COVID-19: IV etap znoszenia ograniczeń. Co się zmieni od 30 maja?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-05-28 11:37
COVID-19: IV etap znoszenia ograniczeń

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu, od 30 maja zniesiona zostanie kolejna „pula” obostrzeń, które zostały wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Zdaniem specjalistów pozwala na to spadająca liczba zachorowań, jak również aktualne możliwości ochrony zdrowia. Jak pod koniec maja będą wyglądały nowe zasady bezpieczeństwa?

Od 30 maja bez maseczki na otwartej przestrzeni

Już 30 maja, czyli w najbliższą sobotę, idąc do pracy lub przebywając w parku nie będziemy musieli zasłaniać nosa oraz ust. Od tego momentu będzie można swobodnie się przemieszczać i przebywać w przestrzeniach otwartych, pamiętając o tym, by zachować 2 metry odległości od innych osób. Jeżeli nie jesteśmy w stanie utrzymać zalecanego dystansu społecznego (np. w bardzo zatłoczonym miejscu), wówczas powinniśmy zasłonić usta i nos.

Obowiązkowy dystans społeczny nie dotyczy osób wspólnie mieszkających, rodziców z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osób niepełnosprawnych oraz osób, które zasłaniają usta i nos.

Gdzie maseczki są obowiązkowe?

W przestrzeniach zamkniętych zasłanianie nosa i ust nadal jest obowiązkowe. Należy robić to m.in. w pojazdach komunikacji miejskiej (autobusach, tramwajach, kolejach regionalnych), sklepach, urzędach, teatrach i kinach, salonach masażu i tatuażu oraz kościołach.

Z obowiązku tego wyłączone są restauracje i bary, gdy zajmiemy miejsce przy stoliku, a także miejsca pracy, o ile pracodawca spełni wszystkie wymogi sanitarne oraz zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami pracy.

Zmiany limitów osób w sklepach i restauracjach

Zniesienie obostrzeń niesie ze sobą kolejne zmiany dla branży gastronomicznej i handlowej. Sklepy i restauracje musiały zapewnić swoim klientom określoną powierzchnię, wynoszącą 4m2 na 1 osobę. Od najbliższej soboty zasada ta przestaje obowiązywać.

Restauracje nadal muszą zapewnić odpowiednie odległości między stolikami oraz przestrzegać wszystkich zaleceń sanitarnych wydanych przez GIS. Na terenie lokalu (poza stolikiem) goście nadal muszą nosić maseczki. Ta sama zasada obowiązuje w sklepach, na targach i poczcie.

Najbliższe zmiany obejmują także miejsca sprawowania kultu religijnego. Od 30 maja zniesione zostaną limity osób przebywające w kościołach oraz uczestniczących w uroczystościach pogrzebowych. Wierni przebywający w kościołach muszą zasłaniać nos i usta.

Co ze zgromadzeniami?

Są też dobre wiadomości dla branży eventowej i ślubnej. Od 30 maja będzie można organizować zgromadzenia, w tym wydarzenia kulturalne, w których udział będzie brało do 150 osób. Ich uczestnicy będą musieli zachować 2-metrowy dystans społeczny lub zasłaniać usta i nos. 

Od 6 czerwca możliwe będzie organizowanie wesel oraz innych uroczystości rodzinnych do 150 uczestników. Co ważne – osoby te nie będą musiały nosić maseczek!

Od 6 czerwca zmiany w kulturze, sporcie i branży hotelowej

4 maja złagodzono restrykcje dla hoteli i pozostałych obiektów noclegowych. Mogły one wznowić działalność, jednak w ograniczonym zakresie. Hotelowe restauracje mogły wydawać posiłki wyłącznie do pokoi hotelowych, jednak przestrzenie użytkowane wspólnie (w tym siłownie, baseny) pozostawały nieczynne. Od 30 maja hotelowe restauracje i bary będą mogły serwować swoim gościom posiłki na wspólnej sali, oczywiście z zachowaniem określonych zasad sanitarnych. Ponadto, hotelowe kluby fitness, siłownie i baseny zostaną otwarte dla gości od 6 czerwca.

6 czerwca działalność będą mogły wznowić także kina, teatry oraz inne placówki kulturalne. Możliwe będzie również ponowne organizowanie wystaw, targów i kongresów. Miłośnicy ruchu będą mogli korzystać z basenów, siłowni i klubów fitness, działalność wznowią także parki rozrywki i sale zabaw. Otwarte zostaną również salony masażu i tatuaży, sauny i solaria.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/4-etap-odmrazania

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów