Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

dziecko leki

Dziecko zwymiotowało lek - co zrobić?

Dzieci to wyjątkowi pacjenci. Chorują znacznie częściej niż dorośli - nawet 10-12 razy w ciągu roku, co wiąże się z koniecznością podawania im lekarstw, które niekoniecznie lubią. Często dziecko wzbrania się przed ich przyjęciem, ale problemy rodziców nie kończą się na tym - niejednokrotnie zdarza się, że już po ich spożyciu maluch zaczyna wymiotować. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy lek ma wtedy prawo zadziałać? Czy podać dziecku kolejną porcję leku czy zaczekać, aż do czasu planowanej kolejnej dawki?

jak podawać antybiotyki dziecku

Antybiotyki dla dziecka - jak podawać i na co uważać?

Dzieciństwo to czas beztroski i zabawy, ale także zwiększonej podatności na infekcje. Dziecko choruje znacznie częściej niż dorosły - nawet do 10-12 razy w roku. Większość z tych zachorowań powodowana jest przez wirusy. Jednak jeśli choroba ma podłoże bakteryjne, konieczne jest wdrożenie odpowiedniej antybiotykoterapii. A jak mądrze stosować antybiotyki u dziecka? Jakich ważnych zasad należy przestrzegać i jakich błędów unikać?

suche włosy

Sucha skóra głowy – skąd się bierze ten problem?

Pielęgnujemy skórę całego ciała, jak i włosy. Korzystamy z rozmaitych kosmetyków, aby wyglądać zdrowo, pięknie i dobrze czuć się we własnej skórze. Niestety, często zapominamy, że właściwej pielęgnacji wymaga również skóra głowy. To tutaj znajdujemy przyczyny wielu schorzeń, w tym łupieżu. To w tym miejscu dostrzegamy efekty wzmożonej produkcji sebum, które powoduje przetłuszczanie się włosów, choć tak naprawdę przesuszona skóra głowy wciąż swędzi. Skąd się bierze ten problem i jak sobie z nim poradzić?

Lista leków zagrożonych wywozem (wrzesień 2019 r.)

Lista leków zagrożonych wywozem (wrzesień 2019 r.)

Od niedzieli 15 września 2019 r. obowiązuje zaktualizowane obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terenie kraju. Poprzedni wykaz wzbudził szeroką dyskusję na temat dostępności leków dla pacjentów i problemu ich wywozu poza granice kraju. Choć sytuacja częściowo się poprawiła, nadal wiele leków figuruje na liście.

zioła na odchudzanie

Zioła na odchudzanie - jak bezpiecznie zrzucić parę kilogramów?

Otyłość to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych XXI. wieku, która przyczynia się do rozwoju wielu innych m.in. zespołu metabolicznego, cukrzycy typu 2, zwyrodnienia stawów czy chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. Zmiana stylu życia, regularny wysiłek fizyczny i odpowiednia zbilansowana dieta stanowią drogę do zrzucenia nadmiarowych kilogramów, ale pomocne w procesie odchudzania są też zioła. W tym wpisie dowiesz się więcej na temat ziół tybetańskich, morwy białej, czystka i moroznika kaukaskiego.

zioła na ból brzucha

Jakie zioła na biegunkę wybrać?

Biegunka to wstydliwa i uciążliwa dolegliwość polegająca na częstszym niż zwykle oddawaniu półpłynnego lub płynnego stolca. W większości przypadków biegunka ma łagodny przebieg i można sobie z nią poradzić bez pomocy lekarza, jednak nie wolno jej lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do osłabienia organizmu oraz odwodnienia. Z łagodną biegunką można poradzić sobie zażywając leki dostępne bez recepty. Proces leczenia biegunki warto wzbogacić o naturalne środki. Jakie zioła są skuteczne na biegunkę?

cebula na przeziębienie

Cebula na przeziębienie i nie tylko. Jak zrobić syrop z cebuli?

Cebula to jedno z najbardziej znanych i cenionych polskich warzyw. Ma charakterystyczny ostry smak i zapach, który powoduje łzawienie. Jest powszechnie używana w kuchni jako dodatek do wszelakich potraw, ale jej rola nie kończy się na tym. Posiada także działanie lecznicze - wspomaga organizm w walce z infekcjami, a nawet poprawia wygląd skóry redukując rozstępy. To zaledwie dwa jej zastosowania - w poniższym wpisie poznasz ich więcej. Dowiesz się również, jak przygotować domowy syrop z cebuli pomocny w infekcjach bakteryjnych.

Niskie ciśnienie - czy jest groźne dla zdrowia?

Niskie ciśnienie - czy jest groźne dla zdrowia?

Jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń układu krążenia jest nadciśnienie tętnicze krwi. Pacjenci mają świadomość, że jest to groźna choroba, a zaniechanie jej leczenia może prowadzić do groźnych powikłań. Znacznie rzadziej mówi się o niskim zbyt niskim ciśnieniu tętniczym – hipotensji. Na czym polega to zaburzenie i jakie są przyczyny zbyt niskiego ciśnienia? Czy niskie wartości ciśnienia tętniczego stanowią zagrożenie dla zdrowia? Kiedy leczenie niskiego ciśnienia jest konieczne?