Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Olejek arganowy

Olejek arganowy – właściwości i zastosowanie. Kiedy używać olejku arganowego?

Olejek arganowy jest nazywany złotem Maroka. Nazwa ta nawiązuje do miejsca, z którego jest sprowadzany oraz jego pięknego koloru i cudownych właściwości. Stosowany może być na wiele sposobów i w wielu dziedzinach życia, choć największą popularność zdobył w przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Olejek arganowy coraz większe uznanie zyskuje również w przemyśle farmaceutycznym. Kiedy dokładnie warto używać olejek arganowy? Jakie są jego właściwości?

esperal katowice

Esperal Katowice – w jaki sposób wszywka alkoholowa zniechęca do picia?

Wszywka alkoholowa to obecnie najczęściej wybierana metoda wspomagania leczenia alkoholizmu. Pomaga nałogowcom przerwać ciąg alkoholowy, wzbudza motywację do walki z nałogiem i strach przed kolejnymi kieliszkami wódki. By źródło przyjemności i relaksu stało się postrzegane przez organizm alkoholika jako zło i zagrożenie, potrzeba odpowiednich narzędzi i umiejętności terapeutycznych. Potrzebny Ci Esperal? Katowice mają dla Ciebie specjalną ofertę.

Niedoczynność tarczycy a tycie

Niedoczynność tarczycy a tycie. Czy można przytyć przy niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy spowodowana jest niedoborem hormonów tarczycowych. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Pacjenci z niedoczynnością tarczycy, najczęściej skarżą się na: łamliwość włosów i paznokci, większą wrażliwość na zimno, stany depresyjne, uczucie zmęczenia i osłabienia oraz suchość skóry. Czy istnieje zależność między niedoczynnością tarczycy a tyciem? Czy niedoczynność tarczycy może wpłynąć na spowolnienie metabolizmu?

Czy korzeń lukrecji podnosi ciśnienie?

Korzeń lukrecji a nadciśnienie. Czy korzeń lukrecji podnosi ciśnienie?

Drogocenne właściwości lukrecji wykorzystywane były już w starożytności. Do dziś surowiec ten znajduje zastosowanie w medycynie, przemyśle kosmetycznym oraz spożywczym. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne, pozbawione kontroli stosowanie lukrecji może doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia działań niepożądanych. Jakie właściwości wykazuje lukrecja? Kiedy i czy w ogóle warto ją stosować? Jakie ryzyko może nieść za sobą spożywanie jej w dużych dawkach? Na te pytania odpowiemy w poniższym wpisie.

Ekstrakty z konopi Molpharma

Zrobieni w konopne CBD

CBD, czyli kannabidiol, to jeden z wielu fitokanannabinoidów występujących w kwiatach konopi, zarówno rodzaju Sativa, jak i Indica. To, co odróżnia odmiany konopi pomiędzy sobą, oprócz budowy morfologicznej, jest przede wszystkim stężenie właśnie tych związków - kannabinoidów. Spośród wszystkich związków występujących w roślinach konopi największe zainteresowanie wzbudzają właśnie fitokannabinoidy. Znanych jest ponad 70 takich związków, jednak najważniejszymi i najlepiej zbadanymi dzisiaj wydają się kannabidiol (CBD) i tetrahydrokannabinol (THC).

Próchnica zębów – powszechna choroba

Próchnica zębów – powszechna choroba. Jak zapobiegać próchnicy?

Próchnica to powszechnie występująca choroba zębów, dotykająca zarówno dorosłych, jak i dzieci. W przebiegu tego schorzenia dochodzi do stopniowej demineralizacji zęba i rozkładu jego tkanek twardych, na skutek czego powstaje w zębie ubytek. Dużo mówi się na temat profilaktyki próchnicy, dostępnych jest wiele produktów i urządzeń pomagających w zachowaniu higieny uzębienia, a mimo to próchnica nadal dotyczy znacznej części populacji.

COVID-19: Od soboty 24 października zaostrzenie rygorów. Cała Polska w czerwonej strefie

COVID-19: Od soboty 24 października zaostrzenie rygorów. Cała Polska w czerwonej strefie

Ostatnie dni nie pozostawiały złudzeń, że rząd podejmie decyzje o dalszych restrykcjach. Rosnąca liczba zakażeń na SARS-CoV-2, gwałtownie zwiększająca się liczba osób wymagających hospitalizacji i podłączenia do respiratora spowodowały, że cały kraj objęty został czerwoną strefą. Restrykcje obowiązywać będą od soboty 24 października 2020 r. Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać od soboty i co to oznacza dla obywateli i gospodarki?

E-recepty na szczepionki przeciw grypie będą ważne dłużej?

E-recepty na szczepionki przeciw grypie będą ważne dłużej?

Problem leków trudno dostępnych nie jest nowy. Pacjenci często borykają się z sytuacjami, gdy potrzebnego leku w aptekach nie ma, a termin realizacji recepty upływa. W tym roku problem ten przybrał na sile za sprawą ograniczonej dostępności do szczepionek przeciwko grypie, która zbiegła się z drugą falą pandemii koronawirusa. Sytuacja jest na tyle trudna, że Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym rekomenduje realizowanie takich recept po upływie terminu ich realizacji. Czy to oznacza, że farmaceuci będą mogli realizować recepty po terminie?

COVID-19: Kolejne obostrzenia w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną

COVID-19: Kolejne obostrzenia w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 rośnie w zastraszającym tempie, każdego dnia bijąc kolejne rekordy. Coraz więcej łóżek szpitalnych zajętych jest przez pacjentów hospitalizowanych ze względu na COVID-19, niepokojąco zwiększa się również liczba zajętych z tego powodu respiratorów. Sytuacja stała się na tyle poważna, że nie można było już dłużej zwlekać z nałożeniem kolejnych obostrzeń. Od 17 października w całej Polsce zaczną obowiązywać zmienione zasady walki z pandemią, z podziałem na żółte i zielone strefy.

Najczęstsze powikłania cukrzycy

Najczęstsze powikłania cukrzycy

Cukrzyca typu 2 jest chorobą metaboliczną, która dotyka dużą część społeczeństw krajów rozwiniętych. Uznawana jest za najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobę cywilizacyjną, co ma związek m.in. z problemem nadwagi i otyłości u dzieci oraz dorosłych, niesłabnącą popularnością żywności wysoko przetworzonej, zmniejszającą się aktywnością fizyczną, a także narażeniem na przewlekły stres. Brak leczenia lub niewłaściwie prowadzona terapia, które skutkują niewyrównaną glikemią, mogą być przyczyną groźnych dla zdrowia i życia powikłań.

COVID-19: Nowe obostrzenia – cała Polska w żółtej strefie

COVID-19: Nowe obostrzenia – cała Polska w żółtej strefie

Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 rośnie w dynamicznym tempie. Tylko dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4739 potwierdzonych przypadkach zakażenia, co stanowi najwyższą liczbę od momentu rozpoczęcia pandemii. W związku z rosnącą liczbą zachorowań i coraz większą liczbą pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19, rząd zdecydował o zaostrzeniu obostrzeń i objęciu całego kraju tzw. strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów znajdujących się w strefach czerwonych.

zioła na odchudzanie

Jakie zioła na odchudzanie wybrać ?

Stosowanie ziół na odchudzanie jest strzałem w dziesiątkę, ponieważ są to naturalne i ekologiczne spalacze tłuszczu. Jeśli ktoś chce się pozbyć nadmiernej tkanki tłuszczowej, powinien zdecydować się na rozpoczęcie takiej kuracji. Zioła mają bardzo pozytywny wpływ praktycznie na cały organizm, ponieważ oczyszczają go z toksyn, a dodatkowo dodają ludziom energii i poprawiają ich samopoczucie. Dodatkowym ich atutem jest to, iż mają pozytywny wpływ na przyspieszenie metabolizmu. Wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej, a oprócz tego działają moczopędnie i przeciwzapalnie.

Jak zbić cukier?

Jak zbić cukier? Najlepsze sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi

Cukrzyca jest schorzeniem, w którym dochodzi do zaburzeń metabolizmu glukozy. Chorobę tą rozpoznajemy poprzez monitorowanie poziomu stężenia glukozy w surowicy krwi. U osób ze zdiagnozowaną cukrzycą, często występują bardzo podwyższone wartości cukru nazywane hiperglikemią. Może ona wystąpić w każdej chwili, zarówno w dzień, jak i w nocy. Jak skutecznie zbić cukier w organizmie? Czy znane są sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi?

Jak zapobiec cukrzycy?

Jak zapobiec cukrzycy? Czy genetyka skazuje człowieka na cukrzycę?

Cukrzyca stanowi obecnie jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych. U coraz większej liczby osób, diagnozowane jest przewlekłe podwyższone stężenie glukozy we krwi. Obecnie na cukrzycę w Polsce choruje co najmniej 3 mln osób. Częstość występowania cukrzycy typu 2 rośnie wraz z wiekiem, podobnie jak zaburzenia gospodarki węglowodanowej pod postacią upośledzonej tolerancji glukozy lub nieprawidłowej glikemii na czczo. Tak jak w przypadku każdej innej choroby tak i w cukrzycy - lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak zapobiec cukrzycy? Co zrobić by ustrzec się przed cukrzycą? Jaki wpływ na cukrzycę ma genetyka?

operacja plastyczna

Nie tylko powiększanie piersi – na co pozwala chirurgia plastyczna?

Chirurgia plastyczna przeżywa okres dynamicznego rozwoju. Ta dziedzina medycyny to jednak dużo więcej niż powiększanie piersi, korekcja uszu, nosa, plastyka brzucha czy labioplastyka. Chirurgia estetyczna cieszy się największym zainteresowaniem, a operacje plastyczne rozwiązują nie tylko problemy urody. Czym więc zajmuje się chirurgia plastyczna? Co dzięki niej można zrobić i kiedy warto zdecydować się na zabieg taki jak operacja nosa czy plastyka warg sromowych?

Imbir a nadciśnienie

Imbir a nadciśnienie. Czy imbir obniża ciśnienie?

Imbir jest rośliną przyprawową, która rozmnaża się przez podział kłączy. Stosowany jest w kuchni indyjskiej i tajskiej. Dzięki niewielkiej ilość kalorii może być spożywany jako dodatek do herbaty lub potraw. Oprócz wspaniałego smaku i intensywnego zapachu charakteryzuje się wieloma właściwościami zdrowotnymi. Zaliczany jest do grupy produktów określanych mianem superfoods. Jakie są właściwości lecznicze imbiru? Czy imbir znalazł swoje zastosowanie w walce z nadciśnieniem?

Ziemniaki a cukrzyca

Ziemniaki a cukrzyca - czy można spożywać ziemniaki, chorując na cukrzycę?

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która objawia się nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi. Przyczyny zachorowania na cukrzycę są złożone, jednak można z nią normalnie żyć. Konieczne jest odpowiednie leczenie i zmiana stylu życia. Ważną kwestią jest odpowiednia edukacja żywieniowa. Prawidłowo zbilansowana dieta o niskim indeksie glikemicznym jest kluczem do sukcesu. Jakie produkty są wskazane w diecie diabetyka? Czy można jeść ziemniaki chorując na cukrzycę? A może ziemniaki powinny być całkowicie wyeliminowane z jadłospisu cukrzyka? Sprawdźmy!