Witamina B1 – zapotrzebowanie, funkcje, niedobór, choroby

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-08-05 12:02
Białe tabletki na niebieskim tle, ułożone w nazwę witaminy B1.

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby nie doprowadzić do ich niedoboru – a co za tym idzie – chorób powstających na skutek ich braku należy dbać o ich odpowiedni poziom w organizmie. Jedną z kluczowych witamin, która jest niezbędna do utrzymania dobrego stanu zdrowia jest witamina B1. Jakie funkcje pełni witamina B1? Czym skutkuje jej niedobór? Jakie choroby wywołane są zbyt niskim poziomem witaminy B1? Czy witamina B1 jest dobra na zajady?

Czym jest witamina B1?

Witamina B1 zwana inaczej tiaminą należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Stanowi ona część dużej formacji witamin z grupy B (do niej należą również takie witaminy jak: witamina B3, B5, B6, B9 i B12). Nadmiar witaminy B1 wydalany jest wraz z moczem, przez co jej magazynowanie nie jest możliwe. Witamina ta jest należy również do substancji labilnych, przez co duża jej część przed dostaniem się do organizmu ulega rozkładowi. W układzie pokarmowym jej wchłanianie następuje w dwunastnicy i jelicie cienkim. Niewielkie ilości witaminy B1 produkowane są przez bakterie zasiedlające jelito grube, nie są jednak wystarczające aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na tiaminę.

Jakie jest zapotrzebowanie na witaminę B1?

Zapotrzebowanie na witaminę B1 jest różne zarówno w grupie kobiet jak i mężczyzn. Norma dla kobiet to 1,1 mg/ dzień, zaś dla mężczyzn 1,3 mg/dzień. Istnieją również przypadki gdzie zapotrzebowanie na tiaminę są wyższe. Zaliczyć tutaj należy:

 • ciążę (1,4 mg/ dzień);
 • laktację (1,5 mg/ dzień);
 • nadmierne spożycie alkoholu;
 • zespół złego wchłaniania.

Witamina B1 – funkcje

Witamina B1 odpowiedzialna jest za wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka. Wyróżnić możemy następujące funkcje tiaminy:

 • bierze udział w metabolizmie węglowodanów;
 • odpowiada za prawidłową pracę układu sercowego;
 • jest niezbędna do odpowiedniego wzrostu oraz rozwoju organizmu;
 • uczestniczy w regeneracji układu nerwowego;
 • jest regulatorem w gospodarce wapniowej;
 • oddziaływuje na skurcze mięśni oraz wytwarzanie w nich energii.

Źródła witaminy B1

Witaminę B1 dostarczyć możemy wraz z pożywieniem. Jej dużą zawartością cieszą się takie produkty jak: mięso (głównie wieprzowa polędwica i schab), orzechy, zboża (kasze, pieczywo, makarony), drożdże, soja, groch, fasola. W aptece także dostępne są preparaty zawierające witaminę B1: AKAVIT Witamina B1, Witamina B1 APTEO, MyVita Witamina B1, PHARMOVIT Witamina B1 tiamina 100 mg. Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Witamina B1 – niedobór

W naszym społeczeństwie niedobór witaminy B1 spotykany jest głównie u ludzi nadużywających alkoholu. Dzieje się tak, gdyż alkohol powoduje ograniczenie wchłaniania tiaminy. Objawami niedoboru witaminy B1 są:

 • apatia;
 • zaniki pamięci;
 • drażliwość;
 • brak koncentracji;
 • zaburzenia ze strony układu nerwowego;
 • zmniejszony apetyt;
 • obrzęki;
 • zaburzenia pracy serca (niewydolność);
 • utrata masy ciała;
 • ogólne osłabienie;
 • zajady.

Niedobór witaminy B1 występuje także u osób będących na restrykcyjnych dietach (np. unikających węglowodanów w tym głównie pieczywa, gdzie witamina B1 występuje w dużych ilościach). Osoby palące papierosy oraz te narażone na warunki stresowe również powinny zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią podaż witaminy B1. 

Witamina B1 na zajady

Witamina B1 jest również niezbędna w leczeniu pojawiających się w kącikach ust zajadów. Jej niedobór predysponuje do ich powstawania. Gdy okazuje się, że jest to często nawracający problem – warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną i wartościową dietę, aby wraz z witaminą B1 na zajady, dostarczyć również innych witamin z grupy B.

Jakie są choroby spowodowane niedoborem witaminy B1?

Do chorób, w przebiegu których diagnozowany jest niedobór witaminy B1 zalicza się:

Niedobór tiaminy ma również zasadnicze znaczenie w rozwoju choroby Alzheimera oraz Parkinsona.

Witamina B1 odgrywa szereg funkcji w ciele człowieka. Jej odpowiednia ilość pobrana każdego dnia zabezpieczy nas przed konsekwencjami płynącymi z niedoboru tiaminy. Aby upewnić się czy mamy jej wystarczająco dużo w organizmie należy wykonać badanie krwi, gdzie zostanie oznaczony poziom witaminy B1. Jest to badanie szybkie i bezbolesne, gdyż do analizy pobierana jest próbka krwi żylnej. Na wyniki należy jednak poczekać – czas oczekiwania to około 10 dni. Badajmy się regularnie! Dzięki temu nie przeoczymy żadnych zmian w organizmie, a gdy coś będzie nie tak szybko podejmiemy odpowiednie kroki w celu poprawy stanu zdrowia.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów