Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Ból gardła, kaszel

Ból gardła, kaszel to częste dolegliwości pojawiające się w przebiegu infekcji. Preparaty na kaszel można podzielić na dwie grupy: hamujące odruch kaszlu (kaszel suchy) oraz działające wykrztuśnie i mukolitycznie (kaszel mokry). Zwykle w przebiegu infekcji w pierwszej kolejności pojawia się kaszel suchy, który może być męczący, zwłaszcza w nocy. Potem zazwyczaj stopniowo przechodzi w kaszel mokry z powodu gromadzącej się w drogach oddechowych wydzieliny. Preparaty hamujące odruch kaszlu są polecane do stosowania w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, zapaleniu gardła i krtani. By ataki suchego kaszlu nie uniemożliwiały spania, można zastosować preparat z dekstrometorfanem lub kodeiną, bądź sięgnąć po syrop prawoślazowy lub sosnowy. W przypadku kaszlu mokrego, z dużą ilością zalegającej wydzieliny należy stosować leki mukolityczne, które ułatwią odkrztuszanie. Mukolityki zmniejszają gęstość i lepkość wydzieliny oraz poprawiają działanie rzęsek transportujących wydzielinę ku jamie ustnej, a w konsekwencji oczyszczają oskrzela i łagodzą kaszel. W tym przypadku trzeba rozrzedzać wydzielinę z gardła i oskrzeli oraz ułatwiać jej odksztuszanie. W celu rozrzedzenia zalegającej wydzieliny można stosować syrop na kaszel z wyciągami z tymianku, babki lancetowatej, lukrecji i bluszczu (np. Prospan, Hedelix).


DR.MAX POROST ISLANDZKI

pastylki do ssania

Dr.Max Porost islandzki interakcje ulotka pastylki do ssania  36 pastyl.

Dr.Max Porost islandzki

36 pastyl.

suplement diety


Ulotka

DR.MAX SINUTIN

tabletki

Dr.Max Sinutin interakcje ulotka tabletki  60 tabl.

Dr.Max Sinutin

60 tabl.

suplement diety


Ulotka

DR.MAX VITALOLLY

lizaki

Dr.Max Vitalolly Cherry interakcje ulotka lizaki  6 szt.

Dr.Max Vitalolly Cherry

6 szt.

suplement diety


Ulotka

DR.MAX VITALOLLY GARDŁO

lizaki

Dr.Max Vitalolly gardło interakcje ulotka lizaki  6 szt.

Dr.Max Vitalolly gardło

6 szt.

suplement diety


Ulotka

DR.MAX VITONIC MAX GOLD

płyn

Dr.Max Vitonic Max Gold interakcje ulotka płyn  1 l

Dr.Max Vitonic Max Gold

1 l

suplement diety


Ulotka

FINSLA

pastylki do ssania

Finsla interakcje ulotka pastylki do ssania  24 pastyl.

Finsla

24 pastyl.

suplement diety


Ulotka

FIORDA

pastylki

Fiorda o smaku cytryny interakcje ulotka pastylki  30 pastyl.

Fiorda o smaku cytryny

30 pastyl.

suplement diety


Ulotka

Fiorda o smaku porzeczkowym interakcje ulotka pastylki  30 pastyl.

Fiorda o smaku porzeczkowym

30 pastyl.

suplement diety


Ulotka

FIORDA JUNIOR

pastylki

Fiorda Junior o smaku malinowym interakcje ulotka pastylki  15 pastyl.

Fiorda Junior o smaku malinowym

15 pastyl.

suplement diety


Ulotka

FIORDA VOCAL

pastylki

Fiorda Vocal interakcje ulotka pastylki  30 pastyl.

Fiorda Vocal

30 pastyl.

suplement diety


Ulotka

Ból gardła i kaszel

Co to jest zapalenie gardła?

Silny ból gardła i towarzyszący mu suchy kaszel może być oznaką stanu zapalnego górnych dróg oddechowych. Infekcja rozpoczyna się często od zapalenia gardła. Chory na zapalenie gardła odczuwa ból gardła i trudności przy przełykaniu. Dodatkowo występuje zazwyczaj suchy kaszel.  Choroba występuje najczęściej w miesiącach jesienno-zimowych, a ryzyko zachorowania jest większe u osób mających kontakt z dziećmi uczęszczającymi do żłobka, przedszkola lub szkoły.

Przyczyny i objawy zapalenia gardła

Zapalenie gardła najczęściej jest wywołane przez wirusy lub bakterie. Bakteriami odpowiedzialnymi za zapalenie gardła są paciorkowce, powodujące anginę. Bakteryjne zapalenie gardła może występować u ok. 15% dzieci w wieku szkolnym i u ok. 4-10% dorosłych. Początek anginy jest ostry i charakteryzuje się: silnym bólem gardła, gorączką sięgająca 39 stopni Celsjusza, z towarzyszącymi dreszczami i ogólnym rozbiciem. Gardło jest zaczerwienione, migdałki podniebienne mocno rozpulchnione i zaczerwienione, z obecnością charakterystycznych czopów ropnych. Węzły chłonne podżuchwowe oraz szyjne są powiększone i bolesne.

 70–85% ostrych zapaleń gardła ma etiologię wirusową. Do zakażenia zwykle dochodzi drogą kropelkową (w czasie kontaktu z kaszlącym lub kichającym chorym) lub przez bezpośredni kontakt z chorym (np. pocałunki, picie z jednego naczynia). Wirusowe zapalenie gardła jest schorzeniem najczęściej wywoływanym przez wirusy z grup: rynowirusów, koronawirusów, wirusów paragrypy, lub wirusów z grupy RS (respiratory syncytial virus). W wirusowym zapaleniu gardła objawy narastają stopniowo. Pojawia się zaczerwienienie tylnej ściany oraz łuków podniebiennych. Migdałki są przekrwione i rozpulchnione. Objawom ze strony gardła towarzyszy często katar, czasem dochodzi do tego chrypka i suchy kaszel, które są objawami zapalenia górnych dróg oddechowych.

Leczenie zapalenia gardła

Zanim wdrożone zostanie leczenie anginy, należy ustalić jej przyczynę. W tym celu lekarz przeprowadza specjalny test na paciorkowce (Strep A Test) bądź wykorzystuje do badania wymaz kultury bakterii z gardła. Obie te metody polegają na na pocieraniu za pomocą wacika tylnej części gardła i skierowania materiału do badania laboratoryjnego, które wykaże czy doszło do zakażenia bakterią. W przypadku potwierdzonej etiologii bakteryjnej lekarz przepisuje penicylinę stosowaną przez 10 dni. W przypadku zakażenia wirusowego nie stosujemy antybiotyków.

Przy zapaleniu gardła pomocne są tabletki do ssania, które będą działać antyseptycznie likwidując patogeny odpowiedzialne za stan zapalny gardła. Takie działanie wykazują preparaty zawierające m.in. dichlorowodorek chlorheksydyny, chlorchinaldol, chlorowodork benzydaminy, chlorek cetylopirydyniowy. Gdy ból gardła jest silny i uciążliwy warto sięgnąć po tabletki do ssania lub spraye do gardła o działaniu przeciwbólowym i miejscowo znieczulającym jak np. flurbiprofen, chlorowodorek lidokainy.

W przebiegu zapalenia gardła może pojawić się również suchy kaszel. Zastosowanie syropu prawoślazowego, syropu na bazie lewodroprozyny lub butamiratu pomoże zmniejszyć ataki kaszlu.