Angina ropna - jak rozpoznać i jak leczyć?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-05-04 12:14
Angina ropna - jak rozpoznać i jak leczyć?

Angina ropna to bakteryjna choroba zakaźna, którą najczęściej diagnozuje się u pacjentów pediatrycznych. Przez towarzyszące jej nasilone objawy i ryzyko niebezpiecznych powikłań, wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem. Jakie są jej objawy? Jak rozpoznać ją u swojego dziecka? W jaki sposób leczy się anginę ropną?

Angina ropna - charakterystyka

Angina ropna nazywana jest inaczej ostrym zapaleniem błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych. Za jej wystąpienie odpowiadają bakterie - paciorkowce. Zdecydowana większość angin to zakażenia wywołane przez Streptococcus pyogenes - paciorkowca beta-hemolizującego z grupy A. Angina łatwo rozprzestrzenia się pomiędzy kolejnymi osobami, przenosząc się zarówno drogą kropelkową, jak i poprzez kontakt z wydzielinami błon śluzowych dróg oddechowych. Z tego względu wskazane jest odizolowanie chorego od pozostałych domowników. Przypadki zachorowania najliczniej odnotowywane są u dzieci w przedziale od 3. do 14. roku życia. Angina ropna charakteryzuje się gwałtownym początkiem, co wiąże się z krótkim okresem inkubacji bakterii - wynosi on od 12 godzin do 4 dni. Choroba ma tendencję do nawrotów, zwłaszcza w okresie do 3 miesięcy od wyleczenia.

Objawy anginy ropnej

Podstawowym objawem anginy ropnej jest wysoka gorączka, sięgająca nawet 40 ℃. Dodatkowo pojawia się silny, promieniujący ból gardła, utrudniający przełykanie oraz mowę, miejscowe zmiany w obrębie migdałków takie jak zaczerwienienie, rozpulchnienie oraz śluzowo-ropne naloty, z kolei węzły chłonne podżuchwowe są powiększone i tkliwe. U części pacjentów obserwuje się ślinotok oraz przykry zapach z ust. Zdarza się, że anginie ropnej towarzyszą wymioty (głównie u młodszych dzieci) oraz ból brzucha, który niekiedy może być mylony z zapaleniem wyrostka robaczkowego - jest to efekt reakcji tkanki limfatycznej zlokalizowanej w tej okolicy. Pamiętajmy, że anginę ropną od infekcji wirusowej gardła odróżnia m. in. brak nieżytu nosa, kaszlu czy zapalenia spojówek.

Jak potwierdzić anginę ropną?

Potwierdzenie anginy ropnej wymaga wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, podczas której zostanie przeprowadzony wywiad oraz badanie przedmiotowe. Do oceny prawdopodobieństwa zakażenia S. pyogenes lekarz wspiera się skalą punktową wg Centora i McIsaaca. Wykorzystuje ona objawy kliniczne choroby i przyporządkowuje im odpowiednią liczbę punktów. Wynik poniżej 2 świadczy o bardzo niskim prawdopodobieństwie infekcji bakteryjnej, w związku z tym nie podejmuje się dalszej diagnostyki mikrobiologicznej ani antybiotykoterapii. Przedział 2-3 punktów nie jest rozstrzygający i wymaga potwierdzenia poprzez posiew wymazu z gardła lub testu na antygeny S. pyogenes. Przy wyniku równym lub wyższym niż 4, prawdopodobieństwo infekcji bakteryjnej jest największe i lekarz może zdecydować o włączeniu antybiotykoterapii.

Leczenie anginy ropnej

Zazwyczaj terapia anginy ropnej trwa do 10 dni. W przypadku potwierdzonej infekcji bakteryjnej, najczęstszym wyborem jest zastosowanie odpowiedniego antybiotyku. Na czas kuracji antybiotykiem warto dodatkowo włączyć probiotyk. W aptece dostępne są preparaty w postaci kapsułek (Lacidofil, Lakcid, Multilac), saszetek (Trilac plus saszetki, Osłonka Gastro) lub kropli (Dicoflor krople, Trilac plus forte). Do zbijania wysokiej gorączki u dziecka można sięgnąć po preparaty z paracetamolem lub ibuprofenem w formie tabletek (Ibuprom, Apap), zawiesin (Paracetamol Hasco, Pedicetamol, Ibufen) lub czopków (Nurofen czopki, Paracetamol Farmina czopki). Pomocne będą też leki odkażające i zmniejszające ból gardła (Hascosept, Cholinex, Strepsils Intensive) - zapytaj farmaceutę lub sprawdź w ulotce, od którego roku życia mogą być stosowane.

Pamiętaj, że wybrany preparat możesz zarezerwować w najbliższej aptece i odebrać go w wolnej chwili - wystarczy, że skorzystasz z wyszukiwarki KtoMaLek.pl.

Powikłania anginy ropnej

Niestety, nieleczona angina ropna może skutkować licznymi powikłaniami o charakterze miejscowym lub ogólnym, takimi jak ropień okołomigdałkowy, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok bocznych nosa. Rzadziej rozwija się popaciorkowcowe kłębuszkowe zapalenie nerek, reaktywne zapalenie stawów oraz gorączka reumatyczna. Z tego względu objawów anginy nie należy lekceważyć.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów