Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Kasza jaglana - właściwości. Kasza jaglana w kuchni

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-07-23 15:20
Kasza jaglana

Coraz więcej osób stara się odżywiać zgodnie z zaleceniami dietetyków, dbając o odpowiednią podaż warzyw, owoców, produktów zbożowych, kasz, nasion i zdrowych tłuszczów. Nie dziwi więc rosnąca popularność kaszy jaglanej, która powróciła na polskie stoły. Co dobrego znajdziemy w kaszy jaglanej?

Proso – jedna z najstarszych roślin uprawnych

Choć kasza jaglana (nazywana także jagłami) cieszy się rosnącym zainteresowaniem osób dbających o prawidłową dietę, nie jest nowym produktem spożywczym na naszych stołach. Pozyskuje się ją z łuskanych ziaren prosa zwyczajnego (Panicum miliaceum L.), jednej z najstarszych roślin uprawnych. Pierwsze wzmianki na temat prosa pochodzą z Chin i datuje się je na okres 8,5-7 tysięcy lat p.n.e.! Roślina ta dawniej była powszechnie uprawiana w krajach Europy, także w Polsce, potem jednak straciła na znaczeniu, by znów powrócić do naszych kuchni.

Kasza jaglana ma postać niewielkich kuleczek barwy żółtej. Pozyskuje się ją poprzez oczyszczanie i łuskanie nasion prosa, które następnie są obtaczane i polerowane do uzyskania pożądanego kształtu.

Dlaczego warto jest kaszę jaglaną?

Kasza jaglana uznawana jest za dobre źródło energii, makro- i mikroelementów, a także potrzebnego nam błonnika pokarmowego i antyoksydantów. 100 g surowej kaszy dostarcza około 380 kalorii, podobnie do kaszy gryczanej, czy jęczmiennej. W takiej porcji kaszy znajdziemy około 11 g łatwo przyswajalnego białka, a także 4 g tłuszczów (znacznie więcej niż inne kasze). O tych tłuszczach warto pamiętać przy przechowywaniu kaszy – powinniśmy ją przechowywać w spiżarni nie dłużej niż 3 miesiące, ponieważ zawarte w niej kwasy tłuszczowe szybko się utleniając, nadając gorzki smak.

Ponad 70% składu kaszy jaglanej stanowią węglowodany (głównie skrobia), wśród których znajduje się około 8 g błonnika na 100 g suchego produktu. Kasza jaglana jest produktem bezglutenowym, dlatego dietetycy polecają ją osobom z celiakią i alergiami pokarmowymi, które muszą wykluczyć z swojej diety produkty zbożowe. Jest również lekkostrawna, dlatego często wprowadzana jest jako jeden z pierwszych pokarmów stałych u niemowląt w trakcie rozszerzania diety.

Wartościowe składniki kaszy jaglanej

Kasza jaglana wyróżnia się wysoką zawartością fosforu, potasu i magnezu, jest też dobrym źródłem niehemowego żelaza, manganu, cynku i miedzi oraz witamin z grupy B (B1, B2, B3, B9, B6). Warto zwrócić uwagę na wysoką zawartość polifenoli, które posiadają zdolność neutralizowania wolnych rodników i wykazują działanie kardioprotekcyjne i przeciwnowotworowe. Proso działa moczopędnie i wspiera pracę żołądka oraz wątroby, hamuje rozwój bakterii i odświeża oddech.

Liczne badania potwierdzają, że spożywanie kaszy jaglanej może poprawiać profil lipidowy (podwyższając stężenie frakcji HDL cholesterolu tzn. „dobrego cholesterolu”) oraz pomagać w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i zaburzeń metabolicznych. Obecność witamin z grupy B korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, a także immunologicznego. W kaszy jaglanej obecny jest także krzem, który pomaga utrzymać dobrą kondycję skóry oraz włosów i paznokci. Spożywając kaszę jaglaną w trakcie przeziębienia, można szybciej pozbyć się kataru i kaszlu, gdyż usuwa ona gęsty śluz z organizmu. Oprócz tego działa rozgrzewająco i wspomagająca, skracając czas trwania infekcji.

Kasza jaglana w kuchni

Kaszę jaglaną (Bio kasza jaglana, Kasza jaglana Olejowy Raj) można wykorzystać na wiele sposobów. Sprawdzi się w słodkich śniadaniach i deserach, a także jako dodatek do dań wytrawnych. Można z niej przygotować pożywną jaglankę, czyli alternatywę dla popularnej owsianki – wystarczy ugotować kaszę na wodzie lub z dodatkiem mleka, a następnie dodać ulubione dodatki, takie jak: świeże owoce, bakalie, orzechy, nasiona. Z ugotowanej na miękko kaszy z powodzeniem przygotować można budyń, pożywny koktajl, bezglutenowe ciasto, czy różnego rodzaju łakocie. Ugotowana na sypko zastąpi ziemniaki, ryż, czy makaron do obiadu. Dodaje się ją również do warzywnych pasztetów i zapiekanek, placuszków i klopsików. Z kaszy jaglanej pozyskuje się napój jaglany, który poleca się przede wszystkim osobom nietolerującym laktozy oraz chorym na celiakię. Napoje roślinne są dobrym zamiennikiem mleka krowiego.

Kasza jaglane jest lekkostrawna, dlatego doskonale sprawdza się w diecie najmłodszych dzieci. Na jej bazie przygotowuje się pożywne kaszki dla niemowląt (BoboVita Porcja Zbóż bezmleczna 7 zbóż zbożowo-jaglana, Holle Kaszka jaglana pełnoziarnista BIO, Kaszka mleczno-jaglana pełnoziarnista BIO).


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów