiednia podaż kwasu foliowego może zmniejszać ryzyko wystąpienia wad serca, wad układu moczowego, ciężkich zaburzeń mowy, autyzmu oraz różnych wad wrodzonych u dzieci. Dodatkowo suplementacja kwasu foliowego zmniejsza ryzyko występowania stanu przedrzucawkowego. Kwas foliowy (folacyna) jest witaminą z grupy B, którą znajdziemy zarówno w preparatach jednoskładnikowych, jak i wieloskładnikowych witaminach dla kobiet w ciąży (np. Folic, Humavit Kwas Foliowy B6, B12, E, Medifolic kwas foliowy 400mcg). Obecnie zaleca stosownie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg/dobę na 3 miesiące przed planowaną ciążą i w ciąży do 12 tygodnia ciąży. Warto wspomnieć, że nadmiar kwasu foliowego może maskować niedobory witaminy B12, co z kolei może przyczynić się do niszczenia układu nerwowego.
Kwas foliowy
Co to jest kwas foliowy i jaką pełni role w organizmie?
Kwas foliowy to potoczna nazwa dużej grupy związków, którą fachowo określa się jako foliany. Ta witamina z grupy B odgrywa wszechstronną rolę w organizmie i jest kluczowa dla kobiet planujących ciążę. W okresie płodowym kwas foliowy reguluje rozwój komórek nerwowych.
Odpowiada m.in. za właściwe funkcjonowanie układu nerwowego, krwiotwórczego i sercowo-naczyniowego. Wraz z witaminą B12 pełni podstawową funkcję w procesach wzrostu, rozwoju i rozmnażania komórek. Bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, które są podstawowym składnikiem DNA człowieka. Uczestniczy też w regulacji, tworzeniu i dojrzewaniu krwinek czerwonych oraz w przekształcaniu homocysteiny do metioniny, z której w procesie przemiany powstają tzw. neurostymulatory, czyli serotonina i noradrenalina niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Uważany jest również za czynnik, który może zmniejszać ryzyko rozwoju nowotworów. Jest substancją, którą należy dostarczać w diecie, ponieważ organizm nie potrafi wytwarzać jej samodzielnie.
W jakich produktach spożywczych występuje kwas foliowy?
Kwas foliowy to niezbędna witamina rozpuszczalna w wodzie, naturalnie obecna w żywności, zwłaszcza w owocach, zielonych warzywach liściastych i wątrobie. Składnik ten znajduje się w wielu produktach roślinnych i zwierzęcych, w tym w szpinaku, jarmużu, brokułach, awokado, owocach cytrusowych, jajach i wątrobie wołowej. Dodawany jest również do żywności, głównie do mąki, gotowych płatków śniadaniowych i chleba.
Kto jest narażony na niedobór kwasu foliowego?
Na niedobór kwasu foliowego szczególnie narażone są następujące osoby:
- osoby palące papierosy,
- osoby spożywające alkohol,
- kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną bądź często korzystające z solarium,
- kobiety w ciąży,
- niemowlęta (zwłaszcza urodzone przedwcześnie i o niskiej masie ciała),
- dziewczęta w okresie dojrzewania,
- osoby w podeszłym wieku, u których deficyt kwasu foliowego może przyczyniać się do powstawania dysfunkcji umysłowej,
- osoby zażywające leki padaczkowe,
- osoby cierpiące na niedobór witaminy C i żelaza,
- osoby cierpiące na przewlekłe choroby przewodu pokarmowego,
- osoby stosujące restrykcyjne diety.
Kto powinien przyjmować kwas foliowy?
Kwas foliowy powinny przyjmować przede wszystkim kobiety, które planują zajść w ciążę. Witaminę B9 należy suplementować również w ciąży, co najmniej do 12. tygodnia. Zalecana dawka to 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, jako uzupełnienie naturalnej, bogatej w foliany diety.
Kobiety, u których w rodzinie stwierdzono przypadki wad cewy nerwowej i te, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka niedoboru folianów powinny przyjmować wyższą dawkę, zgodnie z zaleceniami lekarza. Ponadto nad dawkowaniem kwasu foliowego powinny zastanowić się osoby, które są przemęczone, mają problemy ze snem lub koncentracją.
Suplementy z folianami można podawać również dzieciom. Przed rozpoczęciem stosowania kwasu foliowego warto wykonać badania krwi, a także skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią dawkę.