Zapalenie osierdzia — czym jest i dlaczego występuje? Objawy, leczenie, rokowania
- Publikacja:
- dzisiaj 13:08
- Aktualizacja:
- dzisiaj 16:12
Zapalenie osierdzia jest spowodowane toczącym się procesem zapalnym w obrębie worka osierdziowego. Charakteryzuje się ono obecnością bólu w klatce piersiowej, kaszlu i duszności. Można je podzielić na: ostre, przewlekłe, przetrwałe i nawracające. Zapalenie osierdzia jest groźnym stanem, a rokowanie zależy m.in. od ilości płynu w worku osierdziowym, obecności gorączki >38°C czy odpowiedzi na leczenie kwasem acetylosalicylowym lub lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jak długo trwa zapalenie osierdzia i jak je leczyć? Czy alkohol może spowodować ostre zapalenie osierdzia?

Czym jest osierdzie?
Osierdzie to worek surowiczy składający się z dwóch blaszek: trzewnej zwanej nasierdziem, która jest mocno zrośnięta z mięśniem sercowym oraz blaszki ściennej. Pomiędzy tymi dwoma warstwami jest wąska przestrzeń tzw. jama osierdzia. W jamie osierdzia w prawidłowych warunkach może znajdować się od 10 do 50 ml płynu.
Przyczyny zapalenia osierdzia
Przyczynami ostrego zapalenia osierdzia mogą być:
- infekcje — wirusy (najczęściej), bakterie (w tym gruźlica), grzyby, pasożyty;
- choroby układowe tkanki łącznej i inne choroby autoimmunologiczne;
- nowotwory;
- urazy;
- zaburzenia metaboliczne;
- promieniowanie;
- leki;
- rozwarstwienie aorty.
Objawy zapalenia osierdzia
Zapalenie osierdzia charakteryzuje się wystąpieniem ostrego kłującego bólu, o zmiennym natężeniu. Ból lokalizuje się najczęściej za mostkiem i może promieniować do szyi lub lewego barku. Natężenie bólu wzrasta podczas kaszlu, brania głębokiego wdechu i w trakcie leżenia. Natomiast przyjęcie pozycji siedzącej z pochyleniem tułowia do przodu powoduje łagodzenie objawów.
Kolejnym symptomem prezentowanym przez chorych jest duszność. Wynika ona z unikania przez pacjenta brania głębokich oddechów, powodujących ból. Prowadzi to do przyspieszenia częstości płytkich oddechów, a to z kolei jest przyczyną wystąpienia zasadowicy oddechowej.
Innymi objawami, które mogą wystąpić, są: kaszel, stan podgorączkowy lub gorączka, ból mięśni i stawów i ogólne złe samopoczucie.
Podczas badania lekarz osłuchowo może stwierdzić obecność tak zwanego tarcia osierdziowego.
Diagnostyka zapalenia osierdzia
W badaniu EKG zapalenie osierdzia może ujawniać się pod postacią uogólnionego poziomego uniesienia odcinków ST wraz z obniżeniem odcinków PQ. Z czasem zmiany w elektrokardiogramie mogą ulec ewolucji. W badaniu laboratoryjnym występuje wzrost OB i CRP.
Przy zapaleniu osierdzia w RTG i w badaniu echokardiograficznym możliwe jest uwidocznienie obecności płynu. Badanie ECHO serca pozwala na precyzyjniejsze określenie ilości płynu i dodatkowo dzięki niemu można ocenić następstwa hemodynamiczne tego stanu.
Co więcej, w niektórych przypadkach, można wykonać badanie tomografii komputerowej klatki piersiowej, badanie płynu osierdziowego czy biopsję osierdzia.
Rozpoznanie zapalenia osierdzia
Rozpoznanie ostrego zapalenia osierdzia lekarz stawia na podstawie stwierdzenia obecności co najmniej 2 z niżej wymienionych kryteriów:
- bólu w klatce piersiowej o charakterze osierdziowym;
- występowaniu tarcia osierdziowego;
- w EKG nowo powstałym uogólnionym uniesieniu odcinka ST lub obniżeniu odcinka PQ;
- stwierdzeniu nadmiaru płynu w worku osierdziowym.
Przy podejrzeniu przyczyny nowotworowej konieczny, do postawienia rozpoznania, jest m.in. dodatni wynik badania cytologicznego płynu osierdziowego czy badania histologicznego osierdzia.
Leczenie zapalenia osierdzia
W pierwszej kolejności choremu podaje się leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak: ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Jeśli przyczyną nie jest zakażenie, a użycie wyżej wymienionych leków jest niemożliwe, to stosuje się glikokortykosteroidy w małych dawkach.
Pacjenci z ostrym zapaleniem osierdzia powinni ograniczyć aktywność fizyczną do czasu normalizacji wyników badań laboratoryjnych i zapisu EKG.
Zastosowanie precyzyjnego leczenia jest zależne od przyczyny wystąpienia choroby. W związku z tym m.in. przy ropnym zapaleniu osierdzia lekarz powinien wykonać drenaż osierdzia i podać odpowiednie antybiotyki. W przypadku etiologii gruźliczej konieczne jest zastosowanie leczenia przeciwprątkowego. Przy mocznicowym zapaleniu osierdzia należy zwiększyć częstość dializ. Natomiast pozawałowe zapalenie osierdzia wymaga stosowania ibuprofenu lub kwasu acetylosalicylowego.
Niezbędne preparaty możesz zarezerwować w wybranej aptece z łatwością i bez konieczności wychodzenia z domu za pomocą portalu KtoMaLek.pl.
Bibliografia
- Tomkowski, W., Kuca, P., Leśniak, W. (2022). Zapalenie osierdzia. Medycyna Praktyczna. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.17. Dostępne na: (Dostęp: 12.2023).
- Khandaker, M. H., Espinosa, R. E., Nishimura, R. A., Sinak, L. J., Hayes, S. N., Melduni, R. M., Oh, J.K. (2011). Choroby osierdzia: rozpoznawanie i leczenie. SYMPOZJUM: KARDIOLOGIA. Medycyna po dyplomie.
Autor
Redakcja ktomalek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.