Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Przyjaciel Pacjenta 2019 - plebiscyt

Przyjaciel Pacjenta roku 2019 - plebiscyt

Gdy w drugim kwartale ubiegłego roku uruchomiliśmy platformę Zapytaj Farmaceutę, nawet w najśmielszych założeniach nie przypuszczaliśmy, że okaże się ona takim sukcesem. Pacjenci chętnie korzystają z możliwości kontaktu z farmaceutami, zaś farmaceuci, gdy tylko jest to możliwe, pomagają użytkownikom i udzielają niezbędnych informacji na temat stosowania leków. Farmaceuci udzieli ponad 22 tysiące odpowiedzi. Kto był najaktywniejszy? Przeczytaj o naszym projekcie i dowiedz się, którzy farmaceuci otrzymali statuetki "Przyjaciel Pacjenta roku 2019".

pierwsze kroki dziecka

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o pierwszych krokach Twojego dziecka

Obserwując każdego dnia swoją pociechę, zapewne zauważyłaś, jak szybko rośnie i się rozwija, zdobywając nowe umiejętności. Z każdym kolejnym dniem Twoje dziecko więcej rozumie i potrafi. Niewątpliwie każdy etap jego rozwoju jest niezwykle ważny, jednak istnieją momenty, które zarówno dla Ciebie, jak dla i Twojego szkraba są absolutnie wyjątkowe. Jednym z nich z pewnością są pierwsze kroki, na które wielu rodziców czeka z wielkim utęsknieniem. Jeśli i Ty należysz do ich grona, podpowiadamy Ci, jak możesz przygotować się na tę wielką chwilę.

podkręć metabolizm

Podkręć metabolizm po świątecznym ucztowaniu

Bożonarodzeniowe i wigilijne dania są pyszne i zawierają wiele cennych składników, jednak nadmiar jedzenia i leniwe spędzanie czasu sprawiają, że organizm po świętach pracuje wolniej niż zwykle. Szczególnie cierpi na tym metabolizm, który znacząco spowalnia, przez co po kilku dniach ucztowania waga wskazuje nawet 3-4 kg więcej. Aby szybko się ich pozbyć, możesz postawić na catering dietetyczny Szczecin, który pomoże Ci podkręcić metabolizm.

strona medyczna

Czy profesjonalni lekarze powinni mieć swoją stronę internetową?

Szukanie różnego rodzaju porad medycznych w Internecie, nie należy do rzadkości. Nie zawsze jednak znajduje się pomocne informacje, dlatego warto szukać tam, gdzie na pytania odpowiadają specjaliści - lekarze. Należy jednak pamiętać, że „luźne porady” nigdy nie zastąpią wizyty u lekarza, dlatego placówki medyczne powinny wyjść naprzeciw oczekiwaniom pacjentów i tworzyć własne strony internetowe, poprzez które umożliwiona zostanie rejestracja do konkretnego gabinetu.

choroba alkoholowa

Alkoholizm - leczenie alkoholizmu, przyczyny, objawy

Alkoholizm nazywany inaczej chorobą alkoholową lub uzależnieniem od alkoholu. Jest to zaburzenie o charakterze psychosomatycznym, które polega na utracie kontroli przy spożyciu etanolu w kwestii ilości oraz częstotliwości. Alkoholizm klasyfikowany jest poprzez cztery fazy, różniące się od siebie pod względem ilości, tego jak regularnie alkohol jest spożywany oraz stopniem utraty kontroli. Choroba ta dotyka osoby w każdym wieku bez względu na ich stan społeczny i majątkowy - choć w różnych przypadkach przejawia się inaczej.

łupież szampon

Szampony przeciwłupieżowe - jak działają i jak wybrać odpowiedni dla siebie?

Szampony przeciwłupieżowe są bardzo popularną grupą produktów, dostępnych zarówno w drogeriach, jak i aptekach. Coraz więcej osób zmagających się z problemem łupieżu sięga po nie w pierwszej kolejności, już przy pierwszych jego objawach. Czy szampony przeciwłupieżowe potrafią zwalczyć przyczynę łupieżu, czy jedynie złagodzić objawy? Jak skutecznie radzić sobie z łupieżem? Na co warto zwrócić uwagę wybierając szampon przeciwłupieżowy?

grzybica jamy ustnej

Grzybica jamy ustnej - przyczyny, objawy. Jak leczyć grzybicę?

Kandydoza jamy ustnej (inaczej nazywana grzybicą lub drożdżycą) jest jednym z najczęściej występujących zakażeń w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Choć jej pierwsze objawy – biały nalot na języku zajady w kącikach ust, suchość lub pieczenie w jamie ustnej – są niepozorne, to nie wolno jej bagatelizować, ponieważ nieleczona grzybica jamy ustnej może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak rozwija się kandydoza? Jak zapobiegać jej powstaniu, a jak ją skutecznie leczyć?

glukoza wykokonanie badania

Glukoza - kiedy wykonać badanie, aktualne normy. Czy podwyższony poziom glukozy zawsze świadczy o cukrzycy?

Glukoza stanowi podstawowe źródło energii dla wszystkich komórek naszego organizmu. Utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi jest niezwykle ważne dla właściwego funkcjonowania. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki jej poziom niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Jak często badać poziom cukru we krwi? Kiedy rozpoznajemy hipo- i hiperglikemię? Jak im zapobiegać? Czy zbyt wysoka glikemia zawsze świadczy o cukrzycy?

ból w dole brzucha

Ból w dole brzucha – co może oznaczać?

Ból w dole brzucha najczęściej kojarzony jest z menstruacją, ale jego przyczyny mogą być zupełnie inne jak np.: zapalenie wyrostka robaczkowego, zespół jelita drażliwego, endometrioza, czy zapalenie gruczołu krokowego. Właściwe leczenie bólu w podbrzuszu uzależnione jest od trafnej diagnozy, opartej o szereg specjalistycznych badań. Czy ból w dole brzucha powinien być powodem do niepokoju? Jakie mogą być jego przyczyny? Jak go leczyć?

kobieta biała wydzielina z pochwy

Biała wydzielina z pochwy – czy jest groźna? Jak leczyć?

Pojawienie się białej wydzieliny na bieliźnie może budzić niepokój, zwłaszcza u młodych dziewczyn. Warto wiedzieć, że pojawiająca się wydzielina jest oznaką prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety i nie powinna być powodem do obaw. O infekcji może świadczyć dopiero zmiana konsystencji, zapachu lub barwy wydzieliny. O czym mówi biała wydzielina? Czym różni się prawidłowa wydzielina od upławów? Jak zapobiegać infekcjom intymnym? Jak sobie z nimi radzić?

antyoksydanty

Antyoksydanty (przeciwutleniacze) - czym są i jak zadbać o nie w diecie?

Antyoksydanty, przeciwutleniacze, zmiatacze wolnych rodników - każdy z nas z pewnością choć raz spotkał się z tymi pojęciami. Udowodniono, że są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka i odpowiadają za liczne działania prozdrowotne. Jak dostarczyć odpowiednią ilość antyoksydantów w codziennej diecie? Jakie grupy pacjentów powinny zwrócić na nie szczególną uwagę? Kiedy warto rozważyć dodatkową suplementację antyoksydantami?