Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Kobieta trzyma się za nadgarstek, dokucza jej drętwienie rąk.

Drętwienie rąk – możliwe przyczyny i leczenie

Drętwienie dłoni pojawia się w różnych sytuacjach – może wystąpić zarówno w nocy (np. w wyniku niewygodnej pozycji podczas spania), jak i w dzień (np. po przeciążeniu rąk). Są to dolegliwości odwracalne, które zazwyczaj samoistnie przechodzą. Istnieją jednak przyczyny drętwienia rąk, które wymagają interwencji lekarskiej, gdyż nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Jak rozpoznać możliwe przyczyny drętwienia rąk oraz jak leczyć tę dolegliwość?

Dłoń w niebieskiej rękawiczce trzyma fiolę ze szczepionką przeciw HiB.

HiB – obowiązkowa szczepionka dla dzieci

Szczepionka przeciw HiB (Haemophilus influenzae typ B) jest jedną z najważniejszych dla dzieci poniżej 5. roku życia. Bakteria HiB wywołuje ciężkie zakażenia u najmłodszych, które prowadzą do groźnych powikłań, a nawet śmierci. Szczepionka przeciw HiB została w Polsce wprowadzona do kalendarza szczepień obowiązkowych w 2007 roku i ma wysoką skuteczność – ponad 95%. Czym jest HiB i jakie choroby powoduje? Czy szczepionka przeciw HiB jest bezpieczna? Jakie szczepionki przeciw HiB są dostępne w Polsce?

Kobieta w ciąży w trakcie badania lekarskiego.

Stan przedrzucawkowy (rzucawka) – czym jest i jak ją leczyć?

Stan przedrzucawkowy jest stanem niebezpiecznym dla zdrowia i życia kobiety ciężarnej oraz rozwijającego się płodu. Główną jego przyczyną jest wadliwe tworzenie się łożyska. Istnieją także zupełnie inne czynniki predysponujące do wystąpienia tego groźnego powikłania ciąży. Czy można zapobiegać stanowi przedrzucawkowemu stosując profilaktykę już we wczesnym etapie ciąży? Jakie kobiety są w grupie wysokiego ryzyka?

Kobieta w ciąży w trakcie badania lekarskiego.

Zatrucie ciążowe (gestoza) – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Ciąża to magiczny czas oczekiwania dla każdej kobiety. Jednak zdarza się, że może zostać on zakłócony przez niechciane dolegliwości do których zaliczamy m.in. gestozę czyli zatrucie ciążowe. Jest to stan wysoce niebezpieczny zarówno dla jeszcze nienarodzonego dziecka, jak również dla matki. Według statystyk, zatrucie ciążowe dotyczyć może nawet 10% wszystkich kobiet. Jakie są przyczyny i objawy zatrucia ciążowego? Jak leczyć oraz zapobiegać gestozie?

Grafika 3D cząsteczek tłuszczu w układzie krwionośnym.

Podwyższone trójglicerydy – o czym świadczą i jak je obniżyć? Jaka jest norma dla trójglicerydów?

Podwyższone stężenie trójglicerydów jest bardzo niekorzystne dla ogólnego stanu zdrowia człowieka. Konsekwencje nieuregulowanego stężenia trójglicerydów mogą doprowadzić do wielu chorób oraz dolegliwości głównie ze strony układu krwionośnego. O czym świadczą podwyższone trójglicerydy? Jak je skutecznie obniżyć oraz do jakiej wartości należy dążyć aby wyniki nie zagrażały naszemu zdrowiu?

Kobieta po kąpieli używa wcierki do włosów.

Wcierki do włosów – czym są i jak stosować?

Wcierki do włosów to niepozorne kosmetyki, które zyskują w ostatnim czasie coraz większe uznanie. Ich dobroczynne działanie na skórę głowy i cebulki włosów może w niedługim czasie znacznie poprawić kondycję i wygląd włosów. Cały sekret tkwi nie tylko w składzie produktu, ale przede wszystkim w wykonywanym masażu skóry głowy tuż po aplikacji. Czym kierować się przy wyborze idealnej wcierki? Jak ją stosować, by uzyskać spektakularne efekty?

Fiolka z próbką krwi do badań przeciwciał anty-TG, leżąca na stetoskopie i kartką z wykazem badań.

Wysokie miano przeciwciał anty-TG - o czym świadczy?

Przeciwciała anty-TG są przeciwciałami skierowanymi przeciwko tyreoglobulinie, czyli białku syntezowanemu przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Organizm wytwarza je w przebiegu chorób o podłożu autoimmunologicznym. Endokrynolodzy zlecają oznaczenie miana przeciwciał anty-TG w przebiegu diagnostyki chorób autoimmunologicznych tarczycy, wola tarczycowego, a także w celu monitorowania rozwoju raka tarczycy. Jakie są normy dla przeciwciał anty-TG i co oznacza ich podwyższony poziom?