Lamblia - przyczyny, objawy, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-06-10 15:20
Zbliżenie na trofozoity lambli.

Giardia lamblia jest pierwotniakiem, który wywołuje chorobę nazywaną lambliozą. Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez spożycie pokarmu lub wody zawierającej cysty pasożyta. Objawy choroby dotyczą głównie układu pokarmowego i obejmują m.in. biegunki, wymioty i upośledzenie wchłaniania niektórych substancji odżywczych.

Czym jest lamblia?

Giardia lamblia jest patogennym pierwotniakiem, który wywołuje chorobę pasożytniczą - lambliozę, inaczej nazywaną giardiozą. Lamblioza jest jedną z najczęściej występujących chorób biegunkowych u ludzi. Ocenia się, że w krajach rozwiniętych zakażonych może być od 2-5% społeczeństwa, a w krajach rozwijających się nawet od 20 do 30%. Lamblia ma zdolność transmisji pomiędzy człowiekiem a zwierzętami, a jej rezerwuar mogą stanowić zarówno zwierzęta domowe (koty, psy) jak i dzikie (bobry). Giardia lamblia jest bardzo zaraźliwa dla człowieka. Aby zarazić się lamblią wystarczy około 10 cyst, a w jednym gramie kału może znajdować się ich nawet milion.

Lamblia - czynniki sprzyjające zakażeniu

Do zakażenia lambliami dochodzi najczęściej poprzez spożycie zanieczyszczonego cystami pokarmu lub wody. Zakażenia poprzez kontakt bezpośredni dotyczą głównie dzieci przebywających w żłobkach i przedszkolach.

Wśród czynników, które sprzyjają zakażeniu znajduje się m.in picie nieprzegotowanej wody z niepewnych źródeł, a także ze strumieni i jezior. Giardia lamblia jest odporna na działanie chloru, więc samo chlorowanie wody nie jest wystarczającą ochroną przed zakażeniem cystami. 

Częste podróże do krajów położonych w strefie międzyzwrotnikowej także wiążą się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania, ponieważ Giardia lamblia odpowiada za około 5% biegunek podróżnych. Ponadto wśród czynników ryzyka zakażenia wymienia się: złe warunki sanitarne, bezkwaśność żołądka (również tą spowodowaną lekami) oraz niedobory odporności.

Lamblioza - jakie są objawy zakażenia?

Lamblioza może przebiegać w trzech postaciach klinicznych. Najczęstszą formą jest zakażenie bezobjawowe, które ustępuje samoistnie. Kolejną postacią jest zakażenie o przebiegu ostrym, w którym obserwuje się głównie objawy ze strony układu pokarmowego:

  • biegunki,
  • cuchnące stolce,
  • osłabienie,
  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • wymioty,
  • wzdęcia,
  • spadek masy ciała.

Choroba może też występować w formie przewlekłej, która nie zawsze poprzedzona jest występowaniem fazy ostrej. Objawy również obejmują przewód pokarmowy, jednak występują okresowo i są łagodniejsze. Dodatkowo może dojść do zaburzeń wchłaniania i niedoborów witamin, m.in. witaminy A, B12 czy kwasu foliowego.

Poza objawami ze strony układu pokarmowego lamblioza może powodować szereg nietypowych dolegliwości, takich jak:

Lamblioza - leczenie. Co zabija lamblie?

Każde rozpoznane zakażenie wymaga leczenia, które przebiega dwutorowo. Z jednej strony stosuje się leki działające objawowo, które łagodzą symptomy choroby i zmniejszają nasilenie dolegliwości, z drugiej zaś prowadzi się leczenie przyczynowe, z zastosowaniem preparatów przeciwpasożytniczych i chemioterapeutyków. 

Lekiem z wyboru o najwyższej skuteczności jest metronidazol. Jeśli po tygodniu od przeprowadzenia kuracji w badaniach stwierdza się obecność lamblii, to leczenie uznaje się za nieskuteczne. Zwykle jest to spowodowane nieprecyzyjnym stosowaniem się do zaleceń lekarskich w zakresie przyjmowania preparatu. W takim wypadku włącza się leczenie drugiego rzutu, obejmujące albendazol, a w razie niepowodzenia należy rozważyć terapię dwulekową. Leczenie lambliozy można też prowadzić przy pomocy paromomycyny, kwinakryny i tinidazolu

Dostępność poszukiwanych preparatów w najbliższych aptekach możesz z łatwością sprawdzić poprzez portal KtoMaLek.pl.

U kobiet ciężarnych jedynym preparatem, który może być stosowany w ciężkiej postaci lambliozy jest paramomycyna - antybiotyk, który nie wchłania się z przewodu pokarmowego.

Czy da się zapobiec zakażeniu lamblią?

Profilaktyka zakażeń Giardia lamblia powinna obejmować:

  • przestrzeganie zasad sanitarno-higienicznych,
  • dokładne mycie warzyw i owoców,
  • unikanie picia wody z jezior i rzek,
  • zakaz korzystania z kąpielisk wodnych do dwóch tygodni po ustąpieniu objawów,
  • izolacja chorych na lambliozę z objawami biegunki.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów