Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

łupież szampon

Szampony przeciwłupieżowe - jak działają i jak wybrać odpowiedni dla siebie?

Szampony przeciwłupieżowe są bardzo popularną grupą produktów, dostępnych zarówno w drogeriach, jak i aptekach. Coraz więcej osób zmagających się z problemem łupieżu sięga po nie w pierwszej kolejności, już przy pierwszych jego objawach. Czy szampony przeciwłupieżowe potrafią zwalczyć przyczynę łupieżu, czy jedynie złagodzić objawy? Jak skutecznie radzić sobie z łupieżem? Na co warto zwrócić uwagę wybierając szampon przeciwłupieżowy?

grzybica jamy ustnej

Grzybica jamy ustnej - przyczyny, objawy. Jak leczyć grzybicę?

Kandydoza jamy ustnej (inaczej nazywana grzybicą lub drożdżycą) jest jednym z najczęściej występujących zakażeń w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Choć jej pierwsze objawy – biały nalot na języku zajady w kącikach ust, suchość lub pieczenie w jamie ustnej – są niepozorne, to nie wolno jej bagatelizować, ponieważ nieleczona grzybica jamy ustnej może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak rozwija się kandydoza? Jak zapobiegać jej powstaniu, a jak ją skutecznie leczyć?

glukoza wykokonanie badania

Glukoza - kiedy wykonać badanie, aktualne normy. Czy podwyższony poziom glukozy zawsze świadczy o cukrzycy?

Glukoza stanowi podstawowe źródło energii dla wszystkich komórek naszego organizmu. Utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi jest niezwykle ważne dla właściwego funkcjonowania. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki jej poziom niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Jak często badać poziom cukru we krwi? Kiedy rozpoznajemy hipo- i hiperglikemię? Jak im zapobiegać? Czy zbyt wysoka glikemia zawsze świadczy o cukrzycy?

ból w dole brzucha

Ból w dole brzucha – co może oznaczać?

Ból w dole brzucha najczęściej kojarzony jest z menstruacją, ale jego przyczyny mogą być zupełnie inne jak np.: zapalenie wyrostka robaczkowego, zespół jelita drażliwego, endometrioza, czy zapalenie gruczołu krokowego. Właściwe leczenie bólu w podbrzuszu uzależnione jest od trafnej diagnozy, opartej o szereg specjalistycznych badań. Czy ból w dole brzucha powinien być powodem do niepokoju? Jakie mogą być jego przyczyny? Jak go leczyć?

kobieta biała wydzielina z pochwy

Biała wydzielina z pochwy – czy jest groźna? Jak leczyć?

Pojawienie się białej wydzieliny na bieliźnie może budzić niepokój, zwłaszcza u młodych dziewczyn. Warto wiedzieć, że pojawiająca się wydzielina jest oznaką prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety i nie powinna być powodem do obaw. O infekcji może świadczyć dopiero zmiana konsystencji, zapachu lub barwy wydzieliny. O czym mówi biała wydzielina? Czym różni się prawidłowa wydzielina od upławów? Jak zapobiegać infekcjom intymnym? Jak sobie z nimi radzić?

antyoksydanty

Antyoksydanty (przeciwutleniacze) - czym są i jak zadbać o nie w diecie?

Antyoksydanty, przeciwutleniacze, zmiatacze wolnych rodników - każdy z nas z pewnością choć raz spotkał się z tymi pojęciami. Udowodniono, że są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka i odpowiadają za liczne działania prozdrowotne. Jak dostarczyć odpowiednią ilość antyoksydantów w codziennej diecie? Jakie grupy pacjentów powinny zwrócić na nie szczególną uwagę? Kiedy warto rozważyć dodatkową suplementację antyoksydantami?

upławy wydzielina z pochwy

Upławy – co je powoduje i jak je leczyć?

Fizjologiczna wydzielina z pochwy występuje u każdej zdrowej kobiety i nie powinna być powodem do obaw. Jeśli jednak odczuwasz nieprzyjemny zapach śluzu, a wydzielina staje się gęsta i obfita powinnaś udać się do lekarza, ponieważ może to świadczyć o występowaniu infekcji intymnej, alergii lub innych chorobach. Jak odróżnić upławy od prawidłowej wydzieliny z pochwy? Czy da się zapobiec wystąpieniu nadmiernych upławów? Jak je leczyć?

karmienie piersią

Jak długo karmić dziecko piersią? Korzyści z karmienia piersią

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zaleca się, aby dziecko było karmione wyłącznie samym mlekiem matki do 6. miesiąca życia. Jednak według statystyk tylko niewielka liczba kobiet karmi piersią, aż do tego momentu. Z czego to wynika? Jakie korzyści płyną z karmienia piersią dla dziecka, a jakie dla matki? Co zrobić, gdy kobieta karmiąca wytwarza małe ilości pokarmu? Jak jej pomóc w tym ważnym okresie?

alkoholizm

Ośrodek leczenia uzależnień - wsparcie w leczeniu alkoholizmu

Alkoholizm jest ciężką chorobą, której leczenie jest długotrwałe i wymaga często współpracy nie tylko ze strony alkoholika, ale także całej jego rodziny. Uzależnienie działa destrukcyjnie na wszystkich dookoła, dlatego w celu jego pokonania ważne jest podjęcie radykalnych działań. Nieocenioną pomocą jest w tym przypadku ośrodek leczenia uzależnień, który skutecznie wspiera alkoholików w wychodzeniu z nałogu.