Sprawdzamy dostępność
leków w 10 942 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceMenstruacja
Menstruacja (miesiączka) to fizjologiczna część cyklu menstruacyjnego kobiety. Pojawienie się krwawienia wynika z faktu, że każdego miesiąca kobiecy organizm przygotowuje się do zajścia w ciążę. Gdy zaś nie dochodzi do zapłodnienia, nabłonek macicy złuszcza się, a procesowi temu towarzyszy pękanie drobnych naczyń krwionośnych. Z miesiączką jest także związane pojęcie napięcia przedmiesiączkowego (PMS), które dotyczy zespołu uciążliwych objawów (np. bolesność piersi, obrzmienie okolic twarzy, rąk i stóp), występujących przed krwawieniem. W celu złagodzenia uciążliwych objawów stosuje się preparaty zawierające wyciągi roślinne z: owoców niepokalanka, ziela tasznika, ziela jemioły, ziela krwawnika (np. Castagnus, Cyclodynon, Krople Kobiece Ojca Grzegorza Sroki). Nowoczesnym rozwiązaniem jest kubeczek menstruacyjny, który można bezpiecznie stosować podczas bolesnych miesiączek, a nawet używanie go zmniejsza ból odczuwany podczas okresu. Kubeczek menstruacyjny stanowi alternatywę dla jednorazowych podpasek i tamponów. Wykonany jest z silikonu medycznego, dzięki czemu zapewnia wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.
Krwawienie menstruacyjne i PMS
Dlaczego miesiączki są bolesne?
Bóle menstruacyjne doskwierają niemal każdej kobiecie. Przed rozpoczęciem i w trakcie krwawienia może pojawić się silny ból podbrzusza, okolicy lędźwiowo-krzyżowej, tkliwość piersi i ogólne uczucie ciężkości.
Dolegliwości bólowe w trakcie menstruacji mogą mieć różne podłoże, często inne w zależności od wieku kobiety:
Pierwotny zespół bolesnego miesiączkowania
Występuje przeważnie u młodych kobiet mających regularne cykle owulacyjne. U podłoża tych dolegliwości kobiecych leży nadmierna czynność skurczowa macicy oraz zaburzenia w jej ukrwieniu. Mięsień macicy posiada zdolność do samoistnych skurczów, różniących się w poszczególnych fazach cyklu miesięcznego. To, w jakim nasileniu występują te skurcze, jest zwykle kwestią indywidualną. Silne skurcze powodują ucisk naczyń macicznych, a to prowadzi do niedokrwienia narządu i nieznośnego bólu menstruacyjnego. Dodatkowo, niektóre z kobiet mają tendencję do nadmiernej produkcji prostaglandyn — substancji odpowiedzialnych za uczucie bólu.
Wtórny zespół bolesnego miesiączkowania
Występuje rzadziej i zazwyczaj jest wynikiem patologicznych zmian nabytych. Wśród przyczyn można wyróżnić: endometriozę, mięśniaki macicy, przewlekłe stany zapalne miednicy mniejszej, stenozę szyjki macicy, polipy endometrialne oraz wrodzone i nabyte nieprawidłowości anatomiczne i czynnościowe narządu rodnego.
Aby uśmierzyć ból najczęściej sięgamy po leki przeciwbólowe - zwłaszcza, że łatwiej jest zażyć tabletkę, która daje szybki efekt, niż zaparzyć ziółka i czekać, aż zadziałają. Tabletki, choć skuteczne, nie są jednak pozbawione efektów ubocznych - nie likwidują również objawów, które mogą towarzyszyć miesiączce, takich jak rozdrażnienie, zmęczenie, zawroty głowy, mdłości, bóle w środkowym odcinku kręgosłupa. W takiej sytuacji warto wspomagać się ziołami.
Jak radzić sobie z bólem w czasie miesiączki?
Zioła i leki pochodzenia roślinnego dają dużą szansę na przywrócenie zaburzonej równowagi organizmu. Przez wiele osób praktyki naturalne są postrzegane jako mniej inwazyjne i bardziej bezpieczne, co oznacza, że dają mniej działań niepożądanych. Ponadto, ziołolecznictwo skupia się na całym organizmie, a nie tylko na pojedynczym objawie. Bólom miesiączkowym towarzyszą również dolegliwości ze strony układu pokarmowego, naczyniowego i nerwowego: ból głowy, nudności, wymioty, biegunka, rozdrażnienie i wahania nastrojów. Bolesne miesiączkowanie jest poprzedzone zespołem napięcia przedmiesiączkowego charakteryzującego się obrzękami, tkliwością piersi, obniżeniem nastroju lub wzmożoną pobudliwością.
Przy silnych bólach brzucha pomocne okażą się ciepłe okłady, w tym celu najlepiej sięgnąć po termofor. Utrzymuje on ciepło przez dłuższy czas. Nalej do środka gorącej wody i przyłóż do podbrzusza. Ciepło złagodzi ból i zmniejszy skurcze. Skuteczny będzie również ciepły prysznic.
Jakie zioła mogą złagodzić ból miesiączkowy?
Krwawnik pospolity (łac. Achillea millefolium)
Uważany jest za skuteczne zioło w bolesnym i nieregularnym miesiączkowaniu. Obok owoców niepokalanka jest często wykorzystywany w zespole napięcia przedmiesiączkowego. Krwawnik wykazuje właściwości przeciwkrwotoczne, przeciwbakteryjne i rozkurczające. Zewnętrznie ziele krwawnika używane jest w stanach zapalnych pochwy. Najczęściej w stosuje się go w mieszankach z nagietkiem i rumiankiem.
Niepokalanek mnisi (niepokalanek pospolity) (łac. Vitex agnus-castus L.)
Niepokalanek mnisi ma działanie rozkurczowe, jednak nie jest ono na tyle silne, by złagodzić dokuczliwy ból. Owoce i kwiaty tego ziela skutecznie łagodzą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz rozdrażnienie, zmienność nastrojów, obrzęki, bóle głowy towarzyszące menstruacji, regulują również cykle menstruacyjne i wykorzystywane są w terapii zaburzeń cyklu, np. nadmiernych krwawień.
Jasnota biała (łac. Lamium album)
Działa przeciwzapalnie, zwiększa wydzielanie śluzu oraz hamuje mikrokrwawienia z narządów rodnych. Wskazaniem do stosowania tej rośliny są: nadmierne krwawienia miesiączkowe, niewielkie krwawienia maciczne, niespecyficzne białe upławy, a także stany zapalne pochwy i szyjki macicy.
Melisa lekarska (łac. Melissa officinalis)
Jest jednym z najpopularniejszych ziół. Działa uspokajająco i rozkurczająco. Picie naparów z melisy polecane jest przy występowaniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego i w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego.
Kozłek lekarski (łac. Valeriana officinalis)
Podobnie jak melisa, jest środkiem uspokajającym i ułatwiającym zasypianie. Rozkurcza mięśnie gładkie, łagodzi napięcie nerwowe i związane z nim bóle głowy.
Ślaz/Malwa czarna (łac. Althaea rosea)
Jako środek działający słabo estrogennie polecany jest przy bolesnej lub skąpej menstruacji u bardzo młodych i szczupłych dziewcząt. Zmniejsza także stany zapalne i działa powlekająco.
Tasznik pospolity (łac. Capsella bursa pastoris)
Ekstrakty z ziela tasznika działają przeciwkrwotocznie. Stosuje się je przede wszystkim przy bolesnych, obfitych i przedłużających się krwawieniach menstruacyjnych, pomocniczo w krwawieniach macicznych i napięciu przedmiesiączkowym.