GIF: 3 serie Groprinosin MAX wycofane z obrotu
15 maja 2020 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję, na mocy której wycofano z obrotu na terenie całego kraju 3 serie leku Groprinosin MAX, popularnego preparatu o działaniu immunostymulującym. Dlaczego zdecydowaniu o wycofaniu z aptek kilku serii tego leku?
Lek Groprinosin MAX – kiedy się stosuje?
Substancją czynną leku Groprinosin MAX jest inozyny pranobeks, który wykazuje działanie przeciwwirusowe. Działanie leku polega na pobudzaniu odpowiedzi komórkowej układu immunologicznego związanej z limfocytami typu T.
Lek stosuje się wspomagająco u osób o obniżonej odporności, w przypadku nawracających infekcji dróg oddechowych, a także w leczeniu opryszczki warg i skóry twarzy, wywołanych przez wirus opryszczki pospolitej (Herpes simplex).
Dlaczego wycofano 3 serie leku Groprinosin MAX?
Wycofanie trzech serii leku Groprinosin MAX nastąpiło na skutek interwencji podmiotu odpowiedzialnego. Producent leku poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny o wynikach badań, które wykazały brak skuteczności ochrony przeciwdrobnoustrojowej dla wskazanych serii leku.
W zaistniałej sytuacji GIF zwrócił się do Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o opinię w tej sprawie. Prezes URPL uznał, że brak skuteczności ochrony przeciwdrobnoustrojowej rodzi ryzyko wystąpienia zakażenia odlekowego i zawnioskował o wycofanie z obrotu ww. produktu leczniczego.
Zgodnie z decyzją z dnia 15 maja 2020 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Groprinosin MAX (Inosinum pranobexum), 250 mg/ml, krople doustne, roztwór o numerach serii:
- numer serii: F89138A, data ważności: 09.2020
- numer serii: F8C041A, data ważności: 12.2020
- numer serii: F8C042A, data ważności: 12.2020
Podmiotem odpowiedzialnym jest Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim.
Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4228
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.