Najlepsze sposoby na zgagę

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-06-20 10:54
Najlepsze sposoby na zgagę

Zdarza Ci się odczuwać piekący ból w klatce piersiowej po posiłku? Masz wrażenie, że kwaśny sok żołądkowy cofa się do przełyku? To najprawdopodobniej objawy zgagi. Poznaj sprawdzone sposoby, jak sobie z nią radzić.

Refluks żołądkowo-przełykowy - co to takiego?

Gdy nasz układ pokarmowy działa prawidłowo, znajdujący się pomiędzy żołądkiem a przełykiem dolny zwieracz przełyku uniemożliwia cofanie się kwaśnego soku żołądkowego. W trakcie połykania pokarmu mięsień zwieracza się rozkurcza, a po przełknięciu natychmiast zamyka. Jeśli jednak jest on niewydolny, treść żołądkowa wraca do przełyku, co powoduje pieczenie i ból, czyli zgagę. Dolegliwości te nazywane są chorobą refluksową przełyku, potocznie nazywaną refluksem. Może ona przyczyniać się do powstawania nadżerek w przełyku. Według szacunków w krajach wysoko rozwiniętych nawet 10% dorosłych osób uskarża się na codzienne objawy refluksu1.

Skąd się bierze zgaga?

Przyczyn refluksu żołądka może być wiele. Najczęstszą jest osłabienie dolnego zwieracza żołądka, które bezpośrednio przyczynia się do cofania treści żołądkowej. Może ono nastąpić w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu i palenia papierosów, a także przy stosowaniu niektórych leków (w tym środków antykoncepcyjnych). Osoby otyłe oraz starsze również należą do grupy ryzyka. Na zgagę często skarżą się ciężarne, co ma ścisły związek z zachodzącymi zmianami hormonalnymi - progesteron wpływa na rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowe, w tym dolnego zwieracza przełyku. Jakie są inne przyczyny zgagi?

 • dieta bogata w wysoko przetworzoną żywność, w tym: ostre i tłuste potrawy, napoje gazowane, posiłki bazujące głównie na węglowodanach prostych,
 • niezdiagnozowane nietolerancje pokarmowe i alergie,
 • przepuklina rozworu przełykowego - część żołądka przemieszcza się z jamy brzusznej do klatki piersiowej, co daje objawy refluksu;
 • niektóre zaburzenia hormonalne, cukrzyca, twardzina.​

Nieprzyjemne objawy zgagi

Osoby zmagające się z refluksem bardzo często uskarżają się na zgagę. Objawia się ona uciskiem i bolesnym pieczeniem w okolicach mostka, które może promieniować na tylną część gardła. Cofaniu się treści żołądkowej towarzyszy odczuwany kwaśny smak w ustach, a także nudności i częste odbijanie. Czasem pojawiać się może ból gardła, wynikający z podrażnienia śluzówki przełyku, trudności z przełykaniem czy przewlekła chrypka.

Najlepsze domowe sposoby na zgagę

Jeżeli zgaga dokucza nam od czasu do czasu, możemy spróbować ją zneutralizować naturalnymi sposobami. Znaną i skuteczną metodą jest picie naparu ze świeżego imbiru. Niewielki kawałek korzenia imbiru należy pokroić w cienkie plasterki i zalać gorącą wodą. Po 10 minutach napój jest gotowy do picia. Sprawdzi się również napar z kopru włoskiego, kminu, anyżku czy rumianku.

W alkalizacji treści pokarmowej pomocne jest także jedzenie migdałów oraz picie wywaru z nasion siemienia lnianego. Warto sięgnąć zwłaszcza po to ostatnie, gdyż dodatkowo osłoni śluzówkę przed drażniącym działaniem kwasów żołądkowych.

W przypadku zgagi nie warto sięgać po napar z mięty, możemy bowiem osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Mięta ma działanie rozkurczające, więc dodatkowo rozluźni mięśnie dolnego zwieracza przełyku.

Leki na zgagę

Jeżeli naturalne sposoby nie przynoszą poprawy, możemy sięgnąć po leki dostępne bez recepty, które zobojętniają sok żołądkowy. Preparaty te zwykle zawierają różne związki glinu, magnezu, wapnia i kwasu algininowego i stosunkowo szybko przynoszą ulgę. Do popularnych leków tego typu należą m.in. Alugastrin, Manti, Maalox, Rennie. Trzeba jednak pamiętać, że przyjmować je można od czasu do czasu. Długotrwałe stosowanie takich preparatów należy koniecznie skonsultować z lekarzem, zwłaszcza, gdy objawy się nasilają. Skład leków na zgagę, ich możliwe działania niepożądane oraz interakcje z innymi preparatami można sprawdzić na stronie KtoMaLek.pl.

Jak uniknąć zgagi?

U wielu osób zgaga zwykle pojawia się po bardziej obfitym posiłku. W tej sytuacji wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które uchronią nas przed nieprzyjemnymi dolegliwościami.

 • Zjadajmy 4-5 niewielkich posiłków w ciągu dnia w 3-4 godzinowych odstępach;
 • Jedzmy bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając kęsy jedzenia;
 • Jeżeli wiemy, które produkty wywołują u nas zgagę, unikajmy ich w naszej diecie;
 • Starajmy się ograniczać ciężkostrawne i tłuste potrawy;
 • Rzućmy papierosy oraz zmniejszmy spożycie alkoholu, napojów gazowanych oraz bogatych w kofeinę;
 • Po posiłku sięgajmy po produkty alkalizujące, jak np. migdały;
 • Jeżeli uprawiamy sport, treningi wykonujmy kilka godzin po posiłku,
 • Przebywanie w pozycji leżącej bezpośrednio po posiłku zwiększa ryzyko wystąpienia zgagi, dlatego nie powinno się jeść bezpośrednio przed snem.

1. Adam Chwieśko; Zastosowanie techniki wielokanałowej impedancji z pH-metrią w diagnostyce choroby refluksowej przełyku, Biuletyn Okręgowej Izby Lekarskiej, 2008

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów