Czym są grudki perliste i czy wymagają leczenia? Jak się ich pozbyć?

Publikacja:
2025-04-08 12:53
Aktualizacja:
2025-04-08 13:37

Grudki perliste pojawiają się głównie u mężczyzn, ale występują nieliczne przypadki, pojawienia się grudek perlistych u kobiet. Wiele osób obawia się, że są one wynikiem poważnej choroby. Grudki perliste są tak naprawdę niegroźną zmianą fizjologiczną, która dodatkowo stanowi dla wielu osób powód do wstydu. Na szczęście istnieją sposoby na ich pozbycie się. Jak usunąć grudki perliste? Czy grudki perliste są zaraźliwe?

Mężczyzna konsultuje z lekarzem grudki perliste.

Grudki perliste — co to?

Grudki perliste, tak jak wyżej wspomniano, są to niegroźne dla życia zmiany fizjologiczne, które powstają w okolicach intymnych. U mężczyzn zlokalizowane są najczęściej na prąciu, a u kobiet, w okolicach warg sromowych. Ich częstość występowania jest indywidualna. W przypadku mężczyzn częstość ta wynosi od 14 do 48%. U kobiet jest ona znikoma i pojawia się tylko u około 1% pacjentek

Grudki perliste niestety do dzisiaj stanowią dla wielu osób problem estetyczny, który ma znaczący wpływ na samopoczucie, samoocenę i komfort emocjonalny podczas stosunku. 

Przyczyny powstawania grudek perlistych nie zostały jeszcze poznane. 

Perliste grudki prącia

U mężczyzn grudki perliste rozmieszczone są głównie na prąciu. Widoczne są w postaci jednego lub kilku rzędów grudek w różowym, bądź białym kolorze. Najczęściej lokują się na grzbiecie prącia. Grudki perliste nie wywołują żadnych objawów.

Grudki perliste sromu

Z badań wynika, że u około 1% kobiet mogą pojawić się grudki perliste. Głównie rozmieszczone są liniowo, a także symetrycznie po wewnętrznej powierzchni obu warg sromowych mniejszych. Są one różowe lub białe, gładkie bądź nitkowate. Ich charakterystyczne rozmieszczenie jest cechą szczególną, dzięki której można odróżnić grudki perliste od brodawek spowodowanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Dzięki poprawnie postawionej przez lekarza diagnozie grudek perlistych, pacjentka jest w stanie uniknąć wielu niepotrzebnych zabiegów, takich jak histopatologia, którą wykonuje się podczas podejrzenia niektórych chorób wenerycznych. 

Czy grudki perliste są zaraźliwe?

Grudki perliste nie są zaraźliwe. Natomiast są one podobne do brodawek narządów płciowych, przez co wiele osób błędnie je rozpoznaje. Brodawki narządów płciowych są wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego, zatem można się nim zarazić. Grudki perliste są naturalną częścią ciała i są niegroźne, zatem nie wymagają one leczenia lub ich usuwania. 

Grudki perliste — choroby weneryczne

Grudki perliste same w sobie nie są niebezpieczne, ale jak wcześniej wspomniano, mogą być mylone z różnymi chorobami wenerycznymi, które wymagają odpowiedniego leczenia.

Do chorób, które objawiają się podobnie jak grudki perliste, zaliczamy brodawki narządów płciowych, mięczak zakaźny, liszaj lśniący itp. 

Jeśli lekarz nie może jednoznacznie stwierdzić, czy występujące zmiany to grudki perliste lub objawy choroby wenerycznej, zaleca pacjentowi wykonanie odpowiedniego testu wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, dermoskopii lub histopatologii

Kłykciny kończyste a grudki perliste

Kłykciny kończyste powstają w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), zatem można się nimi zarazić. HPV dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wirus ten jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może powodować rozwój nowotworów. Kłykciny mają kalafiorowaty kształt, a także są nierównomiernie rozmieszczone. W niektórych przypadkach mogą rozwinąć się również w jamie ustnej, ze względu na przeniesienie wirusa drogą oralną. W leczeniu kłykcin stosuje się między innymi imikwimod, podofilotoksynę, kwas trójchlorooctowy, sinekatechinę lub wodorotlenek potasu.

Dostępność poszukiwanych preparatów w najbliższych aptekach znajdziesz na stronie KtoMaLek.pl.

Grudki perliste — jak usunąć?

Grudki perliste nie wymagają leczenia, a tym bardziej ich usuwania. Natomiast u niektórych osób, ze względu na pogorszony stan psychiczny, spowodowany obecnością grudek perlistych, można zastosować ich usunięcie. Eliminuje się je, za pomocą zabiegu laserowego lub krioterapii, czyli wymrażania. Niestety istnieje ryzyko tworzenia się po zabiegu blizn. Dodatkowo może dojść do nadkażenia ran, dlatego nie zaleca się usuwania grudek perlistych, jeśli nie ma wyraźnych do tego wskazań.

 

Bibliografia

  1. Martín-Ezquerra, G., Masferrer, E., Garcia-Diez, I. (2013). Filiform Papules on the Labia Minora. Sexually Transmitted Diseases. Available from: https://journals.lww.com/stdjournal/fulltext/2013/11000/filiform_papules_on_the_labia_minora.13.aspx
  2. Love, L.W., Badri, T., Ramsey, M.L. (2023). Pearly Penile Papule. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK442028/
  3. Murynka, T., Prajapati, V., Barankin, B. (2009). Answer: Can you identify this condition?. Canadian Family Physician. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2762303/

Autor

Redakcja ktomalek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja ktomalek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Więcej artykułów