Seria leku Megalia wycofana z obrotu

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-04-27 11:30
Lek Megalia wycofany

Na mocy decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego 24 kwietnia 2020 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju serię leku Megalia, dostępnego w postaci syropu. Preparat ten jest stosowany m.in. w terapii braku łaknienia. Co było przyczyną wycofania partii tego leku?

Syrop Megalia – wskazania do stosowania

Zastosowaną substancją czynną w leku Megalia jest megestrol – syntetyczna pochodna chlormadinonu, która wykazuje działanie gestagenne i przeciwgonadotropowe. Lek ma postać zawiesiny doustnej. Preparat ten wskazany jest w leczeniu braku łaknienia (anoreksja), a także w terapii utraty masy ciała będącej wynikiem choroby nowotworowej bądź zespołu nabytego niedoboru odporności (AIDS).

Przyczyny wycofania serii leku Megalia

Wycofanie serii leku Megalia nastąpiło na wniosek podmioty odpowiedzialnego. Zgodnie z przesłaną przez GIF informacją, konkretna seria tego leku nie spełniła wymagań jakościowych w zakresie parametru „czystość mikrobiologiczna”.  

Zgodnie z decyzją z dnia 24 kwietnia 2020 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Megalia (Megestroli acetas) 40 mg/ml, zawiesina doustna, 240 ml o numerze serii A981119, i terminie ważności 11.2021. Podmiotem odpowiedzialnym jest Vipharm S.A. z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim. Niniejszej decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4226

Przyjmujesz kilka leków jednocześnie i obawiasz się, że mogą one wchodzić ze sobą w interakcję? Sprawdź bazę interakcji na KtoMaLek.pl, dzięki której dowiesz się, które preparaty możesz bezpiecznie łączyć.​


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów