Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

oznaczenia na tubce pasty do zębów

Co oznaczają paski na tubkach past do zębów?

Internet zalewa fala informacji o tym, że paski na zakończeniu tubki pasty do zębów informują o stopniu szkodliwości dla naszego organizmu lub ewentualnie o typie pasty. Wiadomości te są często przyczyną podejmowania takiej, a nie innej decyzji zakupowej. „Tajemnicze” paski doczekały się obszernych opisów i często wprowadzają w błąd - zwłaszcza tych, którzy starają się świadomie dbać o zdrowie. Prawda jest „szokująca”!

woda utleniona

Środek antyseptyczny w wakacyjnej apteczce - Niezbędny!

Wakacje to czas wzmożonej aktywności. Wycieczki do lasu, w góry, gry zespołowe, jazda na rowerze, plażowanie, kąpiele w jeziorach, morzu czy rzece to okoliczności, które sprzyjają powstawaniu otarć, skaleczeń czy ran. Każdy z nas ma w pamięci otarcia i rany wyniesione z zabaw z rówieśnikami, z jazdy na rowerze czy wędrówek po górach. Planując wakacyjny wypoczynek musimy pomyśleć i o tym aby wspomóc się w takich przypadkach, zabranym ze sobą preparatem, który pomoże w leczeniu rany i zabezpieczy przed infekcją. Środek dezynfekujący czy odkażający to podstawowy składnik wakacyjnej apteczki - zwłaszcza, że stosowanie nowoczesnych środków już nie wiąże się z piekącym bólem - jak bywało to w przeszłości.

kleszcz pełen krwi

Kleszcze – farmaceuta poleca, jak zapobiegać i czym je wyciągać.

Kleszcze przebywają nie tylko w lasach, ale także w parkach, na łąkach, a nawet w przydomowych ogródkach. Wszędzie tam, gdzie są trawy i krzaki powinniśmy być czujni, gdyż jesteśmy narażeni na atak kleszczy. Te pajęczaki są niesamowicie sprytne. Potrafią wyczuć ofiarę , która znajduje się nawet w odległości 20 metrów reagując na ruch, temperaturę ciała i zapach potu. Mimo tego, że kleszcze wbijają się głęboko w skórę, często nie zdajemy sobie sprawy, że zostaliśmy zaatakowani. To wszystko dzięki temu, że podczas wkłucia wprowadzana jest wydzielina zawierająca substancje znieczulające.

wszystkie odsłony farmaceuty

Wszystkie odsłony farmaceuty - pół żartem, pół serio.

Apteczne okienko to dla nas portal do innego świata. Świata, którego nie rozumiemy do końca. Te wszystkie dawkowania, skomplikowane nazwy, gramatury i konsystencje, raczej pozostają poza zasięgiem naszych możliwości. Kiedy jednak zbliża się nasza kolej liczymy na to, że w okienku - niczym Dobra Wróżka - pojawi się szlachetna postać otoczona aureolą blasku, która sprawnie i bezpiecznie zaopatrzy nas w stosowne leki. Wiemy, że nie jest łatwo. Farmaceuta wczytawszy się błyskawicznie w treść recepty, z mądrą miną, wydaje nam stosowne leki. Sposób w jaki to wszystko się odbywa uświadamia nam, że farmaceutów możemy podzielić na wiele typów. Ciekawe z jakim typem farmaceuty macie najczęściej do czynienia?

jak poprawnie przyjmować leki

Jak poprawnie spożywać leki – na czczo, czy po posiłku?

Kwestia właściwego spożywania leków: przed lub po posiłku, jest problematyczna. Spotkać można zarówno zwolenników spożywania leków na czczo, a także tych, którzy nie wyobrażają sobie, aby połknąć tabletki na „pusty żołądek”. Każda z tych grup będzie miała trochę racji. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, czy przyjmujesz swój lek poprawnie. Każdorazowo, w razie wątpliwości poproś o poradę lekarza lub farmaceutę.

probiotyk a prebiotyk

Probiotyk a prebiotyk – kiedy i jak stosować?

Już w czasach starożytnych zauważono korzystne działanie na człowieka fermentowanych napojów mlecznych, takich jak kefir czy jogurt. Jednak dopiero w XVIII w. odkryto, że za ten korzystny efekt odpowiedzialne są bakterie kwasu mlekowego, czyli bakterie probiotyczne. Od tego czasu wiedza o tych mikroorganizmach bardzo się poszerzyła. Znacząco wzrosła również świadomość o pozytywnych rezultatach wspierania antybiotykoterapii przez priobiotyki. Zarówno lekarz i jak farmaceuta sugerują, żeby te dwa preparaty lecznicze były zawsze stosowane razem.

telemedycyna uśmiechnięta kobieta

Zmieniające się wymagania pacjentów, skutecznie rewolucjonizują rynek zdrowia.

Niemalże powszechny dostęp do komputerów oraz urządzeń mobilnych sprawia, że pacjent ma głos! Potrafi definiować swoje oczekiwania i coraz częściej je egzekwować. Serwisy, portale społecznościowe i fora internetowe skupiają się na prezentowaniu nowoczesnych koncepcji leczenia. Ich głównym założeniem jest zwiększenie elastyczności usług medycznych, z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Pacjenci stawiają na praktyczne rozwiązania, za którymi sukcesywnie podąża współczesna służba zdrowia.