Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Mleko kokosowe - roślinna alternatywa dla mleka krowiego

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-05-26 11:33
Mleko kokosowe w szklanej butelce oraz rozłupany orzech kokosowy na szarym tle.

Oferta napojów roślinnych, które mogą stanowić alternatywę dla mleka krowiego, stale się rozrasta. Jednym z takich produktów jest mleko kokosowe, które wytwarza się z miąższu orzecha kokosowego. Ma przyjemny smak i kremową konsystencję, dzięki czemu idealnie nadaje się do gotowania i przygotowywania słodkich deserów. Jakie wartości odżywcze ma mleko kokosowe?

Jak wytwarza się mleko kokosowe?

Mleko kokosowe wytwarza się z miąższu orzecha kokosowego, który najpierw się ściera, następnie zalewa gorącą wodą i odciska z nadmiaru płynu. Otrzymany w ten sposób napój ma białą barwę, przyjemny kokosowy zapach i delikatnie słodki smak. Im bardziej dojrzały orzech kokosowy, tym słodszy będzie wytworzony z niego napój. W sklepach sprzedawane jest w puszkach lub kartonach. Napój kokosowy różni się od mleka kokosowego. Ten pierwszy nadaje się do zabielania kawy, sprawdzi się też jako dodatek do płatków zbożowych i owsianek lub składnik koktajli. Mleko kokosowe (również mleczko kokosowe) jest bardziej tłuste i skoncentrowane, dodaje się je do deserów i dań wytrawnych. Warto szukać tych produktów z możliwie najkrótszym składem. Dobrej jakości mleczko kokosowe powinno składać się wyłącznie z ekstraktu kokosa oraz wody. Wszelkie dodatki smakowe i cukier są niepożądane, podobnie jak substancje stabilizujące i zagęszczające, np. guma guar, guma ksantanowa i karagen.

Mleko kokosowe bywa mylone z wodą kokosowa, lecz są to dwa zupełnie różne napoje. Woda kokosowa to bielmo jądrowe młodych orzechów kokosowych, które ma postać nieco mętnego płynu. Nie zawiera tłuszczów, a dzięki zawartości węglowodanów i elektrolitów może odgrywać rolę naturalnego izotoniku.

Wartości odżywcze mleka kokosowego

Mleko kokosowe nie należy do produktów niskokalorycznych – 100 g mleczka kokosowego dostarcza od 180 do nawet 230 kcal, co zależne jest od ilości ekstraktu kokosowego w produkcie. Znajduje się w nim około 24 g tłuszczów, z czego większość stanowią nasycone kwasy tłuszczowe (21 g), a dokładniej średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (ang. medium chain triglycerides, MCT). Ponadto mleko kokosowe dostarcza około 2 - 5 g węglowodanów i 2 g białka.

W mleku kokosowym obecne są też liczne związki mineralne (mangan, miedź, żelazo, fosfor, magnez, potas, selen, wapń, sód), kwas foliowy, witamina C oraz E. Napoje kokosowe mogą być też fortyfikowane witaminą B12, D i dodatkową dawką wapnia oraz witaminy B6.

Mleko kokosowe nie zawiera laktozy, jest więc bezpiecznym wyborem dla osób, które z różnych powodów unikają mleka i jego przetworów. Jest też odpowiednie dla wegan i wegetarian, gdyż pozbawione jest jakichkolwiek składników pochodzenia zwierzęcego.

Czy mleko kokosowe jest zdrowe?

Mleko kokosowe jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, co może budzić słuszne obawy, że nie będzie korzystne dla kondycji układu sercowo-naczyniowego. Są to jednak głównie tłuszcze MCT, które wchłaniają się bezpośrednio z przewodu pokarmowego do naczyń krwionośnych wątroby, a te mogą zmniejszać magazynowanie tkanki tłuszczowej w organizmie i zwiększać wydatek energetyczny, tym samym pomagając zredukować nadmierną masę ciała. Istnieją też doniesienia mówiące o tym, że zawarte w mleku kokosowym tłuszcze mogą korzystnie wpływać na profil lipidowy, choć inne badania wykazują odwrotną tendencję. Badania wykazały, że mleko kokosowe działa ochronnie w przypadku owrzodzeń błon śluzowych przewodu pokarmowego i zmniejsza dolegliwości bólowe.

Napoje kokosowe o niskiej zawartości ekstraktu kokosowego zawierają niewielką ilość tłuszczu, mogą więc być spożywane bez obaw o zbyt wysoką podaż nasyconych kwasów tłuszczowych. Gęste i tłuste mleczko kokosowe warto jednak stosować z umiarem, pamiętając o tym, że to dodatni bilans energetyczny jest głównym powodem nadwagi i otyłości.

Zastosowania mleka kokosowego

Mleko kokosowe jest popularnym składnikiem dań kuchni tajskiej i indyjskiej, dodaje się je do rozmaitych rodzajów aromatycznego curry, pikantnych zup (np. zupa laksa, tom kha) i słodkich deserów (np. mango sticky rice). Bez obaw można je też stosować jako zamiennik śmietany lub mleka w daniach o europejskim rodowodzie. Sprawdzi się do zabielania zup i sosów, a także jako dodatek do ciast i deserów, składnik owocowych koktajli i innych napojów, które tradycyjnie przygotowuje się na bazie mleka.

Jak zrobić domowe mleko kokosowe?

Możemy spróbować swoich sił i przygotować domowe mleko kokosowe, co nie jest wcale trudne. Do tego celu potrzebować będziemy:

  • 250 g wiórków kokosowych (najlepiej niesiarkowanych);
  • 1 litra wody o temperaturze pokojowej.

Wiórki kokosowe należy zalać wodą i odstawić na kilka godzin (najlepiej na całą noc). Następnie masę przelewamy do kielicha blendera i miksujemy przez kilka minut. Po tym czasie masę przelewamy na sito wyłożone gazą i porządnie odciskamy z nadmiaru wody. Jeżeli otrzymany napój jest zbyt tłusty, można go rozcieńczyć dodatkową porcją wody.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów