Zgaga w ciąży – jak bezpiecznie złagodzić jej objawy?

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-08-19 13:43
Kobieta w zaawansowanej ciąży zmaga się z objawami zgagi w ciąży.

Ciąża to szczególny czas dla każdej kobiety, jednak może on wiązać się także z występowaniem różnego rodzaju dolegliwości. Kobiety w trakcie ciąży często zmagają się z uciążliwą zgagą. Jakie są sposoby na zgagę w ciąży? Jak bezpiecznie złagodzić jej objawy? Czy domowymi sposobami jesteśmy w stanie sobie z nią poradzić? Sprawdźmy!

Zgaga – czym jest?

Zgaga jest objawem chorobowym, który charakteryzuje się uczuciem nieprzyjemnego pieczenia w okolicy zamostkowej. Może sięgać do gardła i rozchodzić się po klatce piersiowej. Przyczyną zgagi jest cofanie się niestrawionych treści pokarmowych i soku żołądkowego z żołądka do przełyku. Dochodzi do niego w wyniku rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku.

Zgaga – objawy

Do najczęstszych objawów zgagi należy:

 • ucisk za mostkiem;
 • uczucie wzdęcia;
 • uczucie pieczenia w klatce piersiowej lub gardle po spożytym posiłku;
 • potrzeba odbijania;
 • piekący, kwaśny płyn w gardle;
 • gorzki smak w ustach, nudności;
 • chrząkanie i chrypka.

Z reguły powyższe objawy pojawiają się do 2 godzin po spożytym posiłku, często nasilają się nocą.

Zgaga – przyczyny

Do przyczyn sprzyjających zaburzeniom relaksacji zwieracza przełyku i w konsekwencji powstawania zgagi zalicza się:

 • częste spożycie tłustych mięs i nabiału;
 • smażone potrawy;
 • przejadanie się;
 • zbyt szybkie spożywanie posiłków;
 • spożywanie posiłków krótko przed snem;
 • ostre posiłki;
 • niektóre leki;
 • alkohol i napoje zawierające kofeinę, które mogą powodować rozluźnienie zwieracza przełyku;
 • palenie papierosów;
 • stres i niepokój.

Zgaga w ciąży szczególnie może się nasilać w trzecim trymestrze z powodu znacznie powiększonej macicy.

Zgaga w ciąży

Zgaga to dolegliwość, która ujawnia się u 45-80% kobiet w trakcie ciąży. Przyczyn pojawienia się tej przypadłości jest kilka. Należą do nich:

 • Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Progesteron może powodować rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego, w tym dolnego zwieracza przełyku. 
 • Powiększona macica – wywiera ucisk na narządy znajdujące się w jamie brzusznej, co powoduje wypychanie treści żołądka w kierunku przełyku. 
 • Nieodpowiednio skomponowany jadłospis.

Co na zgagę w ciąży?

Dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie, można znacznie zminimalizować nieprzyjemne uczucie zgagi. Posiłki należy jadać częściej ale mniejsze objętościowo. Ostatni posiłek powinien być lekkostrawny i zjadany 2-3 godziny przed snem. Lepszym wyborem będzie picie niegazowanej wody mineralnej pomiędzy posiłkami. Zmniejszenie dolegliwości wynikających ze zgagi można osiągnąć także poprzez rezygnację z niektórych produktów spożywczych. Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny dlatego warto prowadzić dzienniczek żywieniowy, który pomoże wyeliminować produkty nasilające tę dolegliwość. Aby zmniejszyć nieprzyjemne pieczenie należy ograniczyć spożycie: kwaśnych owoców cytrusowych zawierających znaczne ilości kwasów organicznych, warzyw takie jak por czy cebula, octu i ostrych przypraw. Z diety należy wyeliminować produkty takie jak: chleb razowy na zakwasie, ogórki i kapusta kiszona, zasmażki, tłuste sosy, słodycze, kawa oraz czekolada. Należy unikać wysokoprzetworzonych produktów oraz smażonych i tłustych potraw. 

Podczas snu należy unieść głowę wyżej niż resztę ciała, a rano należy powoli wstać z łóżka. Po posiłku zaleca się odpoczynek w pozycji siedzącej, nie pochylanie się i nie leżenie na plecach.

Domowe sposoby na zgagę w ciąży 

Dzięki wprowadzeniu niektórych produktów spożywczych oraz przypraw można w łatwy sposób załagodzić objawy zgagi. Regularne spożywanie migdałów zobojętnia kwas solny w żołądku oraz reguluje system trawienny. Ponadto w swoim składzie zawierają one cenne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Warto jednak pamiętać, że migdały są bardzo kalorycznym produktem, dlatego należy je jeść w umiarkowanych ilościach. W walce ze zgagą przydatne może być także kłącze imbiru. Przypisuje się mu także działanie przeciwwymiotne. Można dodawać go do sałatek, dressingów, koktajli lub żuć jego plasterek. Warto również zaparzać zioła takie jak: kmin rzymski, melisa, koper włoski, rumianek, prawoślaz lekarski czy wiązówka błotna. Częste spożywanie ziół należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, aby nie wchodziły one w reakcje z dobraną suplementacją. Wśród składników aptecznych dozwolonych dla kobiet w ciąży są preparaty, które zawierają węglan wapnia, węglan magnezu lub alginiany. Substancje te w bezpieczny sposób zobojętniają działanie kwasów żołądkowych. Do przykładowych preparatów należy: Koper włoski fix Tylko Natura, Gastrotuss.

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

 1. Świątkowska D. 2021. Poradnik żywienia kobiet w ciąży. Klinika Położnictwa i Ginekologii. Instytut Matki i Dziecka, s. 103. 
 2. Banaszak‒Żak B. 2005. Styl życia kobiet w okresie ciąży, „Zdrowie Publiczne”, nr 115 (2), s. 179‒183.
 3. Śmiechowska M., Cugowska M. 2011. Rola żywności i żywienia w chorobie refluksowej. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLIV, 3, s. 298-299.  

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów