Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Biegunka

Biegunka to częsta dolegliwość związana z częstszą niż zwykle potrzebą oddawania stolca lub z większą jego ilością. Biegunka nazywana też grypą żołądkową lub grypą jelitową to jeden z głównych objawów towarzyszących zakażeniom wirusowym lub bakteryjnym układu trawiennego. Środki przeciwbiegunkowe hamują nasilone ruchy jelit, adsorbują chorobotwórcze drobnoustroje i toksyny oraz zwiększają wchłanianie wody. Dostępne w tej kategorii suplementy diety są przeznaczone do postępowania dietetycznego w przebiegu biegunki. Dzięki związkom aktywnym, środki te skutecznie poradzą sobie nawet z ostrymi i nieswoistymi stanami biegunkowymi. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą pojawić się w czasie wyjazdów w egzotyczne rejony (biegunka podróżnych). Zmieniając miejsce pobytu łatwo nabawić się zatrucia pokarmowego, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty. W składzie suplementów diety o działaniu przeciwbiegunkowym można znaleźć węgiel aktywny, probiotyki (bakterie kwasu mlekowego, drożdże) ziele przywrotnika, owoc borówki czernicy. W tej kategorii można znaleźć również preparaty na biegunkę w ciąży. Dostępne w postaci tabletek, kapsułek, syropów i zawiesin, ziół do zaparzania (np. CARBO VP węgiel aktywowany, Olimp Kolonbiotic Stopper, Carbosal z czarną jagodą ).


CARBO VP

tabletki

CARBO VP węgiel aktywowany interakcje ulotka tabletki  20 tabl.

CARBO VP węgiel aktywowany

20 tabl.

suplement diety


Ulotka

DOZ PRODUCT WĘGIEL AKTYWNY

kapsułki

DOZ Product Węgiel aktywny interakcje ulotka kapsułki  30 kaps.

DOZ Product Węgiel aktywny

30 kaps.

suplement diety


Ulotka

DR. MAX WĘGIEL AKTYWOWANY

kapsułki

Dr.Max Węgiel aktywowany interakcje ulotka kapsułki  15 kaps.

Dr.Max Węgiel aktywowany

15 kaps.

suplement diety


Ulotka

ENTEROL

kapsułki

Enterol interakcje ulotka kapsułki 250 mg 20 kaps.

Enterol

250 mg | 20 kaps.

lek dostępny bez recepty


Ulotka

Enterol interakcje ulotka kapsułki 250 mg 50 kaps.

Enterol

250 mg | 50 kaps.

lek dostępny bez recepty


Ulotka

FINOCARBO PLUS

kapsułki żelatynowe

Finocarbo Plus interakcje ulotka kapsułki żelatynowe  20 kaps.

Finocarbo Plus

20 kaps.

suplement diety


Ulotka

GASTROMIN FAST

kapsułki

Gastromin Fast interakcje ulotka kapsułki  30 kaps.

Gastromin Fast

30 kaps.

suplement diety


Ulotka

LIFE WĘGIEL AKTYWNY

kapsułki

Life Węgiel Aktywny interakcje ulotka kapsułki  20 kaps.

Life Węgiel Aktywny

20 kaps.

suplement diety


Ulotka

QUECOR

tabletki

Quecor interakcje ulotka tabletki 370 mg 30 tabl.

Quecor

370 mg | 30 tabl.

lek dostępny bez recepty


Ulotka

RAPHAMENT

tabletki

Raphament 150 interakcje ulotka tabletki  30 tabl.

Raphament 150

30 tabl.

suplement diety


Ulotka

Biegunka

Kiedy mówimy o biegunce?

Biegunka, nazywana potocznie rozwolnieniem, to częste (minimum 3 razy na dobę) oddawanie stolca o konsystencji płynnej lub półpłynnej. Biegunce mogą towarzyszyć inne objawy: bóle brzucha, nudności, wymioty, gorączka, ogólne osłabienie.

W większości przypadków jest stanem samoograniczającym się i nie wymaga leczenia. Zdarzają się jednak sytuacje, że może stanowić zagrożenie dla zdrowia. W wyniku intensywnych lub długotrwałych biegunek może dojść do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej. Szczególnie narażone na odwodnienie są dzieci i osoby starsze.

Podział biegunek

  1. Ze względu na czas trwania biegunkę można podzielić na:
    • Biegunkę ostrą, trwającą do 2 tygodni
    • Biegunkę przewlekłą, trwającą dłużej niż 2 tygodnie
  2. Ze względu na przyczynę można wyróżnić trzy typy biegunek:
    • Biegunkę poantybiotykową
    • Biegunkę infekcyjną
    • Biegunkę podróżnych

Niekiedy biegunka występuje jako objaw innej choroby np.:

  • Choroby Leśniowskiego-Crohna
  • Wrzodziejącego zapalenia jelita grubego
  • Raka jelita grubego
  • Celiakii
  • Alergii pokarmowej

Leczenie biegunki

Często mamy do czynienia z biegunką infekcyjną spowodowaną przez zakażenie rotawirusami, adenowirusami, norowirusami, astrowirusami. Leczenie takiej biegunki opiera się na stosowaniu lekkostrawnej diety i niedopuszczeniu do odwodnienia organizmu. Jeśli biegunce towarzyszą skurczowe bóle brzucha można zastosować lek rozkurczowy zawierający drotawerynę. Pomocne mogą być również środki o charakterze adsorbującym jak węgiel leczniczy i diosmektyt (glinokrzemian), które wychwytują i wiążą toksyny i drobnoustroje znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Zalecane jest także uzupełnianie dobroczynnej flory bakteryjnej bytującej w jelitach poprzez stosowanie preparatów zawierających żywe kultury bakterii probiotycznych.

Równowaga wodno-elektrolitowa

Najważniejszym zadaniem podczas leczenia biegunki jest niedopuszczenie do odwodnienia organizmu. W tym celu należy dostarczyć organizmowi duże ilości wody. Należy pamiętać, że w czasie biegunki dochodzi również do utraty elektrolitów czyli jonów sodu, potasu, magnezu i wapnia. Aby przywrócić równowagę wodno-elektrolitową można zastosować dostępne w aptekach preparaty elektrolitowe w formie tabletek musujących lub saszetek do rozpuszczania w wodzie. Jeśli nie mamy w domu żadnych gotowych preparatów zawierających elektrolity można taki napój sporządzić samemu. Wystarczy 0,5 l wody połączyć z sokiem z połowy cytryny, szczyptą soli i trzema łyżkami miodu.

Dieta w czasie biegunki

Po odpowiednim nawodnieniu należy zastosować lekkostrawną dietę opierającą się na gotowanym ryżu, makaronie, ziemniakach, bananach, czarnych jagodach, jogurtach naturalnych i gotowanych warzywach. Należy unikać potraw ciężkostrawnych, smażonych, kawy i mocnej herbaty, świeżych owoców, słodkiego mleka.

Stosowanie lekkostrawnej diety, zwiększenie spożycia płynów i stosowanie w razie potrzeby leków dostępnych bez recepty może pomóc szybko zmniejszyć objawy biegunki. Jeśli po 2 lub 3 dniach nadal nie ma poprawy, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.