Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Menstruacja

Menstruacja (miesiączka) to fizjologiczna część cyklu menstruacyjnego kobiety. Pojawienie się krwawienia wynika z faktu, że każdego miesiąca kobiecy organizm przygotowuje się do zajścia w ciążę. Gdy zaś nie dochodzi do zapłodnienia, nabłonek macicy złuszcza się, a procesowi temu towarzyszy pękanie drobnych naczyń krwionośnych. Z miesiączką jest także związane pojęcie napięcia przedmiesiączkowego (PMS), które dotyczy zespołu uciążliwych objawów (np. bolesność piersi, obrzmienie okolic twarzy, rąk i stóp), występujących przed krwawieniem. W celu złagodzenia uciążliwych objawów stosuje się preparaty zawierające wyciągi roślinne z: owoców niepokalanka, ziela tasznika, ziela jemioły, ziela krwawnika (np. Castagnus, Cyclodynon, Krople Kobiece Ojca Grzegorza Sroki). Nowoczesnym rozwiązaniem jest kubeczek menstruacyjny, który można bezpiecznie stosować podczas bolesnych miesiączek, a nawet używanie go zmniejsza ból odczuwany podczas okresu. Kubeczek menstruacyjny stanowi alternatywę dla jednorazowych podpasek i tamponów. Wykonany jest z silikonu medycznego, dzięki czemu zapewnia wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.


Castagnus interakcje ulotka tabletki 45 mg 30 tabl. | 3 blist.po 10 szt.

Castagnus

45 mg | 30 tabl. | 3 blist.po 10 szt.

lek dostępny bez recepty


Ulotka
D-Chiro-Inozytol interakcje ulotka kapsułki  60 kaps.

D-Chiro-Inozytol

60 kaps.

suplement diety


Ulotka
Dong Quai interakcje ulotka kapsułki  100 kaps.

Dong Quai

100 kaps.

suplement diety


Ulotka
Dr.Max dla kobiet interakcje ulotka zioła do zaparzania w saszetkach  20 toreb. po 1.5 g

Dr.Max dla kobiet

20 toreb. po 1.5 g

suplement diety


Ulotka
Ergyonagre interakcje ulotka kapsułki  100 kaps.

Ergyonagre

100 kaps.

suplement diety


Ulotka
Hemorigen Femina interakcje ulotka tabletki powlekane  20 tabl.

Hemorigen Femina

20 tabl.

suplement diety


Ulotka
Krople Kobiece Ojca Grzegorza Sroki interakcje ulotka   100 ml

Ulotka
Krwawnik Succus Millefolii interakcje ulotka płyn  100 ml

Krwawnik Succus Millefolii

100 ml

suplement diety


Ulotka
MyBestAqua interakcje ulotka kapsułki  120 kaps.

MyBestAqua

120 kaps.

suplement diety


Ulotka
Niepokalanek+ interakcje ulotka kapsułki  90 kaps.

Niepokalanek+

90 kaps.

suplement diety


Ulotka

Krwawienie menstruacyjne i PMS

 

Dlaczego miesiączki są bolesne?

Bóle menstruacyjne doskwierają niemal każdej kobiecie. Przed rozpoczęciem i w trakcie krwawienia może pojawić się silny ból podbrzusza, okolicy lędźwiowo-krzyżowej, tkliwość piersi i ogólne uczucie ciężkości.
Dolegliwości bólowe w trakcie menstruacji mogą mieć różne podłoże, często inne w zależności od wieku kobiety:

Pierwotny zespół bolesnego miesiączkowania

Występuje przeważnie u młodych kobiet mających regularne cykle owulacyjne. U podłoża tych dolegliwości kobiecych leży nadmierna czynność skurczowa macicy oraz zaburzenia w jej ukrwieniu. Mięsień macicy posiada zdolność do samoistnych skurczów, różniących się w poszczególnych fazach cyklu miesięcznego. To, w jakim nasileniu występują te skurcze, jest zwykle kwestią indywidualną. Silne skurcze powodują ucisk naczyń macicznych, a to prowadzi do niedokrwienia narządu i nieznośnego bólu menstruacyjnego. Dodatkowo, niektóre z kobiet mają tendencję do nadmiernej produkcji prostaglandyn — substancji odpowiedzialnych za uczucie bólu.

Wtórny zespół bolesnego miesiączkowania

Występuje rzadziej i zazwyczaj jest wynikiem patologicznych zmian nabytych. Wśród przyczyn można wyróżnić: endometriozę, mięśniaki macicy, przewlekłe stany zapalne miednicy mniejszej, stenozę szyjki macicy, polipy endometrialne oraz wrodzone i nabyte nieprawidłowości anatomiczne i czynnościowe narządu rodnego.

