Cebula na przeziębienie i nie tylko. Jak zrobić syrop z cebuli?

Cebula to jedno z najbardziej znanych i cenionych polskich warzyw. Ma charakterystyczny ostry smak i zapach, który powoduje łzawienie. Jest powszechnie używana w kuchni jako dodatek do wszelakich potraw, ale jej rola nie kończy się na tym. Posiada także działanie lecznicze - wspomaga organizm w walce z infekcjami, a nawet poprawia wygląd skóry redukując rozstępy. To zaledwie dwa jej zastosowania - w poniższym wpisie poznasz ich więcej. Dowiesz się również, jak przygotować domowy syrop z cebuli pomocny w infekcjach bakteryjnych.

Artykuł rekomendowany przez:
cebula na przeziębienie

Kilka słów o cebuli

Cebula jadalna (łac. Allium cepa L.) to bylina należąca do rodziny liliowatych. Jej właściwości i zastosowanie znane są już od wieków. Początkowo występowała w stanie dzikim we wschodnich regionach śródziemnomorskich, następnie została wprowadzona jako roślina uprawna. Działanie cebuli i jej ostry, specyficzny zapach spowodowany jest obecnością sulfotlenków i cepaenów. 

Co znajduje się w cebuli?

W bulwach cebuli znajdziemy związki siarki - cysteinę i jej pochodne: propenylosulfotlenek cysteiny, alkilo- i alkenylocysteinę i sulfotlenki, disiarczek propylu, a także flawonoidy, saponozydy i polisacharydy. 

Cebula to nie tylko wspaniały dodatek nadający smak wielu daniom, ale naturalne lekarstwo. Jakie działanie lecznicze posiada cebula i kiedy może pomóc naszemu zdrowiu?

Cebula na przeziębienie

Świeża cebula, jej sok i wyciągi działają bakteriobójczo (czyli zabijają bakterie) i bakteriostatycznie (czyli hamują rozwój bakterii), przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Dzięki tym właściwościom, bulwę możemy nazwać skutecznym i naturalnym “antybiotykiem” w walce z przeziębieniami i innymi infekcjami, zwłaszcza górnych i dolnych dróg oddechowych. W okresach zwiększonej zapadalności na przeziębienia, czyli w jesienno-zimowym czasie roku, warto profilaktycznie spożywać cebulę w różnych postaciach, aby naturalnie wzmocnić organizm i ustrzec się przed chorobami. 

cebula

Cebula na blizny i inne zmiany skórne

Preparaty z cebuli dzięki właściwościom fibrynolitycznym działają zmiękczająco na blizny i bliznowce. W aptece możesz kupić leki na blizny w postaci kremu (Cepan) i żelu (Contractubex) zawierające w składzie wyciąg z cebuli. Wyciąg z cebuli możemy zastosować także zewnętrznie na skórę, pomoże on w walce z trudno gojącymi się ranami, czyrakami, owrzodzeniami, a nawet zmianami trądzikowymi. Stosowany jest na skórę głowy w łupieżu i przy łojotoku. Okład z wyciągu cebuli będzie pomocny po ukąszeniu owadów, zmniejszy stan zapalny w miejscu ukąszenia oraz ból i pieczenie. 

Inne działania cebuli

Cebula obniża poziom lipidów i ciśnienie krwi, zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz hamuje agregację płytek. Pomocna będzie także w problemach związanych z brakiem łaknienia. Cebulę kupisz w aptece pod postacią syropu (Alcep), a także w postaci zawiesiny doustnej (Fitolizyna) stosowanej głównie w zapaleniach dróg moczowych. 

Domowy syrop z cebuli - jak go przygotować?

Potrzebne składniki:

  • 3 średnie cebule;
  • cukier lub miód.

Cebulę posiekaj na drobne kawałki i układaj naprzemiennie z cukrem lub miodem w słoiku. Odstaw na jeden dzień, aby cebula mogła puścić sok. Spożywaj jedną łyżkę na dzień. Opcjonalnie możesz dodać inne dodatki np. imbir, cytrynę, czosnek, sok z malin, jeżyn, czarnego bzu, które poprawią smak syropu. Tak przygotowany syrop warto pić w okresie jesienno-zimowym w celu wzmocnienia odporności. Syrop z cebuli możesz przygotować również z pomocą sokowirówki, wystarczy obrać cebule i wycisnąć z nich sok, a następnie dodać resztę dodatków. 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Więcej artykułów