Oczy w dobie cyfrowej – jak zadbać o ich nawilżenie podczas pracy przy monitorze?

Artykuł sponsorowany
Publikacja:
2025-05-05 12:52
Aktualizacja:
2025-05-07 15:42

Wzrok to jeden z podstawowych zmysłów, pozwalający na dokładną obserwację otaczającej nas rzeczywistości. W dobie cyfrowej nasze zasięgi stają się o wiele szersze. Mamy wgląd w informacje z odległych zakątków świata, dane pochodzące z różnych zestawień, książki oraz artykuły elektroniczne i nie tylko. Wszystko to na stosunkowo niewielkim ekranie komputera lub telefonu. Jest to spore udogodnienie, ale dla naszego wzroku to niestety sytuacja wymagająca. Praca przy ekranie może powodować sporo dolegliwości, wśród których prym wiedzie suchość oczu. Podpowiadamy, jak właściwie zadbać o nawilżenie oczu, jeśli pracujemy przy monitorze!

Młoda kobieta korzysta z laptopa w biurze.

Jak praca przy monitorze wpływa na oczy?

Film łzowy, zawierający m.in. wodę, elektrolity i substancje śluzowe, jest rozprowadzany po powierzchni oka podczas mrugania – wynika to z naturalnego odruchu zamykania oczu, co z kolei wpływa na ich nawilżenie. Praca przy monitorze sprawia, że mrugamy nawet trzy razy rzadziej, a powiek nie domykamy. To zaś przyczynia się do nadmiernego odparowywania wody z filmu łzowego i zaburza jego lepkość. Konsekwencją może być cyfrowe zmęczenie oczu, objawiające się m.in. dyskomfortem i nadmierną suchością, a często również pieczeniem, przekrwieniem, nadwrażliwością na światło czy nawet pogorszeniem wzroku.

Ponadto monitory emitują światło niebieskie. Promienie padające na gałkę oczną w nadmiarze mogą powodować „przeciążenie” oczu. Zaburzają też naturalny rytm dobowy – pobudzają nas, jeśli pracujemy w późnych godzinach, utrudniają zasypianie, powodują zmęczenie i bóle głowy. 

Jak nawilżyć oczy przemęczone od monitora?

Podczas pracy przy monitorze warto zadbać o dobre warunki panujące w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Niska wilgotność powietrza przyczynia się do odparowywania filmu łzowego, dlatego przy biurku warto postawić nawilżacz powietrza. Wskazane jest też regularne wietrzenie pokoju i dbałość o czystość – oczy wysuszone stają się podatne na wnikanie patogenów i infekcje. Trzeba również unikać pocierania oczu, co mogłoby potęgować wysuszenie i doprowadzić do poważniejszych podrażnień.
Jeśli odczuwasz suchość oczu lub chcesz jej zapobiec, możesz sięgnąć po preparaty przeznaczone do nawilżania oczu. Właściwości nawilżające wykazuje np. wyrób medyczny Hyabak – krople z hialuronianem sodu, przynoszące natychmiastową ulgę zmęczonym i wysuszonym oczom.

Można je stosować doraźnie, w przypadku suchości i podrażnień oka. Preparat może być stosowany przez osoby dorosłe, także te noszące soczewki kontaktowe (można go aplikować również bezpośrednio na soczewki).

Kluczowe zasady naturalnej dbałości o oczy podczas pracy przy monitorze

Nadmierne zmęczenie oczu podczas pracy przy monitorze może prowadzić do różnych dolegliwości. Cyfrowemu zmęczeniu wzroku można, a nawet trzeba, zapobiegać. W ramach profilaktyki dla zdrowia oczu u osób pracujących przy monitorze zaleca się następujące działania:

  • Pamiętaj o właściwym ustawieniu monitora komputera względem oczu. Monitor powinien być ustawiony na wysokości oczu tak, aby górna część ekranu znajdowała się na poziomie oczu lub nieco poniżej.
  • Pamiętaj o częstym, pełnym mruganiu – odruch trwa ok. 1/3 sekundy i powinien się powtarzać przynajmniej kilkanaście razy w ciągu minuty.
  • Dbaj o wilgotność powietrza i jego czystość w miejscu pracy.
  • Stosuj krople nawilżające i staraj się nie dopuszczać do podrażnień oczu.
  • Dbaj o właściwą higienę brzegów powiek i skóry wokół oczu – nie pocieraj powiek, myj dłonie przed aplikacją preparatów, stosuj sterylne produkty.
  • Rób przerwy w pracy – co ok. 20 minut odwracaj wzrok od monitora i staraj się go skupiać na przedmiocie możliwie najdalej oddalonym, np. wyglądając za okno.
  • Każdego dnia spędzaj czas na świeżym powietrzu. 
  • Pamiętaj o zdrowej diecie, bogatej w składniki istotne dla utrzymania prawidłowego widzenia.
  • Dbaj o zachowanie prawidłowego rytmu dobowego – wysypiaj się, wprowadź regularne godziny aktywności, posiłków, snu i czuwania.

 

Piśmiennictwo

  1. Talens-Estarelles, Cristian et al. “Use of digital displays and ocular surface alterations: A review.” The ocular surface vol. 19 (2021): 252-265. doi:10.1016/j.jtos.2020.10.001
  2. Trancoso Vaz, Fernando et al. “Improving Visual Comfort during Computer Gaming with Preservative-Free Hyaluronic Acid Artificial Tears Added to Ergophthalmological Measures.” Vision (Basel, Switzerland) vol. 7,1 5. 11 Jan. 2023, doi:10.3390/vision7010005

 

HYABAK®, wyrób medyczny, krople do oczu przeznaczone do nawilżania oczu i soczewek kontaktowych; rzadko możliwe łagodne podrażnienia i zaczerwienienie oczu, pieczenie, kłucie, uczucie obcego ciała w oku i niewyraźne widzenie przez krótki czas; podmiot prowadzący reklamę: Théa Polska sp. z o.o., ul. Cicha 7, 00-353 Warszawa; producent:  Laboratoires Théa

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie Polecane

Więcej artykułów