Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Scyntygrafia tarczycy

Scyntygrafia tarczycy – przebieg badania i wskazania

Tarczyca jest małym, lecz równocześnie ogromnie ważnym gruczołem w naszym organizmie. Jej rolą jest wydzielanie hormonów (T3 i T4). Dzięki wytworzonym hormonom, tarczyca reguluje w organizmie procesy przemian metabolicznych oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie m.in. układu sercowo-naczyniowego. Zaburzenie jej działania może prowadzić do dysfunkcji w całym organizmie. W celu badania nieprawidłowości tarczycy wykonuje się badaniami krwi, USG lub scyntygrafię. Czym dokładnie jest scyntygrafia? Kiedy należy ją wykonać?

Subkliniczna niedoczynność tarczycy

Subkliniczna niedoczynność tarczycy – rozpoznanie, objawy, leczenie

Subkliniczna niedoczynność tarczycy nazywana jest niedoczynnością utajoną, ponieważ jej objawy są tak łagodne, że ciężko na ich podstawie zdiagnozować chorobę. Często wykrywana jest dopiero na podstawie badań hormonalnych. Zbyt późne wykrycie subklinicznej niedoczynności tarczycy może doprowadzić do przekształcenia się schorzenia w pełnoobjawową postać choroby. Jakie są przyczyny subklinicznej niedoczynności tarczycy? Czy wymaga ona leczenia?

Śledziona – budowa, funkcje

Śledziona – budowa, funkcje. Dlaczego śledziona jest powiększona?

Śledziona jest niewielkim narządem położonym pod żebrami po lewej stronie jamy brzusznej. Należy ona zarówno do układu limfatycznego, jak i krwionośnego. Mimo że bez śledzony da się żyć, pełni ona dość istotne funkcje dla naszego organizmu. W niektórych stanach chorobowych może ona ulec powiększeniu. Jakie funkcje pełni śledziona oraz czy powiększona śledziona jest dla nas niebezpieczna ? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Beta-blokery – wskazanie, rodzaje i możliwe skutki uboczne

Beta-blokery – wskazanie, rodzaje i możliwe skutki uboczne

Βeta-blokery, znane także jako beta-adrenolityki lub beta-sympatykolityki, to jedne z najczęściej stosowanych leków w kardiologii. Znajdują one zastosowanie nie tylko w terapii zaburzeń rytmu serca, ale także w leczeniu nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, jaskry i wielu innych schorzeń. Mimo że beta-blokery wynalezione zostały już ponad 50 lat temu, ich popularność nie maleje. Czy są bezpieczne? Jak należy je stosować? Co warto o nich wiedzieć?

TSH w ciąży

TSH w ciąży – skutki niskiego lub wysokiego stężenia. Jakie są normy TSH w ciąży?

Choroby tarczycy statystycznie częściej dotykają młode kobiety, czyli te będące w wieku rozrodczym. Wywołują one szereg obaw, zarówno w okresie starania się o dziecko, jak i w okresie ciąży. Przesiewowym badaniem w kierunku zdiagnozowania zaburzeń funkcjonowania gruczołu tarczowego jest oznaczenie stężenia hormonu TSH. Czy wartości referencyjne są zawsze takie same, niezależnie od trymestru ciąży? Czy hormony ciążowe wpływają również na pracę tarczycy?

rozwój mózgu dziecka

Rozwój mózgu dziecka – co się zmienia w każdym tygodniu?

Mózg dziecka rozwija się intensywnie już w okresie życia płodowego i każdy tydzień przynosi nowe zmiany. Jednak nawet gdy maluszek przychodzi na świat, jego mózg nie jest tak dojrzały, jak u osoby dorosłej, a jego rozwój będzie trwał przez kolejnych kilkanaście lat. Czy można jakoś wspomóc skomplikowany proces kształtowania się mózgu i układu nerwowego malca? Oczywiście, że tak. Poznaj podpowiedzi, jak to zrobić.

Domowe sposoby na objawy menopauzy

Domowe sposoby na objawy menopauzy

Choć samo słowo menopauza może budzić niepokój, to jednak warto pamiętać, że to naturalny proces zachodzący w kobiecym organizmie w określonym wieku. Niestety jednocześnie musimy mieć tutaj na uwadze, że przekwitanie wiąże się z wieloma uciążliwymi dolegliwościami, które rzeczywiście mogą dać się we znaki. Na szczęście nie brakuje sposobów na objawy menopauzy – a wiele z nich możemy wdrożyć samodzielnie, w zaciszu własnego domu. Co zatem zrobić, by poszczególne symptomy mogły stać się łatwiejsze do zniesienia?

Biopsja tarczycy – jak wygląda badanie?

Biopsja tarczycy – jak wygląda badanie? Kiedy wykonuje się biopsję tarczycy?

Prawidłowo działające organy i gruczoły w naszym organizmie to podstawa ogólnego zdrowia. W momencie, gdy któryś z nich przestaje pracować odpowiednio, organizm wysyła nam sygnały alarmowe, które mają nas zmusić do zareagowania i zgłoszenia się do lekarza. Jednym z niezwykle istotnych gruczołów jest tarczyca. Zdarza się, iż właściwe zdiagnozowanie zmian w obrębie tego narządu wymaga wykonania biopsji tarczycy. Kiedy należy wykonać to badanie? W jaki sposób wygląda biopsja tarczycy? Tego wszystkiego dowiesz się czytając poniższy wpis.

soczewki kontaktowe 1

Jak zakładać i zdejmować soczewki?

Wielu zwolenników okularów tłumaczy swoją niechęć do soczewek kontaktowych trudnością w ich zakładaniu. Cały ten proces wydaje się nieprzyjemny ze względu na to, że podczas wkładania soczewek trzeba dotknąć oka. Nie da się jednak ukryć, że używanie soczewek kontaktowych jest bardzo wygodne i w różnych sytuacjach korzystniejsze, niż okulary, np. uprawianie sportu, prowadzenie samochodu czy przebywanie w zmiennych temperaturach. Jak poprawnie zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Szczepienie przeciw COVID-19

Szczepienie przeciw COVID-19. Na jakich zasadach będą przebiegać szczepienia?

Pierwsze informacje o skutecznych szczepionkach pojawiły się już na początku listopada. Wówczas przedstawiciele firmy Pfizer pochwalili się, że produkowana przez Pfizer i BioNTech szczepionka jest skuteczna w 90%. Wkrótce kolejne firmy informowały o obiecujących wynikach badań klinicznych na swoimi szczepionkami. Aktualnie trwają prace nad tym, by szczepionki uzyskały dopuszczenie do obrotu, co nastąpi jeszcze w tym roku lub już w roku 2021. Kiedy będą mogli zaszczepić się pierwsi pacjenci? Jak ten proces będzie przebiegał na terenie Polski? Czy wszyscy będą mogli się zaszczepić?

Stetoskop

Jak skutecznie obniżyć poziom GGTP (gamma-glutamylotranspeptydazy)

Gamma-glutamylotranspeptydaza jest jednym z enzymów występującym głównie w komórkach wątroby odpowiadającym za rozkład aminokwasów. Znaleźć go możemy również w nerkach, trzustce, jelitach oraz w gruczole krokowym. Oznaczenie aktywności gamma-glutamylotranspeptydaza jest szeroko stosowane w diagnostyce, jako wskaźnik zaburzeń funkcji wątroby, a także główny znacznik nadużywania alkoholu. Badanie to uważane jest też za tzw. biomarker stresu oksydacyjnego związanego z metabolizmem glutationu ( glutation należy do najważniejszych antyoksydantów - odpowiada za regulację stresu oksydacyjnego oraz funkcji odpornościowej - głównymi konsumentami glutationu są intensywnie pracujące mięśnie, nerki, płuca, limfocyty i mózg).

jaka maść na blizny

Jak pozbyć się blizn? Jaka maść na blizny?

Blizny to nieestetyczne pamiątki, powstające w wyniku przerwania ciągłości skóry. Choć są naturalnym następstwem gojenia się ran, dla wielu osób mogą być źródłem dyskomfortu i kompleksów. Blizny powstałe w wyniku łagodnych uszkodzeń zwykle znikają, jednak część z nich pozostaje z nami na stałe. Jak się ich pozbyć? Na rynku dostępnych jest wiele preparatów wspomagających leczenie blizn. Możemy stosować maść na blizny, kremy i żele, a także plastry silikonowe.

psycholog dziecięcy

Jak rozmawiać z psychologiem dziecięcym?

Niestety ciągle jeszcze konieczność udania się z dzieckiem do psychologa dziecięcego uważana jest za temat wstydliwy, a przez to objęty pewnym tabu. Na szczęście to się już zmienia – następuje przemiana w sposobie myślenia, która jest kształtowana, między innymi, przez media i popkulturę – coraz więcej znanych osób przyznaje się, że korzysta z pomocy psychologa dziecięcego, gdy ma problem ze swoim dzieckiem. Taka konieczność wcale nie oznacza, że jest się złym rodzicem. Wręcz przeciwnie! To świadczy o mądrości i miłości rodzica, który wie, że nie da rady pomóc dziecku tak, jak na to zasługuje i szuka dla niego najlepszej pomocy. Dowiedz się jak rozmawiać z psychologiem dziecięcym, sprawdź jak przygotować się do wizyty, o co może pytać i jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u psychologa. Wiedza jest doskonałym narzędziem w rozwiewaniu strachu. Przekonaj się, co czeka Ciebie i dziecko u psychologa dziecięcego!

COVID-19: Dodatkowe obostrzenia na Sylwestra i ferie zimowe 2021 r.

COVID-19: Dodatkowe obostrzenia na Sylwestra i ferie zimowe 2021 r.

Na krótko przed okresem świątecznym i zabawą sylwestrową rządzący zdecydowali o wprowadzeniu tzw. kwarantanny narodowej, która ma potrwać od 28 grudnia do 17 stycznia. Ograniczenia ponownie obejmą m.in. działalność galerii handlowych. Przyjęta data narodowej kwarantanny oznacza również, że dodatkowe restrykcje obejmą też zaplanowane na okres 4-17 stycznia 2021 ferie zimowe. Jakie zmiany czekają nas po Świętach Bożego Narodzenia?

odtrucie alkoholowe 2

Odtrucie alkoholowe – na czym polega najskuteczniejszy sposób na kaca?

Odtrucie czy detoks alkoholowy to czynności, które jeszcze do niedawna kojarzyły się jedynie z uzależnieniem od alkoholu. Od kilku lat metoda wykorzystująca wlewy dożylne zyskała jednak uznanie jako skuteczny środek niwelujący nieprzyjemne objawy kaca. Zastanawiasz się na czym dokładnie polegają kroplówki na kaca? Szukasz sprawdzonego odtrucia alkoholowego w Warszawie? Dowiedz się więcej, by nigdy już nie tracić czasu na walkę z kacem!

USG piersi - kiedy zrobić badanie?

USG piersi - kiedy zrobić badanie?

Rak piersi to najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy u kobiet i jedna z dominujących przyczyn zgonów związanych z chorobami nowotworowymi. Jego wyleczalność w Polsce jest niższa niż w innych krajach, ponieważ Polki zapominają o profilaktyce, a do gabinetu lekarskiego trafiają, gdy zmiany nowotworowe są w zaawansowanym stadium. Nieinwazyjną i bezpieczną metodą wykrywania patologicznych zmian w tkance piersi jest USG. Kto powinien poddać się USG piersi i jak często powinno się wykonywać to badanie?

