Jakie właściwości ma witamina A? Źródła witaminy A w diecie

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-01-18 13:55
Kiedy stosować witaminę A?

Witamina A, jako jedna z czterech witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – odgrywa istotną rolę w organizmie człowieka. Odpowiada między innymi za prawidłowe widzenie, walczy z wolnymi rodnikami oraz wspomaga układ immunologiczny. Jakie jeszcze cenne właściwości posiada witamina A? Czy jej nadmiar lub niedobór może okazać się szkodliwy dla zdrowia człowieka? Kiedy stosować witaminę A?

Czym jest witamina A?

Mówiąc o witaminie A mamy na myśli całą grupę substancji chemicznych zwanych retinoidami. Oprócz witaminy A, zalicza się do nich również: prowitaminę A, retinol, B-karoten oraz akseroftol. Wraz z witaminami: D, E i K należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – tam również jest magazynowana dzięki czemu ryzyko jej niedoboru jest zdecydowanie niższe. Warto również pamiętać o tym, iż nadmiar witaminy A także może okazać się szkodliwy dla naszego zdrowia.

Jakie właściwości posiada witamina A?

 • Uczestniczy w procesie widzenia,
 • jest niezbędna podczas wzrastania komórek,
 • wspomaga regenerację tkanek,
 • bierze udział w przemianach lipidów oraz w metabolizmie białek,
 • dzięki właściwościom przeciwutleniającym jest skuteczna w walce z wolnymi rodnikami,
 • działa przeciwnowotworowo,
 • wpływa pozytywnie na stan skóry – zapobiega zakażeniom i likwiduje przebarwienia.

Niedobór witaminy A – objawy

Do niedoboru witaminy A dochodzi w sytuacji, w której jest ona dostarczana do organizmu w zbyt małej ilości. Jest to efekt źle zbilansowanej diety, ubogiej w produkty będące źródłem tej witaminy. Jej niedobory mogą być także spowodowane nieprawidłowym wchłanianiem. Awitaminoza witaminy A może prowadzić do:

 • ślepoty zmierzchowej – tzw. kurzej ślepoty,
 • suchości rogówki oraz spojówki,
 • zaburzenia lub nawet zahamowania wzrostu,
 • spadku odporności,
 • problemów skórnych – nadmierne rogowacenie naskórka,
 • łamliwości włosów oraz paznokci,
 • wolnego gojenia się ran,
 • utraty powonienia.

Czy nadmiar witaminy A jest szkodliwy?

Zarówno nadmiar jak i niedobór witaminy A jest szkodliwy. Hiperwitaminoza prowadzi do odwapnienia kości, zaburzeń ze strony układu nerwowego, zmian skórnych (np. owrzodzeń), utraty łaknienia, krwawienia dziąseł, opuchliźnie powiek, a nawet w skrajnych przypadkach do nowotworów. Długotrwała suplementacja przy dobrze zbilansowanej diecie może mieć skutek odwrotny do zamierzonego – działa toksycznie na organizm człowieka.

Witamina A – zapotrzebowanie

Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę A u dorosłej kobiety, należy dostarczyć 700 µg witaminy A. Nieco większą podaż mają mężczyźni – 900 µg. U dzieci w zależności od wieku zapotrzebowanie na witaminę A waha się między 400 a 900 µg. Nie należy przekraczać dziennych norm na witaminę A, aby nie doprowadzić do jej hiperwitaminozy (nadmiaru).

Jakie są źródła witaminy A?

Dobrym źródłem witaminy A są warzywa i owoce o barwie zielonej, żółtej oraz pomarańczowej, np. szpinak, sałata, marchew, pomidor, brzoskwinia oraz wiśnia. Bogate w witaminę A są również podroby, ryby (śledź, tuńczyk, makrela) oraz jaja. Produkty mleczne takie jak masło, śmietana, tłusty ser to także cenne jej źródło. W aptekach dostępne są suplementy diety z witaminą A. Znajdziemy ją w takich preparatach jak Vitagal Witamina A, Witamina A + E APTEO, Witamina A Forte AURA HERBALS

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Kiedy warto sięgać po witaminę A?

Jeśli stwierdzony zostanie niedobór witaminy A w organizmie, należy najpierw przeanalizować swój sposób odżywiania i wprowadzić produkty, które są bogate w ten składnik. Dzięki temu zapotrzebowanie zostanie pokryte, a organizm uzupełni brakującą ilość. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – w tym witaminę A – należy przyjmować wraz z pożywieniem bogatym w tłuszcze – wchłonie się wówczas znacznie lepiej. 

Witamina A poprzez swoje szerokie spektrum działania na organizm jest niezwykle ważna. Należy więc dbać o odpowiednią jej podaż każdego dnia. W sytuacji hipowitaminozy (niedoboru) witaminy A należy zwiększyć udział produktów będących dobrym jej źródłem.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów