Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

upławy wydzielina z pochwy

Upławy – co je powoduje i jak je leczyć?

Fizjologiczna wydzielina z pochwy występuje u każdej zdrowej kobiety i nie powinna być powodem do obaw. Jeśli jednak odczuwasz nieprzyjemny zapach śluzu, a wydzielina staje się gęsta i obfita powinnaś udać się do lekarza, ponieważ może to świadczyć o występowaniu infekcji intymnej, alergii lub innych chorobach. Jak odróżnić upławy od prawidłowej wydzieliny z pochwy? Czy da się zapobiec wystąpieniu nadmiernych upławów? Jak je leczyć?

karmienie piersią

Jak długo karmić dziecko piersią? Korzyści z karmienia piersią

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zaleca się, aby dziecko było karmione wyłącznie samym mlekiem matki do 6. miesiąca życia. Jednak według statystyk tylko niewielka liczba kobiet karmi piersią, aż do tego momentu. Z czego to wynika? Jakie korzyści płyną z karmienia piersią dla dziecka, a jakie dla matki? Co zrobić, gdy kobieta karmiąca wytwarza małe ilości pokarmu? Jak jej pomóc w tym ważnym okresie?

alkoholizm

Ośrodek leczenia uzależnień - wsparcie w leczeniu alkoholizmu

Alkoholizm jest ciężką chorobą, której leczenie jest długotrwałe i wymaga często współpracy nie tylko ze strony alkoholika, ale także całej jego rodziny. Uzależnienie działa destrukcyjnie na wszystkich dookoła, dlatego w celu jego pokonania ważne jest podjęcie radykalnych działań. Nieocenioną pomocą jest w tym przypadku ośrodek leczenia uzależnień, który skutecznie wspiera alkoholików w wychodzeniu z nałogu.

kobieta nos oczy

Korekcja nosa - zachcianka czy konieczność?

Nos pełni wiele funkcji. Pozwala oddychać, chroni przed bakteriami i zanieczyszczeniami, pełni funkcję rezonatora głosu, filtruje, nawilża i podgrzewa wdychane powietrze. Ale to nie wszystko. Przede wszystkim stanowi centralną część naszej twarzy i w dużym stopniu wpływa na jej charakter. Bardzo często jest pierwszym elementem, na który zwracamy uwagę. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób decyduje się na korekcję nosa, chcąc poprawić jego kształt lub wielkość.

Kolejne leki z ranitydyną wycofane z obrotu

Kolejne leki z ranitydyną wycofane z obrotu

28 października 2019 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał aż pięć decyzji wycofujących z obrotu serie popularnych leków z ranitydyną – Ranigast, Ranigast Fast, Ranigast Max i Ranigast Pro. Wycofania te to dalszy ciąg sprawy toczącej się od końca września, kiedy to GIF wstrzymał w obrocie wszystkie leki z tą substancją czynną. Powodem była potencjalne zanieczyszczenie N-nitrozodimetyloaminą (NDMA). 29 października wydano kolejną decyzję wycofującą dotyczącą leku Ranimax Teva. W sumie wycofano 295 serii leków!

grzybica pochwy

Grzybica pochwy - objawy i przyczyny. Jak leczyć grzybicę pochwy?

Świąd, pieczenie, ból, zaczerwienienie i upławy to charakterystyczne objawy dla grzybicy pochwy, będącej jedną jedną z najczęstszych dolegliwości intymnych, z którą kobiety zwracają się do ginekologa. Problem pojawia się bez względu na wiek, może dotyczyć wszystkich pań - zarówno młodych dziewcząt, kobiet w ciąży, jak kobiet po menopauzie. Dlaczego to tak powszechny problem? Czy da się mu zapobiec? Jak skutecznie wyleczyć grzybicę pochwy? I co zrobić, żeby nie powróciła?

dieta-cukrzyca

Żywienie w cukrzycy typu 1 - postępowanie dietetyczne w świetle najnowszych badań

Cukrzyca należy do grupy chorób metabolicznych. Charakteryzują się one zaburzeniami gospodarki węglowodanowej tj. hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Międzynarodowa Federacja Cukrzycy informuje, że ok. 425 mln osób obecnie choruje na cukrzycę. Prognozuje się, że w 2045 r. liczba osób dotkniętych tą jednostką chorobową wzrośnie o 48%, a na cukrzycę będzie chorowało nawet 629 mln osób. [1]

magnez

Magnez - dlaczego jest ważny? Dlaczego niedobór magnezu jest groźny?

Magnez pełni w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji i dlatego należy szczególnie zadbać o utrzymanie jego prawidłowego poziomu. Skutki niedoboru magnezu są dość szybko udczuwalne - jednak nie tylko niedobór, ale i nadmiar tego pierwiastka może okazać się szkodliwy. Dlaczego tak dużo mówimy o magnezie? Dlaczego preparaty z magnezem są jednymi z najczęściej kupowanych w aptekach? Jak wybrać dobry magnez?