Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

kobieta nos oczy

Korekcja nosa - zachcianka czy konieczność?

Nos pełni wiele funkcji. Pozwala oddychać, chroni przed bakteriami i zanieczyszczeniami, pełni funkcję rezonatora głosu, filtruje, nawilża i podgrzewa wdychane powietrze. Ale to nie wszystko. Przede wszystkim stanowi centralną część naszej twarzy i w dużym stopniu wpływa na jej charakter. Bardzo często jest pierwszym elementem, na który zwracamy uwagę. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób decyduje się na korekcję nosa, chcąc poprawić jego kształt lub wielkość.

Kolejne leki z ranitydyną wycofane z obrotu

Kolejne leki z ranitydyną wycofane z obrotu

28 października 2019 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał aż pięć decyzji wycofujących z obrotu serie popularnych leków z ranitydyną – Ranigast, Ranigast Fast, Ranigast Max i Ranigast Pro. Wycofania te to dalszy ciąg sprawy toczącej się od końca września, kiedy to GIF wstrzymał w obrocie wszystkie leki z tą substancją czynną. Powodem była potencjalne zanieczyszczenie N-nitrozodimetyloaminą (NDMA). 29 października wydano kolejną decyzję wycofującą dotyczącą leku Ranimax Teva. W sumie wycofano 295 serii leków!

grzybica pochwy

Grzybica pochwy - objawy i przyczyny. Jak leczyć grzybicę pochwy?

Świąd, pieczenie, ból, zaczerwienienie i upławy to charakterystyczne objawy dla grzybicy pochwy, będącej jedną jedną z najczęstszych dolegliwości intymnych, z którą kobiety zwracają się do ginekologa. Problem pojawia się bez względu na wiek, może dotyczyć wszystkich pań - zarówno młodych dziewcząt, kobiet w ciąży, jak kobiet po menopauzie. Dlaczego to tak powszechny problem? Czy da się mu zapobiec? Jak skutecznie wyleczyć grzybicę pochwy? I co zrobić, żeby nie powróciła?

dieta-cukrzyca

Żywienie w cukrzycy typu 1 - postępowanie dietetyczne w świetle najnowszych badań

Cukrzyca należy do grupy chorób metabolicznych. Charakteryzują się one zaburzeniami gospodarki węglowodanowej tj. hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Międzynarodowa Federacja Cukrzycy informuje, że ok. 425 mln osób obecnie choruje na cukrzycę. Prognozuje się, że w 2045 r. liczba osób dotkniętych tą jednostką chorobową wzrośnie o 48%, a na cukrzycę będzie chorowało nawet 629 mln osób. [1]

magnez

Magnez - dlaczego jest ważny? Dlaczego niedobór magnezu jest groźny?

Magnez pełni w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji i dlatego należy szczególnie zadbać o utrzymanie jego prawidłowego poziomu. Skutki niedoboru magnezu są dość szybko udczuwalne - jednak nie tylko niedobór, ale i nadmiar tego pierwiastka może okazać się szkodliwy. Dlaczego tak dużo mówimy o magnezie? Dlaczego preparaty z magnezem są jednymi z najczęściej kupowanych w aptekach? Jak wybrać dobry magnez?

nieświeży oddech

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ust – praktyczne porady

Brzydki zapach z ust jest jedną z głównych przyczyn wizyt w gabinetach stomatologicznych, zaraz po próchnicy i chorobach dziąseł. Niestety, problem ten dotyka wielu Polaków i szacuje się, że może dotyczyć nawet 55% dorosłej populacji. Skutecznie utrudnia on kontakty międzyludzkie i zaburza codzienne funkcjonowanie. Spowodowany może być wieloma czynnikami, takimi jak zła higiena, drobnoustroje, czy nieodpowiednia dieta. Jak w takim razie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ust? Jakich produktów unikać i jak prawidłowo dbać o stan jamy ustnej?

dziecko leki

Dziecko zwymiotowało lek - co zrobić?

Dzieci to wyjątkowi pacjenci. Chorują znacznie częściej niż dorośli - nawet 10-12 razy w ciągu roku, co wiąże się z koniecznością podawania im lekarstw, które niekoniecznie lubią. Często dziecko wzbrania się przed ich przyjęciem, ale problemy rodziców nie kończą się na tym - niejednokrotnie zdarza się, że już po ich spożyciu maluch zaczyna wymiotować. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy lek ma wtedy prawo zadziałać? Czy podać dziecku kolejną porcję leku czy zaczekać, aż do czasu planowanej kolejnej dawki?

jak podawać antybiotyki dziecku

Antybiotyki dla dziecka - jak podawać i na co uważać?

Dzieciństwo to czas beztroski i zabawy, ale także zwiększonej podatności na infekcje. Dziecko choruje znacznie częściej niż dorosły - nawet do 10-12 razy w roku. Większość z tych zachorowań powodowana jest przez wirusy. Jednak jeśli choroba ma podłoże bakteryjne, konieczne jest wdrożenie odpowiedniej antybiotykoterapii. A jak mądrze stosować antybiotyki u dziecka? Jakich ważnych zasad należy przestrzegać i jakich błędów unikać?

suche włosy

Sucha skóra głowy – skąd się bierze ten problem?

Pielęgnujemy skórę całego ciała, jak i włosy. Korzystamy z rozmaitych kosmetyków, aby wyglądać zdrowo, pięknie i dobrze czuć się we własnej skórze. Niestety, często zapominamy, że właściwej pielęgnacji wymaga również skóra głowy. To tutaj znajdujemy przyczyny wielu schorzeń, w tym łupieżu. To w tym miejscu dostrzegamy efekty wzmożonej produkcji sebum, które powoduje przetłuszczanie się włosów, choć tak naprawdę przesuszona skóra głowy wciąż swędzi. Skąd się bierze ten problem i jak sobie z nim poradzić?

Lista leków zagrożonych wywozem (wrzesień 2019 r.)

Lista leków zagrożonych wywozem (wrzesień 2019 r.)

Od niedzieli 15 września 2019 r. obowiązuje zaktualizowane obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terenie kraju. Poprzedni wykaz wzbudził szeroką dyskusję na temat dostępności leków dla pacjentów i problemu ich wywozu poza granice kraju. Choć sytuacja częściowo się poprawiła, nadal wiele leków figuruje na liście.