Zapalenie błony śluzowej żołądka – czy można ją wyleczyć? Zapalenie żołądka a dieta

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-10-21 15:25
Kobieta trzyma się za bolący brzuch, cierpi na zapalenie błony śluzowej żołądka.

Żołądek stanowi część układu pokarmowego, którego prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do zachowania homeostazy organizmu. Zapalenie błony śluzowej żołądka (zapalenie żołądka) jest jedną z przypadłości, które uniemożliwiają poprawne funkcjonowanie tego narządu. Czy zapalenie błony śluzowej żołądka można wyleczyć? Jaką dietę stosować przy zapaleniu żołądka?

Czym jest żołądek?

Żołądek to narząd stanowiący część całego układu pokarmowego rozpoczynającego się w jamie ustnej, a kończącego na odbycie. Zbudowany jest z kilku warstw tkanki mięśniowej - dzięki temu jest elastyczny. Pojemność żołądka waha się od 1000 do 3000 ml. Wewnętrzną warstwę ściany żołądka stanowi błona śluzowa tworząca fałdy żołądkowe - na nich zlokalizowane są gruczoły odpowiedzialne za produkcję substancji niezbędnych do trawienia.

Jakie funkcje pełni żołądek?

Do podstawowych funkcji żołądka zaliczyć można:

 • trawienie białek, tłuszczów oraz węglowodanów;
 • rozdrabnianie fragmentów jedzenia;
 • mieszanie pokarmu z sokiem żołądkowym;
 • pozbawianie pokarmu bakterii i innych drobnoustrojów.

Dysfunkcje pracy żołądka – nieżyt żołądka

Jak każdy narząd w naszym ciele, tak również żołądek może ulec chwilowym lub przewlekłym zaburzeniom funkcjonowania. Jednym z zaburzeń jest zapalenie błony śluzowej żołądka - nieżyt żołądka. Są to zmiany błony śluzowej żołądka do których dochodzi głównie w wyniku zakażenia, nadwrażliwości lub po zastosowaniu niektórych leków. Objawami nieżytu żołądka są:

 • ból w nadbrzuszu;
 • zaburzenia łaknienia;
 • nudności, wymioty;
 • w ciężkich przypadkach krwawienie z przewodu pokarmowego.

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka

Cechą charakterystyczną występowania przewlekłego nieaktywnego zapalenia błony śluzowej żołądka jest fakt, że liczba chorych wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Przyczyną takiego stanu jest często przebyte w młodości zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Bakteria ta powoduje zmiany w komórkach nabłonka żołądka uniemożliwiając prawidłową produkcję śluzu. Taki stan może doprowadzić do zanikowego zapalenie błony śluzowej żołądka. Często ta postać przebiega bezobjawowo, lecz gdy już objawy wystąpią, są podobne do standardowego zapalenia błony śluzowej - wówczas nazywana jest ostrym zapaleniem błony śluzowej żołądka. Dodatkowo, przy ostrym zapaleniu żołądka może występować ból pleców, który promieniuje od chorobowo zmienionego narządu.

Zapalenie błony śluzowej żołądka a dieta

Podczas przebiegu zapalenia błony śluzowej żołądka należy stosować dietę łatwostrawną, aby nie obciążać dodatkowo układu pokarmowego. Ograniczeniu podlega tutaj podaż błonnika pokarmowego oraz tłuszczu. Zalecane są potrawy gotowane na parze lub w wodzie oraz pieczone. Warto wybierać pieczywo pszenne, drobne kasze oraz biały ryż. Dodatkiem do pieczywa powinny być chude wędliny oraz sery i nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu. Ograniczyć lub wykluczyć należy jedzenie typu fast food, alkohol oraz produkty wysoko przetworzone. W przebiegu zapalenia błony śluzowej żołądka często dochodzi do zaburzenia wchłaniania witaminy B12. Możemy zadbać o zwiększoną jej podaż wraz z dietą - znajdziemy ją w produktach odzwierzęcych (mięso, ryby, owoce morza, jajka, nabiał). Na półkach aptecznych również znajdziemy preparaty z witaminą B12. Są to między innymi: Life Witamina B12, NATURELL Witamina B12, SOLGAR Witamina B12 naturalna, MyVita SILVER Witamina B12 FORTE

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Czy można wyleczyć zapalenie żołądka?

Zapalenie żołądka można wyleczyć poprzez eliminację czynnika wywołującego chorobę - najczęściej poprzez dezaktywację bakterii Helicobacter pylori. Całkowite wyleczenie będzie możliwe jeśli choroba zostanie zdiagnozowana stosunkowo szybko i nie dojdzie do uszkodzenia dużej części żołądka. W przypadku, gdy choroba jest w stadium zaawansowanym, szansa na całkowite wyleczenie jest mniejsza, jednak objawy i dolegliwości bólowe ulegają znacznemu wyciszeniu.

Czynnikami, które wzmagają rozwój zapalenia błony śluzowej żołądka jest między innymi nieprawidłowa dieta, ciągle powracające infekcje oraz nikotyna. Pamiętajmy, aby eliminować powyższe czynniki w celu ograniczenia możliwości rozwoju infekcji, a jeśli już do niej dojdzie, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza specjalisty. Im szybciej diagnoza zostanie postawiona i zaczniemy przyjmować odpowiednie leki, tym skutki zapalenia błony śluzowej żołądka będą mniejsze. Złe samopoczucie, ból w okolicy żołądka czy zaburzenia łaknienia powinny być dla nas sygnałem od organizmu, że dzieje się coś złego i należy udać się po fachową poradę.

Bibliografia:

 1. Grzywińska U., Dobrowolska-Zachwieja A., Linke K. (2007). Zapalenie błony śluzowej żołądka - podział, etiologia, objawy kliniczne. Nowiny Lekarskie, 76, 5, 426-429
 2. Niestrata Z. (2014). Wpływ farmakologicznej modyfikacji reakcji zapalnej na wyniki leczenia zapalenia żołądka wywołanego zakażeniem Helicobacter pylori. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Rozprawa doktorska, str 1 - 148.
 3. Marlicz K., Fryderek K. (2021). Zapalenie błony śluzowej żołądka (zapalenie żołądka) - przyczyny, objawy i leczenie. Dostępne na:
 4. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/zoladek/50792,zapalenie-blony-sluzowej-zoladka

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów