Seria leku Megalia wycofana z obrotu
Na mocy decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego 24 kwietnia 2020 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju serię leku Megalia, dostępnego w postaci syropu. Preparat ten jest stosowany m.in. w terapii braku łaknienia. Co było przyczyną wycofania partii tego leku?
Syrop Megalia – wskazania do stosowania
Zastosowaną substancją czynną w leku Megalia jest megestrol – syntetyczna pochodna chlormadinonu, która wykazuje działanie gestagenne i przeciwgonadotropowe. Lek ma postać zawiesiny doustnej. Preparat ten wskazany jest w leczeniu braku łaknienia (anoreksja), a także w terapii utraty masy ciała będącej wynikiem choroby nowotworowej bądź zespołu nabytego niedoboru odporności (AIDS).
Przyczyny wycofania serii leku Megalia
Wycofanie serii leku Megalia nastąpiło na wniosek podmioty odpowiedzialnego. Zgodnie z przesłaną przez GIF informacją, konkretna seria tego leku nie spełniła wymagań jakościowych w zakresie parametru „czystość mikrobiologiczna”.
Zgodnie z decyzją z dnia 24 kwietnia 2020 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Megalia (Megestroli acetas) 40 mg/ml, zawiesina doustna, 240 ml o numerze serii A981119, i terminie ważności 11.2021. Podmiotem odpowiedzialnym jest Vipharm S.A. z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim. Niniejszej decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4226
Przyjmujesz kilka leków jednocześnie i obawiasz się, że mogą one wchodzić ze sobą w interakcję? Sprawdź bazę interakcji na KtoMaLek.pl, dzięki której dowiesz się, które preparaty możesz bezpiecznie łączyć.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.