Sprawdzamy dostępność
leków w 10 637 aptekach

1. Wskaż, gdzie jesteś

2. Znajdź potrzebny lek

3. Zarezerwuj on-line

4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceAntyoksydanty
Antyoksydanty inaczej przeciwutleniacze to związki chemiczne zdolne do neutralizowania wolnych rodników, a w efekcie spowalniają starzenie się organizmu i chronią przed nowotworami . Zróżnicowana dieta oparta na surowych warzywach i owocach to najlepsze źródło naturalnych antyoksydantów. Jednak często zdarza się, że nie dostarczamy odpowiedniej ilości przeciwutleniaczy z pożywieniem. Namnażaniu wolnych rodników sprzyja także palenie papierosów, stres, kąpiele słoneczne, zanieczyszczone środowisko. Jeśli organizm nie radzi sobie z neutralizacją wolnych rodników dochodzi do stresu oksydacyjnego, który może sprzyjać m.in. miażdżycy, chorobie Alzheimera, nowotworom, zawałom serca i udarom mózgu. Wtedy najlepiej sięgnąć po antyoksydanty w tabletkach dostępne w aptekach. Właściwości antyoksydacyjne wykazują np. witaminy A, E, C, cynk, selen, koenzym Q10, glutation, flawonoidy, polifenole zawarte w szerokiej gamie aptecznych suplementów diety (np. Resveratrol 100mg, NOW Super Antiox, NatVita Bio Dzika Róża, Liść oliwny 150mg, Citrosept Organic).
ACTIVLAB WITAMINA C
proszek do sporządzania roztworu
ADEK ALTO PHARMA
kapsułki miękkie
ADEK-VITUM
kapsułki
ADEK WISH
kapsułki
A+E-VIT CLEAN LABEL PHARMOVIT
krople
ALA - KWAS ALFA LIPONOWY PRO SPORT
kapsułki
Antyoksydanty
Co to są antyoksydanty?
Antyoksydanty, powszechnie znane również jako przeciwutleniacze to grupa substancji biologicznie aktywnych, których zasadnicza funkcja polega na ochronie komórek i tkanek żywego organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych. Głównym zadaniem antyoksydantów jest zapobieganie powstawaniu tzw. stresu oksydacyjnego w organizmie. Jest to taki stan ustroju, w którym zaburzona jest równowaga pomiędzy wytwarzaniem przez organizm wolnych rodników, a ich neutralizacją przez antyoksydanty. Wolne rodniki to cząstki, które powstają w wyniku różnych procesów metabolicznych (np. oddychanie, procesy zapalne), a także są wchłaniane do ustroju z pokarmem (np. konserwanty, metale ciężkie) i z powietrzem (palenie tytoniu). Wolne rodniki wpływają na rozwój wielu chorób, w tym nowotworów, cukrzycy i chorób układu krążenia. Warto zaznaczyć, że ludzki organizm dysponuje licznymi mechanizmami obronnymi, których zadaniem jest neutralizacja niekorzystnego działania wolnych rodników tlenowych.
Źródła antyoksydantów
Spożywanie produktów bogatych w antyoksydanty jest pożądane przez organizm. Najlepszym wyjściem jest stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety, bogatej w owoce i warzywa. Jednakże nadmierne przesycenie organizmu przeciwutleniaczami także nie jest dobrym rozwiązaniem. Według najnowszych doniesień niekontrolowana podaż antyoksydantów może doprowadzić do rezultatów przeciwnych do tych, które przynosi ich przyjmowanie w sposób umiarkowany.
Naturalne antyoksydanty to m.in. witaminy A, C i E, karotenoidy, bioflawonoidy, a także jony metali (cynku, manganu i selenu). Bogatym źródłem naturalnych przeciwutleniaczy są owoce i warzywa (głownie rośliny strączkowe, pomidory, aronia, czarna porzeczka, brokuły, itp.) oraz mleko i przetwory mleczne.
Sztuczne antyoksydanty to te substancje, które na etykietach żywności opatrzone są literą E i trzycyfrowym numerem. Są to np. kwas mlekowy (E270), askorbinian sodu (E301) czy estry kwasów tłuszczowych i kwasu askorbinowego (E304). Przedłużają one czas trwałości żywności. Zgodnie z dyrektywą unijną wymagane jest umieszczenie na opakowaniu listy wszystkich substancji dodatkowych, w tym wszystkich antyoksydantów, wraz z numerem symbolu E.
Suplementy diety z antyoksydantami
Najlepszym rozwiązaniem jest dobrze zbilansowana, różnorodna dieta, która obejmuje spożywanie antyoksydantów pochodzących z pełnowartościowych produktów. Ponadto niezwykle ważne jest unikanie dymu tytoniowego, dbanie o aktywność fizyczną i odpoczynek. Antyoksydanty w dużych ilościach występują one w owocach, warzywach, przetworach roślinnych i warzywnych, roślinach zbożowych, rybach, kawie, herbacie, a także mogą być przyjmowane w formie suplementów diety. Rozpoczęcie suplementacji antyoksydantów najlepiej skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Podczas stosowania suplementów diety należy stosować się do zalecanego dawkowania. W składzie aptecznych preparatów o charakterze antyoksydacyjnym można znaleźć między innymi: witaminy A, E, C, cynk, selen, koenzym Q10, glutation, flawonoidy, polifenole. Każdy z antyoksydantów pełni inną funkcję i nie można go stosować zamiennie z innym.