Aby uśmierzyć ból najczęściej sięgamy po leki przeciwbólowe - zwłaszcza, że łatwiej jest zażyć tabletkę, która daje szybki efekt, niż zaparzyć ziółka i czekać, aż zadziałają. Tabletki, choć skuteczne, nie są jednak pozbawione efektów ubocznych - nie likwidują również objawów, które mogą towarzyszyć miesiączce, takich jak rozdrażnienie, zmęczenie, zawroty głowy, mdłości, bóle w środkowym odcinku kręgosłupa. W takiej sytuacji warto wspomagać się ziołami.  

Jak radzić sobie z bólem w czasie miesiączki?

Zioła i leki pochodzenia roślinnego dają dużą szansę na przywrócenie zaburzonej równowagi organizmu. Przez wiele osób praktyki naturalne są postrzegane jako mniej inwazyjne i bardziej bezpieczne, co oznacza, że dają mniej działań niepożądanych. Ponadto, ziołolecznictwo skupia się na całym organizmie, a nie tylko na pojedynczym objawie. Bólom miesiączkowym towarzyszą również dolegliwości ze strony układu pokarmowego, naczyniowego i nerwowego: ból głowy, nudności, wymioty, biegunka, rozdrażnienie i wahania nastrojów. Bolesne miesiączkowanie jest poprzedzone zespołem napięcia przedmiesiączkowego charakteryzującego się obrzękami, tkliwością piersi, obniżeniem nastroju lub wzmożoną pobudliwością.

Przy silnych bólach brzucha pomocne okażą się ciepłe okłady, w tym celu najlepiej sięgnąć po termofor. Utrzymuje on ciepło przez dłuższy czas. Nalej do środka gorącej wody i przyłóż do podbrzusza. Ciepło złagodzi ból i zmniejszy skurcze. Skuteczny będzie również ciepły prysznic.

Jakie zioła mogą złagodzić ból miesiączkowy?

Krwawnik pospolity (łac. Achillea millefolium)

Uważany jest za skuteczne zioło w bolesnym i nieregularnym miesiączkowaniu. Obok owoców niepokalanka jest często wykorzystywany w zespole napięcia przedmiesiączkowego. Krwawnik wykazuje właściwości przeciwkrwotoczne, przeciwbakteryjne i rozkurczające. Zewnętrznie ziele krwawnika używane jest w stanach zapalnych pochwy. Najczęściej w stosuje się go w mieszankach z nagietkiem i rumiankiem.

Niepokalanek mnisi (niepokalanek pospolity) (łac. Vitex agnus-castus L.

Niepokalanek mnisi ma działanie rozkurczowe, jednak nie jest ono na tyle silne, by złagodzić dokuczliwy ból. Owoce i kwiaty tego ziela skutecznie łagodzą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz rozdrażnienie, zmienność nastrojów, obrzęki, bóle głowy towarzyszące menstruacji, regulują również cykle menstruacyjne i wykorzystywane są w terapii zaburzeń cyklu, np. nadmiernych krwawień.

Jasnota biała (łac. Lamium album)

Działa przeciwzapalnie, zwiększa wydzielanie śluzu oraz hamuje mikrokrwawienia z narządów rodnych. Wskazaniem do stosowania tej rośliny są: nadmierne krwawienia miesiączkowe, niewielkie krwawienia maciczne, niespecyficzne białe upławy, a także stany zapalne pochwy i szyjki macicy.

Melisa lekarska (łac. Melissa officinalis)

Jest jednym z najpopularniejszych ziół. Działa uspokajająco i rozkurczająco. Picie naparów z melisy polecane jest przy występowaniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego i w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego.

Kozłek lekarski (łac. Valeriana officinalis)

Podobnie jak melisa, jest środkiem uspokajającym i ułatwiającym zasypianie. Rozkurcza mięśnie gładkie, łagodzi napięcie nerwowe i związane z nim bóle głowy.

Ślaz/Malwa czarna (łac. Althaea rosea)

Jako środek działający słabo estrogennie polecany jest przy bolesnej lub skąpej menstruacji u bardzo młodych i szczupłych dziewcząt. Zmniejsza także stany zapalne i działa powlekająco.

Tasznik pospolity (łac. Capsella bursa pastoris)

Ekstrakty z ziela tasznika działają przeciwkrwotocznie. Stosuje się je przede wszystkim przy bolesnych, obfitych i przedłużających się krwawieniach menstruacyjnych, pomocniczo w krwawieniach macicznych i napięciu przedmiesiączkowym.