Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Katar

Preparaty na katar łagodzą nieprzyjemne objawy nieżytu nosa, takie jak: zatkany nos, nadmierna ilość wydzieliny, kichanie, utrudnione oddychanie, a często również kaszel, bóle głowy i zapalenie zatok. W leczeniu objawów zatkanego nosa spowodowanego przeziębieniem i zapaleniem zatok, doskonale sprawdzają się leki zawierające w swoim składzie związki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i udrażniającym zatoki. Dostępne spraye, tabletki, syropy,maści oraz sztyfty ułatwiają oddychanie, zmniejszając obrzęk błon śluzowych nosa i wspomagając prawidłowe funkcjonowanie zatok. Podstawą leczenia kataru jest stosowanie leków obkurczających naczynia błony śluzowej nosa i poprawiających drożność dróg oddechowych. Warto sięgnąć także po suplementy diety, które zawierają odpowiednio dobraną kompozycję wyciągów roślinnych. Naturalne składniki znajdujące się w dziewannie, kwiatach bzu czarnego, werbenie i lukrecji wspomagają fizjologiczne nawilżenie błon śluzowych układu oddechowego i zatok (np. Zatoxin, Sinulan Forte, Sinufast). U większych dzieci i u dorosłych warto stosować inhalacje parą wodną z dodatkiem olejków aromatycznych, mentolu czy naparów z rumianku.


ACC

tabletki

Acc interakcje ulotka tabletki 200 mg 20 tabl.

Acc

200 mg | 20 tabl.

lek dostępny bez recepty


Ulotka

ACC

tabletki musujące

Acc interakcje ulotka tabletki musujące 200 mg 20 tabl.

Acc

200 mg | 20 tabl.

lek dostępny bez recepty


Ulotka

ACC CLASSIC

roztwór doustny

Acc Classic (ACC Mini) interakcje ulotka roztwór doustny 20 mg/ml 1 but. po 100 ml

Acc Classic (ACC Mini)

20 mg/ml | 1 but. po 100 ml

lek dostępny bez recepty


Ulotka

ACC MINI

proszek do sporządzania roztworu

Acc Mini interakcje ulotka proszek do sporządzania roztworu 20 mg/ml 60 g

Acc Mini

20 mg/ml | 60 g

lek dostępny bez recepty


Ulotka

ACC MINI

proszek do sporządzania roztworu doustnego

Acc Mini interakcje ulotka proszek do sporządzania roztworu doustnego 100 mg 20 sasz. po 3 g

Acc Mini

100 mg | 20 sasz. po 3 g

lek dostępny bez recepty


Ulotka

ACC MINI

tabletki musujące

Acc Mini interakcje ulotka tabletki musujące 100 mg 20 tabl.

Acc Mini

100 mg | 20 tabl.

lek dostępny bez recepty


Ulotka

ACC OPTIMA

tabletki musujące

Acc Optima interakcje ulotka tabletki musujące 600 mg 10 tabl. | tuba

Acc Optima

600 mg | 10 tabl. | tuba

lek dostępny bez recepty


Ulotka

ACC OPTIMA ACTIVE

proszek doustny

Acc Optima Active interakcje ulotka proszek doustny 600 mg 10 sasz.

Acc Optima Active

600 mg | 10 sasz.

lek dostępny bez recepty


Ulotka

ACTIVLAB ACETYLOCYSTEINA

tabletki musujące

Activlab Pharma NACC 600 interakcje ulotka tabletki musujące  20 tabl.

Activlab Pharma NACC 600

20 tabl.

suplement diety


Ulotka

ALLERGOCAPS

kapsułki

Allergocaps+ interakcje ulotka kapsułki  90 kaps.

Allergocaps+

90 kaps.

suplement diety


Ulotka

Katar

Co to jest katar?

Katar, czyli ostry nieżyt nosa, z definicji jest zapaleniem obejmującym błonę śluzową nosa, przebiegającym z charakterystycznymi objawami: zwiększoną ilością wydzieliny, kichaniem, uczuciem dyskomfortu w nosie oraz osłabieniem lub czasową utratą węchu i smaku.

Katar trwa średnio około 7 dni, jednak zdarzają się również przeziębienia 14-dniowe. Zwykle objawy ustępują przeważnie w okresie od 2 do 7 dni. Ciągły katar, czyli katar przewlekły, to taki, który trwa nieprzerwanie lub powtarza się w formie napadów. Najczęściej związany jest chorobą zatok lub alergią albo zaburzeniami naczynioruchowymi. Może jednak sygnalizować poważną chorobę, nawet nowotwór. Długotrwałego kataru nie wolno więc bagatelizować i należy skonsultować się z lekarzem.

Jakie mogą być przyczyny kataru?