zioła na menopauzę

Zioła na menopauzę - naturalny sposób na łagodzenie dolegliwości

Zioła na menopauzę to naturalny i bezpieczny sposób na łagodzenie przykrych dolegliwości. Od wieków stosuje się różne rodzaje ziół na przeróżne schorzenia i dolegliwości, a dodatkowo okazuje się, że mogą być one pomocne w walce z objawami przekwitania. Menopauza to okres w życiu każdej kobiety, który niestety może się wiązać z występowaniem różnych nieprzyjemnych objawów. Często towarzyszą temu uderzenia gorąca, trudności z zasypianiem, zmienne nastroje, czy też gorsza koncentracja i pamięć. Mogą występować również problemy z nadmierną potliwością i rumieniem skóry. Kiepskie samopoczucie i towarzyszące temu wspomniane dolegliwości nie należą do przyjemnych, dodatkowo kiedy mogą trwać nawet około dwóch lat. Sposobem na to może być stosowanie odpowiednich ziół, które dzięki zawartości różnych cennych substancji, pomagają pozbyć się tych symptomów. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat.

Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie

Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. Czy warto umieścić goździki w diecie?

Goździki przywodzą na myśl świąteczny, rodzinny obrazek zatłoczonej kuchni wypełnionej aromatem pieczonych ciast i wykwintnych potraw. Kojarzą się z ciepłym grzańcem rozgrzewającym nas od wewnątrz w zimowe wieczory. Wykorzystywane w kuchni goździki są jednak również cennym surowcem farmaceutycznym. W jakich przypadkach znajdują zastosowanie lecznicze? Czym właściwie jest goździk? Czy stosowanie preparatów na bazie tego surowca zawsze jest bezpieczne? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Maść majerankowa

Maść majerankowa – właściwości i przeznaczenie. Kiedy warto stosować maść majerankową?

Maść majerankowa jest lekiem roślinnym, który znaleźć możemy w większości ogólnodostępnych aptek. To jeden z preparatów prostym składzie, ale szerokich właściwościach i powszechnym zastosowaniu. Do jej substancji aktywnych należy ekstrakt z ziela majeranku, mający przede wszystkim silne działanie przeciwbakteryjne. Jakie właściwości posiada maść majerankowa? W jakich dolegliwościach znalazła ona swoje zastosowanie i kiedy warto ją stosować?

Witaminy na odporność

Witaminy na odporność – czy są skuteczne?

Osłabiona odporność bywa powodem częstych infekcji i przeziębień, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Najlepszą ochronę przed różnego rodzaju patogenami zapewnia prawidłowo działający układ odpornościowy. Niedobory witamin, przeciwutleniaczy oraz składników mineralnych w diecie mogą zaburzać odpowiedź immunologiczną organizmu. Witaminy oraz makro i mikroelementy mogą regulować rozwój i funkcjonowanie różnych komórek układu odpornościowego. Witaminy na odporność – o które witaminy należy szczególnie zadbać w naszej diecie? Czy witaminy na odporność należy suplementować?

Soczewki kontaktowe czy okulary?

Soczewki kontaktowe czy okulary? Co wybrać?

Nieostre widzenie - to właśnie ten objaw jest dla ludzi impulsem do tego, aby skonsultować się z okulistą. Zdiagnozowanie wady wzroku pociąga natomiast za sobą kolejne konsekwencje. Regularne wizyty u okulisty, badania wzroku, noszenie okularów bądź też soczewek. Nad tą ostatnią kwestią, warto się nieco pochylić. W momencie gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy wadę wzroku, możemy wybierać między soczewkami lub też okularami. Często pod wpływem impulsu decydujemy się na jedną z tych opcji, nie rozważając ich plusów i minusów. Tymczasem zapoznanie się ze specyfiką obu tych rzeczy, pozwala bardziej świadomie dobrać je właśnie do siebie.

Zatkane ucho

Zatkane ucho – przyczyny i możliwe komplikacje. Sposoby na odetkanie ucha

W dzisiejszych czasach problem zatkanego ucha jest niezwykle często spotykany. Zatkane ucho może być spowodowane przez wiele różnych czynników zewnętrznych oraz być objawem niejednej infekcji. Opisywana dolegliwość może nas dopaść w najmniej spodziewanym momencie. Jakie wyróżniamy przyczyny zatkanego ucha? Czy mogą one doprowadzić do poważnych powikłań? W jaki sposób możemy sobie poradzić z zatkanym uchem? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.