Choroby układu krążenia - rodzaje, diagnostyka, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-02-16 12:50
Rysunkowi lekarze diagnozują pacjenta pod kątem chorób układu krążenia.

Choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Ze względu na szeroki zakres chorób, które kryją się pod szerokim hasłem „chorób układu krążenia” oraz często ich utajony przebieg, są niebezpiecznym wrogiem. Na czym polega diagnostyka i leczenie chorób układu krążenia?

Rodzaje chorób układu krążenia

Choroby układu krążenia, to schorzenia układu sercowo-naczyniowego, które dotykają zarówno serca, jak i naczyń - tętnic oraz żył. Wśród nich wyróżnia się wiele jednostek chorobowych, które choć różnią się między sobą epidemiologią, patogenezą oraz przebiegiem, najczęściej wiążą się z takimi samymi lub podobnymi czynnikami ryzyka.

Wśród najczęstszych chorób układu krążenia wymienia się:

Czynniki ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia

Wśród najczęściej wymienianych czynników ryzyka zapadalności na choroby układu krążenia wymienia się:

 • palenie tytoniu;
 • otyłość i nadwagę;
 • brak aktywności fizycznej;
 • predyspozycje genetyczne;
 • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi;
 • podwyższone stężenie cholesterolu LDL;
 • podwyższone stężenie triglicerydów;
 • cukrzycę;
 • płeć męską;
 • wiek (kobiety powyżej 55. roku życia, a mężczyźni powyżej 45. roku życia).

Profilaktyka chorób układu krążenia

Najważniejszym i najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania wystąpienia chorób układu krążenia jest zmiana nawyków żywieniowych oraz redukcja masy ciała w przypadku osób walczących z nadwaga lub otyłością i dbanie o regularną aktywność fizyczną.

W przypadku osób zdrowych, chcących zapobiegać wystąpieniu chorób układu krążenia, niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny zarówno żywieniowej, jak i fizycznej (aktywność fizyczna). Istotna jest również regularna kontrola wyników badań, ponieważ należy pamiętać, że choroby układu krążenia bardzo często rozwijają się przez lata, nie dając objawów.

Aktualne wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, zalecają następujące działania w celu profilaktyki oraz wspomagania leczenia chorób układu krążenia:

 1. Unikanie palenia tytoniu.
 2. Aktywność fizyczną – 30-minutowy umiarkowany wysiłek fizyczny praktykowany 5x w tygodniu.
 3. Prawidłowe nawyki żywieniowe.
 4. Utrzymanie prawidłowej masy ciala.
 5. Kontrolę wartości ciśnienia tętniczego i utrzymanie go poniżej 140/90 mmHg.
 6. Kontrolę i utrzymanie wartości cholesterolu całkowitego poniżej 5 mmol/l.
 7. Unikanie nadmiernego stresu.

Diagnostyka chorób układu krążenia

Diagnostyki chorób układu krążenia dokonuje najczęściej lekarz pierwszego kontaktu, który zleca również odpowiednie badania. Najczęściej w przypadku podejrzenia którejś z chorób układu krążenia, zaleca zrobienie następujących badań:

Badania te bardzo szybko są w stanie określić zaawansowanie choroby oraz przyczyny wystąpienia lub możliwości wystąpienia w przyszłości chorób układu krążenia.

Leczenie chorób układu krążenia

Leczenie farmakologiczne chorób układu krążenia jest głównie uzależnione od konkretnej jednostki chorobowej, z jaką zmaga się pacjent. W przypadku nadciśnienia tętniczego stosuje się leki hipotensyjne, przy niewydolności serca stosuje się terapię wieloma lekami, aby jak najsilniej zmodyfikować przyczynę jego wystąpienia. W przypadku miażdżycy najczęściej kardiolodzy proponują terapię statynami.

Należy jednak pamiętać, że terapię farmakologiczną dobiera lekarz biorąc pod uwagę wyniki badań oraz stan ogólny pacjenta.

Dostępność zaleconych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić dzięki witrynie KtoMaLek.pl.

Postępowanie chirurgiczne

W niektórych przypadkach nieuniknione jest poddanie się zabiegom chirurgicznym, które mają na celu poprawę zdrowia oraz jakości życia pacjenta. Tak dzieje się np. w przypadku niemiarowego bicia serca, w którym może okazać się konieczne wszczepienie stymulatora serca.

Zmiana stylu życia

Wśród zmian nawyków zaleca się zastosowanie do działań profilaktycznych oraz zaprzestanie palenia tytoniu, zaprzestanie picia alkoholu, niższe spożywanie sodu, redukcję masy ciała oraz regularną aktywność fizyczną. 

Choroby układu krążenia to poważne schorzenia, które niosą za sobą konieczność zmian nawyków w celu poprawy stanu zdrowia organizmu. Mogą rozwijać się latami nie dając objawów, dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz regularna kontrola stanu zdrowia.

Bibliografia:

 1. Boboryk, D. (2021). Choroby układu krążenia. Medycyna Praktyczna. Dostępne na:  https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/286815,choroby-ukladu-krazenia. (Dostęp: 12.2022).
 2. Salska, A., Chiżyński, K., Salski, W., i inni (2015). Choroby układu krążenia związane z pracą zawodową - istotny problem zdrowotny osób pracujących. Choroby serca i naczyń, 12 (2), s. 75-87.
 3. Kosobudzki, M., Bortkiewicz, A. (2012). Genetyczne uwarunkowania chorób układu krążenia. Forum Medycyny Rodzinnej, tom 6, nr 1, s. 1-13.
 4. Campos-Outcalt, D. (2012). Profilaktyka chorób układu krążenia u kobiet: aktualizacja praktyki klinicznej. Medycyna po Dyplomie, 01. Dostępne na: https://podyplomie.pl/medycyna/10745,profilaktyka-chorob-ukladu-krazenia-u-kobiet-aktualizacja-praktyki-klinicznej. (Dostęp: 12.2022).
 5. Knap, K. (2018). Niewydolność serca. Medycyna Praktyczna. Dostępne na:  https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/191351,niewydolnosc-serca. (Dostęp: 12.2022).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów