Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Naukowiec trzyma w dłoniach model budowy chloroformu.

Chloroform – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

W filmach lub powieściach kryminalnych, których akcja jest często osadzona kilkadziesiąt lat wstecz, nieraz występuje obraz czarnego charakteru, który pozbawia bohatera przytomności poprzez przyłożenie mu na kilka minut do ust i nosa chusteczki nasączonej chloroformem. Czy faktycznie tak działa ten związek chemiczny? Jakie są prawdziwe właściwości chloroformu, jego zastosowania i ewentualne skutki uboczne?

Błękitne tło. Na dłoni dwa blistry z różowymi tabletkami.

Kolchicyna – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Kolchicyna jest lekiem, stosowanym już od wielu lat w leczeniu dny moczanowej i zapalenia osierdzia. Jest organicznym związkiem chemicznym, należącym do grupy alkaloidów. Kolchicyna jest także silnie toksyczna. Otrzymuje się ją z bulw i nasion zimowita jesiennego (Colchicum autumnale). Jakie właściwości ma kolchicyna? W jakich schorzeniach jest stosowana? Jakie są przeciwwskazania do stosowania kolchicyny i jakie skutki uboczne wywołuje?

Białe tabletki - całe i rozkruszone - na turkusowym tle.

Fosforan kodeiny – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Właściwości kodeiny, a dokładniej fosforanu kodeiny, znane są ludzkości od czasów starożytnych, a obecnie wykorzystywane jest jej działanie przeciwbólowe i przeciwkaszlowe. Można go znaleźć w wielu preparatach dostępnych bez recepty. Chociaż fosforan kodeiny jest substancją o wysokiej skuteczności, jego stosowanie może być obarczone pewnym ryzykiem, szczególnie gdy nie jest zażywany zgodnie z zaleceniami.

Krople z ksylometazoliną i białe tabletki na błękitnym tle oraz niebieski kubek i chusteczki.

Ksylometazolina – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Katar to częsty objaw towarzyszący klasycznemu przeziębieniu lub alergii. Może mieć różny charakter, jednak bez względu na pochodzenie i rodzaj, bywa uciążliwy i często utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji zdarza się, że sięgamy po popularne preparaty na odetkanie nosa dostępne bez recepty, zawierające w składzie ksylometazolinę. Czym dokładnie jest ta substancja, jak działa oraz na co należy zwrócić uwagę podczas jej stosowania?

Młoda kobieta trzyma tablet na wysokości klatki piersiowej. Na ekranie wyświetla się model serca.

Gorączka reumatyczna – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Rzadko spotykanym, ale bardzo poważnym powikłaniem po przechorowaniu anginy paciorkowcowej jest gorączka reumatyczna. Choroba ta dotyka głównie dzieci i młodzież i objawia się między innymi gorączką, dolegliwościami stawowymi i skórnymi. W przypadku pojawienia się powyższych objawów ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia, ponieważ zlekceważona i nieleczona gorączka reumatyczna może skończyć się nawet trwałym uszkodzeniem mięśnia sercowego.

Grafika 3D neuronu przewodzącego impuls nerwowy.

Choroby neurologiczne – rodzaje, diagnostyka, leczenie

Układ nerwowy jest niezwykle ważnym elementem machiny, jaką jest ludzki organizm - to w końcu on odpowiada za nasze myśli, umiejętność wypowiadania się, poruszania i czucia. Choroby neurologiczne, którymi jest np. migrena, epilepsja i stwardnienie rozsiane, nie wybierają - mogą dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych czy seniorów, znacząco wpływając na jakość ich codziennego funkcjonowania. Co powinno być sygnałem ostrzegawczym i zachętą do wizyty u neurologa? Jak leczy się choroby neurologiczne?

Grafika 3D erytrocytów.

Transferyna – czym jest, badanie, normy, interpretacja wyników

Badania krwi są jedną z najpopularniejszych i najszybszych metod kontroli stanu zdrowia. W zależności od zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości i zaburzeń, lekarz zleca szereg badań pozwalających na potwierdzenie lub wykluczenia danej diagnozy. Wśród licznych testów morfologicznych może się znaleźć badanie transferyny. Kiedy zostaje zlecone? Jaka jest norma poziomu transferyny oraz co oznacza jej nadmiar lub niedobór?

Młoda kobieta w okularach korekcyjnych spogląda w stronę obiektywu.

Soczewki jednodniowe — Idealny sposób na wygodne uprawianie sportu?

Podczas noszenia okularów korekcyjnych nasz zakres ruchów jest zdecydowanie ograniczony. Możemy sobie nawet nie zdawać z tego sprawy, szczególnie jeśli nie uprawiamy sportu. Niemniej, każdy sportowiec z wadą wzroku wie, jak ważne jest wyposażenie się w odpowiednie soczewki kontaktowe, które umożliwią wykonywanie ćwiczeń i różnego rodzaju ruchów. Soczewki przydadzą się osobom ćwiczącym na siłowni, uprawiającym kolarstwo, kajakarstwo, czy też wspinaczkę.

Kobieta kładzie się do łóżka i przykrywa kołdrą obciążeniową.

Kołdra obciążeniowa – wreszcie się wyśpisz i rozwiążesz wiele problemów zdrowotnych

Sen pełni niezwykle ważną funkcję w życiu człowieka, bez niego niemożliwy jest wypoczynek oraz pełna regeneracja nadwątlonych sił fizycznych i psychicznych. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie dobrze się wyspać, przeszkadzają nam w tym przede wszystkim zaburzenia snu, prowadzące nawet do bezsenności. Tak samo nie pozwalają nam zasnąć objawy rozmaitych chorób, np. silne bóle czy stres, które pomoże złagodzić odpowiednio dobrana kołdra obciążeniowa.

Kobieta siedzi na jutowej pufie, zasłania twarz dłońmi.

Łupież - problem, z którym warto przyjść do trychologa

Z problemami skóry głowy oraz włosów zetknął się niejeden raz pewnie każdy. Łupież, wypadające włosy, łysienie, zbyt silne przetłuszczanie się włosów, problemy hormonalne - to najczęstsze problemy z jakimi na co dzień w swojej pracy spotyka się trycholog. To właśnie trycholog jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem oraz leczeniem dolegliwości związanych z włosami oraz ze skórą głowy. Przyjrzyjmy się bliżej problemowi łupieżu, by dowiedzieć się, dokąd udać się z tym problemem oraz jak skutecznie sobie z nim poradzić.