Katar jest często występującą dolegliwością, która wiąże się ze znacznym pogorszeniem jakości życia. Obrzęk błony śluzowej nosa oraz zalegająca lub lejąca się z nosa wydzielina znacząco utrudniają oddychanie, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Przyczyny kataru mogą być różne. Bardzo uproszczony podział kataru uwzględnia przyczynę stanu zapalnego błony śluzowej nosa i obejmuje trzy typy:

  • Alergiczny nieżyt nosa
  • Zakaźny niealergiczny nieżyt nosa
  • Niezakaźny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa

Powszechny rodzaj kataru to katar alergiczny. Znany również jako alergiczny nieżyt nosa lub katar sienny, objawia się nie tylko samym katarem, ale i kichaniem, podwyższonym ciśnieniem w zatokach, swędzeniem oczu oraz zatkanym nosem. Ten rodzaj nieżytu nosa jest spowodowany reakcją alergiczną na alergeny wziewne. Układ odpornościowy alergika błędnie identyfikuje niegroźne substancje (roztocza, pyłki lub sierść) jako zagrożenie i wydziela histaminę do krwiobiegu. Substancja ta wywołuje reakcję, która prowadzi do wystąpienia objawów kataru alergicznego. Alergiczny katar leczy się zwykle środkami przeciwhistaminowymi, dobrze jest także odizolować chorego od czynników drażniących.

Katar zakaźny niealergiczny

W powyżej 90% przypadków zakaźny nieżyt nosa spowodowany jest infekcją wirusową. Za winowajców kataru wirusowego uznaje się rinowirusy i koronawirusy, wirusy grypy i paragrypy, adenowirusy oraz wirusy syncytialno-oddechowe. Objawy to przede wszystkim upośledzenie drożności nosa lub surowiczo-śluzowy, śluzowo-ropny lub ropny wyciek z nosa. Infekcji może towarzyszyć ból i rozpieranie w okolicy twarzy oraz zaburzenia węchu. Infekcja wirusowa przebiega zazwyczaj z objawami ogólnoustrojowymi, poczuciem rozbicia, osłabienia, także z bólem gardła. Może towarzyszyć jej również zapalenie zatok przynosowych. Najczęściej ustępuje samoistnie w okresie 10 dni od pojawienia się pierwszych objawów.

Czasami w trakcie kataru wirusowego dochodzi do nadkażenia bakteryjnego błony śluzowej nosa. Wydzielina z nosa staje się coraz gęstsza, przybiera różne barwy od szarego, żółtego do zielonego. Może być także podbarwiona krwią. Posiada charakterystyczny zapach, który różnicuje infekcję wirusową od bakteryjnej.

Katar niezakaźny

Katar niezakaźny wywołany jest czynnikiem innym niż alergeny, wirusy czy bakterie. Może być skutkiem zachodzących w organizmie zmian hormonalnych (np. ciąża, niedoczynność tarczycy, akromegalia), stosowania niektórych leków (np. kwasu acetylosalicylowego, leków przeciwpsychotycznych), zmian starczych (starcze zapalenie błony śluzowej nosa) lub niemożliwe jest określenie przyczyny jego występowania (katar naczynioruchowy, idiopatyczny).

Jak leczyć katar?

Leczenie kataru powinno uwzględniać przyczyny jego powstania. W przypadku kataru alergicznego stosuje się miejscowe lub ogólnoustrojowe leki przeciwalergiczne oraz podejmuje się próby odczulenia pacjenta. W leczeniu kataru wywołanego infekcją wirusową stosuje się leczenie objawowe, głównie miejscowe polegające na zakraplaniu nosa środkami obkurczającymi naczynia błony śluzowej. Należy jednak pamiętać, że kropli do nosa nie można nadużywać i stosować tylko przez 3-4 dni. W bakteryjnym nadkażeniu do wyeliminowania bakterii odpowiedzialnych za objawy, niezbędne jest zastosowanie antybiotyków. W katarze niezakaźnym wywołanym zmianami hormonalnymi, ważne jest leczenie choroby podstawowej, w przypadku kataru polekowego rozważa się zmianę leków na inne. Do metod wspomagających leczenie kataru zalicza się inhalacje z zastosowaniem leków sterydowych, soli fizjologicznej, olejków eterycznych lub ziół. U dzieci co raz częściej wykorzystuje się urządzenia do odciągania z nosa zalegającej wydzieliny (aspiratory). W łagodzeniu podrażnień często pocieranej w trakcie kataru skóry stosuje się z powodzeniem maść majerankową, która przynosi ulgę i pomaga w gojeniu otarć.

Jak zwalczać katar domowymi sposobami?

Powszechnie uważa się, że katar trzeba po prostu przeczekać. Jednak w rzeczywistości nieżytu nosa nie można lekceważyć i należy z nim walczyć. Istnieje wiele sposobów na katar, które możemy wypróbować bez wychodzenia z domu.

Jedną z najpopularniejszych domowych metod zwalczania nieżytu nosa jest picie naparu z imbirem, miodem i cytryną. Napój wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, co pomaga na katar i przeziębienie, a także pozostałe dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Prosty sposób na katar to również czosnek. Jedzenie czosnku w okresie infekcji sprawi, że dolegliwości włącznie z katarem miną szybciej.