Kosmetyki dla skóry suchej i wrażliwej

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-04-27 13:56
Kosmetyki dla skóry suchej i wrażliwej

Jeśli twoja skóra jest zaczerwieniona, łuszczy się i czujesz nadmierne ściągnięcie, to prawdopodobnie jesteś posiadaczem cery suchej i wrażliwej i doskonale wiesz, jak bardzo wrażliwa jest na podrażnienie i przesuszenie. Skóra sucha i wrażliwa wymaga specjalnej pielęgnacji. Jak dbać o skórę suchą i wrażliwą? Czego unikać?

Funkcje skóry

Skóra stanowi barierę oddzielającą organizm od środowiska zewnętrznego. U człowieka jej łączna powierzchnia wynosi średnio od 1,5 m2 do 2 m2, a grubość waha się od 0,5 do 4 mm. Skóra spełnia przede wszystkim funkcje ochronne dla organizmu – chroni przed zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą, promieniowaniem UV, utratą wody z organizmu, szkodliwym działaniem czynników chemicznych (np. kwasów, toksyn), czy przed wniknięciem drobnoustrojów. Skóra odpowiedzialna jest również za syntezę witaminy D3 oraz melaniny, wydzielanie łoju i potu oraz odbieranie bodźców zewnętrznych.

Budowa skóry

Aby odpowiednio zadbać o skórę i dobrać właściwe kosmetyki warto najpierw poznać jej budowę. Skóra człowieka składa się z trzech głównych warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Ponadto w skórze znajdują się przydatki, czyli naczynia krwionośne, naczynia chłonne, gruczoły potowe, gruczoły łojowe, mieszki włosowe i zakończenia nerwowe.

 • Naskórek – stanowi warstwę zewnętrzną skóry. Zbudowany jest z 5 warstw - rogowej, jasnej, ziarnistej, kolczystej, podstawnej;
 • Skóra właściwa – zbudowana jest z tkanki łącznej, która nadaje skórze elastyczność, sprężystość i wytrzymałość. Najważniejszymi składnikiem tej warstwy skóry są kolagen oraz kwas hialuronowy. Chronią one przed utratą wody, wysuszeniem skóry i powstawaniem zmarszczek. Skóra właściwa dzieli się na 3 warstwy – brodawkową, podbrodawkową i siateczkowatą;
 • Tkanka podskórna – zbudowana jest z tkanki łącznej luźnej, tkanki łącznej zbitej oraz tkanki tłuszczowej.

Rodzaje skóry

Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje skóry: normalną, tłustą, suchą i mieszaną. To właśnie na podstawie rodzaju skóry dobiera się odpowiednią pielęgnację. Za rodzaj cery u człowieka odpowiadają w głównej mierze uwarunkowania genetyczne oraz gospodarka hormonalna, ale wpływ mają również takie czynniki jak: dieta, promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia, kosmetyki oraz zabiegi pielęgnacyjne.

Właściwości skóry suchej

Skóra sucha, jak sama nazwa wskazuje, to skóra o obniżonej zawartości wody w naskórku. Przyczyną tego może być nieprawidłowy przebieg rogowacenia naskórka, obniżony poziom naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) lub zaburzenia w procesie wytwarzania lipidów warstwy ochronnej.
Skórę suchą można podzielić na:

 • skórę odtłuszczoną – gdy występuje zmniejszona ilość łoju;
 • skórę odwodnioną – gdy przyczyną jest niedobór naturalnego czynnika nawilżającego i zaburzenia w wydzielaniu potu.

Skórę suchą charakteryzuje matowy wygląd, szorstkość i brak połysku. Jest ona jasna, cienka, prześwitująca, mało elastyczna i podatna na uszkodzenia. Osoby posiadające skórę suchą często skarżą się na uczucie ściągnięcia i napięcia, przede wszystkim po oczyszczeniu. Skóra sucha jest podatna na szybsze starzenie (zmarszczki mimiczne i kurze łapki) oraz pojawienie rozszerzonych naczynek krwionośnych. Zaletą natomiast jest brak zaskórników i małe pory.

Na skórę suchą niekorzystny wpływ ma wysoka temperatura, mróz, suche powietrze, promieniowanie UV oraz silny wiatr. Czynniki te mogą powodować mocniejsze wysuszenie, zaczerwienienie, uczucie pieczenia, łuszczenie się oraz pękanie skóry.

Skóra sucha i wrażliwa

Gdy w skórze suchej dochodzi dodatkowo do nadreaktywności włókien kolagenowych w naskórku mamy do czynienia ze skórą suchą i wrażliwą. Jest to najtrudniejszy w pielęgnacji typ skóry, ponieważ na nieodpowiednie kosmetyki natychmiast reaguje pieczeniem, swędzeniem, zaczerwienieniem lub wysypką. Warto więc wiedzieć jak odpowiednio o nią zadbać.

Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej

Skóra sucha i wrażliwa wymaga stosowania specjalnych, łagodnych kosmetyków oraz kremów nawilżających i natłuszczających. Zaleca się stosowanie kosmetyków przeznaczonych wyłącznie do tego rodzaju skóry. Dokładny skład tych kosmetyków możesz z łatwością sprawdzić w serwisie KtoMaLek.pl. Dzięki portalowi możesz też zarezerwować go w najbliższej aptece.

Oczyszczenie skóry

Skóra sucha powinna być oczyszczana delikatnie. Woda z mydłem może doprowadzić do podrażnień lub zaczerwień. Do mycia skóry suchej i wrażliwej świetnie sprawdzą się emulsje micelarne (Cetaphil EM Emulsja micelarna do mycia, CeraVe nawilżająca emulsja do mycia, OILLAN BALANCE Dermatologiczny Płyn micelarny). Czyszczenie powinno być delikatne, pod żadnym pozorem nie powinno się trzeć skóry ani stosować gruboziarnistych peelingów, zdecydowanie lepiej sprawdzą się delikatne peelingi enzymatyczne.

Tonizowanie skóry twarzy

Po oczyszczeniu na skórę twarzy należy nałożyć tonik. Najlepiej, aby zawierał on w składniki łagodzące podrażnienia lub nawilżające np. hydrolat różany, kwas hialuronowy lub ekstrakty roślinne (Lierac lotion tonique douceur, FITOMED Tonik naw.c.sucha/wraż., BIODERMA HYDRABIO Tonik).

Nawilżanie

Kremy do skóry suchej i wrażliwej powinny zawierać składniki nawilżające, zatrzymujące wilgoć, łagodzące i ochronne (Cetaphil DA Ultra krem intensywnie nawilżający, BIODERMA ATODERM NUTRITIVE Krem sk.such.i osłab.LA ROCHE HYDREANE EXTRA RICHE Krem).

Błędy w pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej

Osoby o cerze suchej i wrażliwej powinny unikać:

 • gruboziarnistych peelingów;
 • kosmetyków na bazie alkoholu;
 • gorących kąpieli;
 • mycia twarzy chlorowaną wodą;
 • mycia z użyciem mydła;
 • mocnego pocierania skóry przy wycieraniu;
 • kosmetyków zawierających dużą ilość konserwantów i barwników.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów