Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

GIF: 3 serie Groprinosin MAX wycofane z obrotu

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-05-15 16:17
GIF: 3 serie Groprinosin MAX wycofane

15 maja 2020 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję, na mocy której wycofano z obrotu na terenie całego kraju 3 serie leku Groprinosin MAX, popularnego preparatu o działaniu immunostymulującym. Dlaczego zdecydowaniu o wycofaniu z aptek kilku serii tego leku?

Lek Groprinosin MAX – kiedy się stosuje?

Substancją czynną leku Groprinosin MAX jest inozyny pranobeks, który wykazuje działanie przeciwwirusowe. Działanie leku polega na pobudzaniu odpowiedzi komórkowej układu immunologicznego związanej z limfocytami typu T.

Lek stosuje się wspomagająco u osób o obniżonej odporności, w przypadku nawracających infekcji dróg oddechowych, a także w leczeniu opryszczki warg i skóry twarzy, wywołanych przez wirus opryszczki pospolitej (Herpes simplex).

Dlaczego wycofano 3 serie leku Groprinosin MAX?

Wycofanie trzech serii leku Groprinosin MAX nastąpiło na skutek interwencji podmiotu odpowiedzialnego. Producent leku poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny o wynikach badań, które wykazały brak skuteczności ochrony przeciwdrobnoustrojowej dla wskazanych serii leku.

W zaistniałej sytuacji GIF zwrócił się do Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o opinię w tej sprawie. Prezes URPL uznał, że brak skuteczności ochrony przeciwdrobnoustrojowej rodzi ryzyko wystąpienia zakażenia odlekowego i zawnioskował o wycofanie z obrotu ww. produktu leczniczego.

Zgodnie z decyzją z dnia 15 maja 2020 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Groprinosin MAX (Inosinum pranobexum), 250 mg/ml, krople doustne, roztwór o numerach serii:

  • numer serii: F89138A, data ważności: 09.2020
  • numer serii: F8C041A, data ważności: 12.2020
  • numer serii: F8C042A, data ważności: 12.2020

Podmiotem odpowiedzialnym jest Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4228


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów