Amarantus – właściwości odżywcze. Dlaczego warto jeść amarantus?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-04-28 12:58
Amarantus – właściwości odżywcze

Amarantus należy do rodziny szarłatowatych i zaliczany jest do pseudozbóż. Rodzaj Amaranthus obejmuje około 60 gatunków, jednak dla celów spożywczych uprawiany jest głównie Amaranthus cruentus L. znany również jako szarłat wyniosły nazywany przez wielu rośliną XXI wieku. Jakie właściwości odżywcze i zdrowotne ma amarantus? Dlaczego warto go jeść i kto szczególnie powinien po niego sięgać?

Amarantus pod mikroskopem – skład chemiczny

Amarantus pochodzi głównie z Ameryki Południowej, a znany jest od ponad 4 tysięcy lat. Używany był przez Azteków, Inków oraz Majów, którzy wierzyli, że to właśnie nasiona amarantusa dają siłę wszystkim wojownikom. Poprzez wysoką wartość odżywczą nasion tej rośliny można powiedzieć, że pradawne plemiona, nie myliły się. Amarantus charakteryzuje się wysoką zawartością białka o bardzo korzystnym składzie aminokwasowym oraz wysokiej wartości biologicznej (wyższej niż białka mleka), co zdecydowanie zwiększa jego przyswajalność przez organizm. Dzięki temu, białko nasion amarantusa można używać do wytwarzania preparatów mleko zastępczych dedykowanych osobom nietolerującym laktozy. Zawartość tłuszczu w nasionach szarłatu oscyluje w granicach 6-8 %. Szczególnie bogate są one w kwas linolowy, oleinowy, palmitynowy oraz stearynowy. Kwas linolowy należy do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm sam nie potrafi syntetyzować, dlatego tak ważna jest jego podaż z pożywieniem. Ponadto, amarantus charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika pokarmowego, co w rankingu stawia go na najwyższej pozycji w porównaniu do pszenicy, owsa, ryżu czy kukurydzy. Nasiona szarłatu wyniosłego są również bogatym źródłem składników mineralnych takich jak: żelazo, magnez, cynk, potas oraz witamin z grupy B w tym B1, B2, B6, witaminy E oraz niacyny. Warto również dodać, że amarantus cechuje się obecnością związków polifenolowych działających antyoksydacyjnie. Zaliczamy do nich: kwas galusowy, izowiteksynę, rutynę, kwercetynę oraz izokwercetynę.

Prozdrowotne właściwości amarantusa

Amarantus dzięki swoim właściwościom wykazuje szerokie działanie terapeutyczne. Ma on działanie hipoglikemiczne co oznacza, że jego spożycie wpływa na poziom cukru we krwi. W licznych badaniach naukowcy potwierdzili zależność pomiędzy spożywaniem amarantusa, a obniżonym poziomem cukru. Oprócz działania hipoglikemicznego, roślina ta posiada również właściwości hipolipemiczne. Powoduje to znaczną poprawę profilu lipidowego w tym obniżony poziom cholesterolu całkowitego, frakcji LDL oraz triglicerydów, jednocześnie zwiększając poziom frakcji HDL (tzw. „dobry cholesterol”). Dzięki takiemu działaniu, tej roślinie można przypisać pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Ponadto, ekstrakty wykonane z liści i nasion amarantusa różnych gatunków, wykazują działania przeciwdrobnoustrojowe wobec wielu mikroorganizmów, między innymi: Staphylococcus aureus czy Escherichia coli. Dodatkowo, dzięki zawartości polifenoli, amarantus charakteryzuje się działaniem przeciwutleniającym. Powoduje to redukcję stresu oksydacyjnego mającego wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu krwionośnego czy nowotworów.

Amarantus nie tylko na talerzu

Amarantus jest zbożem o wielu właściwościach prozdrowotnych, dlatego powinien gościć na talerzach każdego z nas. Ziarna amarantusa znalazły zastosowanie w produkcji różnych produktów spożywczych oraz potraw. Można go znaleźć w płatkach śniadaniowych, pieczywie, ciastach, muffinkach, makaronach, batonach, ciasteczkach, gotowych owsiankach. W sklepach dostępna jest także mąka amarantusowa. Amarantus obok takich zbóż jak gryka, ryż, sorgo, proso czy kukurydza jest zbożem bezglutenowym. Dzięki tym właściwościom, nasiona amarantusa mogą być spożywane przez osoby chorujące na celiakię, które całkowicie muszą pozbyć się obecności glutenu w diecie. Gotowe produkty z amarantusem oznaczone znakiem przekreślonego kłosa mogą być wybierane przez osoby będące na diecie bezglutenowej. Polecany jest również dla dzieci w okresie intensywnego wzrostu, sportowcom, rekonwalescentom, a także osobom zagrożonym chorobami układu nerwowego. Ponadto szarłat znalazł swoje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym do produkcji wielu leków między innymi przeciwko wrzodom żołądka, miażdżycy, wchodzi w skład preparatów przeciwgrzybiczych oraz przeciwzapalnych. Dzięki właściwościom opóźniającym procesy starzenia jest wykorzystywany do produkcji kremów oraz maseczek wygładzających i ochronnych.

Dostępność wielu preparatów w aptekach w Twojej okolicy można sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów