Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

zioła na ból brzucha

Jakie zioła na biegunkę wybrać?

Biegunka to wstydliwa i uciążliwa dolegliwość polegająca na częstszym niż zwykle oddawaniu półpłynnego lub płynnego stolca. W większości przypadków biegunka ma łagodny przebieg i można sobie z nią poradzić bez pomocy lekarza, jednak nie wolno jej lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do osłabienia organizmu oraz odwodnienia. Z łagodną biegunką można poradzić sobie zażywając leki dostępne bez recepty. Proces leczenia biegunki warto wzbogacić o naturalne środki. Jakie zioła są skuteczne na biegunkę?

cebula na przeziębienie

Cebula na przeziębienie i nie tylko. Jak zrobić syrop z cebuli?

Cebula to jedno z najbardziej znanych i cenionych polskich warzyw. Ma charakterystyczny ostry smak i zapach, który powoduje łzawienie. Jest powszechnie używana w kuchni jako dodatek do wszelakich potraw, ale jej rola nie kończy się na tym. Posiada także działanie lecznicze - wspomaga organizm w walce z infekcjami, a nawet poprawia wygląd skóry redukując rozstępy. To zaledwie dwa jej zastosowania - w poniższym wpisie poznasz ich więcej. Dowiesz się również, jak przygotować domowy syrop z cebuli pomocny w infekcjach bakteryjnych.

Niskie ciśnienie - czy jest groźne dla zdrowia?

Niskie ciśnienie - czy jest groźne dla zdrowia?

Jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń układu krążenia jest nadciśnienie tętnicze krwi. Pacjenci mają świadomość, że jest to groźna choroba, a zaniechanie jej leczenia może prowadzić do groźnych powikłań. Znacznie rzadziej mówi się o niskim zbyt niskim ciśnieniu tętniczym – hipotensji. Na czym polega to zaburzenie i jakie są przyczyny zbyt niskiego ciśnienia? Czy niskie wartości ciśnienia tętniczego stanowią zagrożenie dla zdrowia? Kiedy leczenie niskiego ciśnienia jest konieczne?

Czosnek - naturalny antybiotyk. Najważniejsze właściwości odżywcze czosnku

Czosnek pospolity — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Czosnek znany jest nie tylko ze swoich walorów smakowych, jest to także źródło cennych właściwości leczniczych. To jedna z najbardziej “wszechstronnych” roślin leczniczych na świecie: działa odkażająco, antyoksydacyjnie, obniża podwyższony poziom cholesterolu we krwi, hamuje agregację płytek krwi oraz rozszerza naczynia krwionośne. Co sprawia, że czosnek ma tak dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka?

Dieta cukrzycowa - co powinno znaleźć się w diecie diabetyka?

Dieta cukrzycowa - co powinno znaleźć się w diecie diabetyka?

Cukrzyca jest najczęściej występującą i diagnozowaną chorobą metaboliczną. Wyróżnia się kilka jej typów, niemniej najbardziej rozpowszechniona jest cukrzyca typu 2 - stanowi około 90% wszystkich przypadków cukrzycy. Choroba ta objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, dlatego terapia skupia się na kontroli poziomu cukru. Oprócz farmakoterapii niezwykle istotnym zagadnieniem jest dieta. Jak powinien wyglądać jadłospis diabetyka?

kobieta zioła na cerę

Jakie zioła na cerę wybrać?

Trądzik pospolity (acne vulgaris) jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Szacuje się, że dotyka około 80% nastolatków, ale pojawia się także u coraz częściej u osób powyżej 25. roku życia. Towarzyszy mu występowanie nieestetycznych zaskórników, grudek, krost, guzków, pseudocyst i ropnych torbieli obecnych na twarzy, dekolcie i plecach. Przyczyn trądziku jest wiele. Przede wszystkim są to zwiększona produkcja łoju, zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy, kolonizacja przez bakterie Propionibacterium acnes, reakcja zapalna. Sprawdź, za pomocą jakich ziół możesz sobie z nim poradzić.

cholesterol kobieta

Zły i dobry cholesterol – czym się różnią?

Nie każdy wie, że dieta bogata w węglowodany prowadzi do zamiany nadmiaru cukru w trójglicerydy i magazynowania go w tkance tłuszczowej. Zbyt wysoki poziom stężenia cholesterolu we krwi występuje najczęściej u osób otyłych, chorujących na cukrzycę typu drugiego i cierpiących na schorzenia układu krążenia. Często można u nich zaobserwować pojawienie się tzw. żółtaków, czyli grudek na powiekach, łokciach, czy kolanach, o żółtym zabarwieniu.