Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Mężczyzna w czerwonym t-shircie. Na zgięciu łokciowym na naklejony plaster po oddaniu krwi.

Zmiany na liście bezpłatnych leków dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi

Krwiodawstwo w Polsce opiera się na bezpłatnym i dobrowolnym oddawaniu krwi, co oznacza, że krwiodawcy za oddaną krew i jej składniki nie otrzymują pieniędzy. Mogą jednak korzystać z różnych przywilejów i uprawnień, udzielanych przez instytucje państwowe i podmioty prywatne. Jednym z takich przywilejów jest możliwość otrzymania tańszych lub bezpłatnych leków. Od 26 maja lista bezpłatnych leków (lub dostępnych w obniżonej cenie) dla pacjentów z uprawnieniem ZK zostanie rozszerzona.

Blister zawierający lek w żółto-pomarańczowych kapsułkach.

Których leków może zabraknąć w aptece? (maj 2021 r.)

Od kilku lat Ministerstwo Zdrowia tworzy tak zwaną listę antywywozową, na której znajdują się produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, które zagrożone są brakiem dostępności na terenie naszego kraju. Lista ta jest regularnie aktualizowana, by skutecznie reagować na zmieniającą się sytuację na rynku i by zabezpieczyć dostęp pacjentów do potrzebnych farmaceutyków. Jak prezentuje się majowy wykaz względem marcowego?

Pomarańczowe tło. Młoda kobieta trzyma się za szyję, czeka ją usunięcie tarczycy.

Usunięcie tarczycy – wskazania, skutki, rekonwalescencja, leki

Tarczyca, odpowiadająca za prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów oraz wydzielanie hormonów, stanowi jeden z najważniejszych gruczołów w naszym organizmie. Liczne choroby i zaburzenia z nią związane są bezpośrednim wskazaniem do kontroli lekarskiej. Niektóre sytuacje mogą wpłynąć na decyzję o usunięciu tarczycy, czyli konieczności wykonania zabiegu tyreoidektomii. Jakie są wskazania do usunięcia tarczycy? W jaki sposób pacjent powinien wspierać organizm po usunięciu tego gruczołu?

Nauczycielka w maseczce dezynfekuje ławkę w klasie przed rozpoczęciem lekcji.

Złagodzenie obostrzeń dla części województw od 26 kwietnia

Rosnąca liczba osób zaszczepionych, a także wprowadzone kilka tygodni wcześniej restrykcje zaczynają przynosić widoczne efekty. W części województw można zaobserwować zdecydowany spadek liczby zakażeń SARS-CoV-2, dzięki czemu, zdaniem rządzących i ekspertów, możliwe jest złagodzenie części obostrzeń. Są jednak regiony, gdzie średnia dzienna liczba zakażeń nadal jest wysoka. Jakie zmiany czekają mieszkańców 11 województw od 26 kwietnia?

Najważniejsze objawy cukrzycy

Najważniejsze objawy cukrzycy. Jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby?

Cukrzyca należy do niechlubnej grupy tzw. chorób cywilizacyjnych. Niegdyś kojarzona jako choroba seniorów, dzisiaj atakuje coraz młodsze osoby, nawet młodzież szkolną. Na świecie na cukrzycę choruje ponad 400 milionów ludzi, z czego blisko 90% przypadków to cukrzyca typu 2. Szacuje się, że nawet połowa chorych nie została jeszcze zdiagnozowana. Warto znać objawy cukrzycy, aby w porę zareagować i rozpocząć leczenie.

Położna przeprowadza u kobiety w ciąży badanie przy pomocy detektora tętna płodu.

Detektor tętna płodu − kiedy stosować?

Życie dziecka jest dla każdej matki najważniejsze. Z tego powodu odpowiednie monitorowanie rozwijającego się płodu jest niezwykle ważne. Dzisiejsza medycyna jest na tyle rozwinięta, że umożliwia kontrolę nad rozwijającym się płodem. Jednym z urządzeń służącym do kontroli rozwoju małego dziecka jest detektor tętna płodu. Jak dokładnie działa to urządzenie? Kiedy warto je stosować? Czy jest ono bezpiecznie dla rozwijającego się płodu?

Lekarz ubrany na niebiesko, w niebieskich rękawiczkach. Trzyma na dłoni małe, czerwone serce.

Bajpasy − co to? Kiedy stosuje się bajpasy?

Operacje kardiochirurgiczne są uważane za jedne z najtrudniejszych i najbardziej precyzyjnych. Doświadczeni specjaliści wykonują na sercu różnego rodzaju zabiegi, a jednym z nich jest wszczepienie bajpasów. U pacjentów ze wskazaniem do operacji wszczepienia pomostów naczyniowych, dochodzi do odkładania się materiałów miażdżycowych w świetle naczynia, co prowadzi do zwężenia jego światła lub całkowitego zamknięcia. Czym są bajpasy? Kiedy się je stosuje oraz jak wygląda operacja?