Kiedy sięgnąć po krople żołądkowe? Wskazania i możliwe działania niepożądane

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-04-20 17:13
Mężczyzna nalewa na łyżeczkę krople żołądkowe.

Krople żołądkowe to bardzo popularny produkt, który stanowi podstawowe wyposażenie niemal każdej domowej apteczki. Szczególnie przydatne są w przypadku bólu żołądka, np. przy niestrawnościach. Choć wydawane są w aptece bez recepty, należy pamiętać, że długotrwałe ich przyjmowanie nie jest rozwiązaniem problemów żołądkowych i konieczna jest konsultacja lekarska w celu zdiagnozowania powtarzających się problemów. Kiedy stosowanie kropli żołądkowych jest bezpieczne oraz jakie jest ich działanie?

Przyczyny bólu żołądka a krople żołądkowe

Bóle brzucha i narządów trzewnych są jednymi z najczęstszych objawów dotykających zarówno młodych, jak i starszych pacjentów. Ich przyczyny są różne, zazwyczaj spowodowane nieprawidłową dietą lub nieodpowiednią higieną związaną z przyjmowaniem posiłków (zbyt szybkie przyjmowanie posiłków lub przejadanie się). Dyspepsja (niestrawność), z którą najczęściej mamy do czynienia, objawia się:

  • bólem w okolicy nadbrzusza;
  • uczuciem pełności, sytości, ciężkości;
  • uczuciem wzdęcia;
  • bólem żołądka.

Bardzo często pacjenci są w stanie zlokalizować i jasno określić ból, wskazując na żołądek. Najczęściej dolegliwości bólowe żołądka pojawiają się po spożyciu produktów tłustych, ciężkostrawnych, nadmiernie ostrych. Często chorzy zgłaszają ból po szybkim spożyciu pokarmów lub w sytuacjach stresowych. 

W takich sytuacjach, gdy przyczyną bólu okolicy jamy brzusznej jest nieodpowiedni posiłek, warto zastosować krople żołądkowe. Przyspieszą one proces trawienia i zmniejszą dolegliwości bólowe.

Krople żołądkowe – skład i działanie

Krople żołądkowe to płynny preparat dostępny w małej fiolce, wydawany w aptece bez recepty. Produkt zawiera wyciąg alkoholowy z ziela dziurawca, nalewkę z korzenia kozłka, mięty pieprzowej oraz gorzką nalewkę z korzeni goryczki, owocni pomarańczy gorzkiej oraz liści bobrka.

Działanie kropli żołądkowych

Obecne w kroplach żołądkowych wyciągi ziołowe działają rozkurczowo, przeciwbólowo i przeciwwzdęciowo, a także zmniejszają wydzielanie soku żołądkowego. Stosowane są więc najczęściej w czasie niestrawności, zaburzeniach trawienia. Pacjenci chętnie sięgają po krople żołądkowe na zatrucia pokarmowe oraz zgagę.

Kiedy stosować krople żołądkowe?

Ze względu na działanie przeciwbólowe i rozkurczowe kropli, warto je stosować w przypadku niestrawności i związanych z tym dolegliwości żołądka. Można również użyć krople żołądkowe na zgagę (czyli uczucie pieczenia w okolicy zamostkowej, pojawiające się po jedzeniu) czy w zatruciach pokarmowych

Jeśli jednak stosowanie kropli nie przynosi ulgi lub dolegliwości się powtarzają, są silne i towarzyszą im inne objawy, np. wymioty, biegunka czy spadek masy ciała, należy pilnie skonsultować się z lekarzem! W takiej sytuacji wymagana jest bowiem dokładna diagnostyki dolegliwości,w  celu ustalenia przyczyny problemu.

Krople żołądkowe - działania niepożądane

Jak każdy środek leczniczy, również krople żołądkowe mogą wywoływać działania niepożądane. Zazwyczaj występują one w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu lub w sytuacji przedawkowania kropli żołądkowych. 

Do najczęstszych działań niepożądanych zalicza się wysypkę oraz zaczerwienienie skóry (nadwrażliwość na światło), a także zaburzenia jelitowo-żołądkowe. Ze względu na obecność dziurawca, krople żołądkowe mogą wchodzić w interakcje z innymi przyjmowanymi lekami, stwarzając ryzyko osłabienia ich działania.

Dawkowanie kropli żołądkowych

Krople żołądkowe przyjmuje się doustnie, po rozcieńczeniu w niewielkiej ilości wody. Najczęściej stosuje się około 15-40 kropli rozcieńczonych w kieliszku wody. Podaje się je zwykle około 30 minut przed posiłkiem.

Kto nie powinien przyjmować kropli żołądkowych?

Nie zaleca się stosowania kropli u dzieci poniżej 12. roku życia, u osób z chorych na padaczkę i ze zdiagnozowanymi chorobami wątroby, a także u kierowców.

Ze względu na obecność w kroplach etanolu nie zaleca się stosowania kropli żołądkowych w ciąży, jak i podczas karmienia piersią. Pamiętaj również, aby każdy przyjmowany w tym czasie lek skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Dostępność kropli żołądkowych i innych preparatów w wybranej aptece możesz sprawdzić i zarezerwować bez wychodzenia z domu poprzez portal KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

  1. Krople żołądkowe - krople. Medycyna Praktyczna. Baza leków. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/35671,Krople-zoladkowe-krople. (Dostęp: 01.2023).
  2. Waśko-Czopnik, D. (2011). Dyspepsja czynnościowa. Medycyna po Dyplomie, 4(181), s. 83-87.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów